Zeman přijal starosty vítězných obcí soutěže Vesnice roku

foto Prezident Miloš Zeman (vpravo) přijal 20. února 2019 na Pražském hradě starosty vítězných obcí soutěže Vesnice roku 2018.

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal starosty vítězných obcí soutěže Vesnice roku 2018. Poděkoval jim za jejich práci a vyjádřil přesvědčení, že úspěšné obce, ve kterých se dobře žije, nepostihuje vylidňování venkova. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) při setkání na Hradě uvedla, že Česko se musí snažit pomáhat malým obcím v jejich rozvoji.

Prezident Miloš Zeman (vpravo) přijal 20. února 2019 na Pražském hradě starosty vítězných obcí soutěže Vesnice roku 2018. Zeman v krátkém projevu srovnal svou zkušenost ze života ve vesnici Nové Veselí na Vysočině s životem v bytě panelového domu v Praze. "V panelákovém domě neznáte ani své sousedy na patře, natož v domě. Nemáte kontakt s přírodou. Venkov má své krásy, kterých bychom si měli vážit," řekl. Vyzdvihl také, že v oceněných obcích je bohatý spolkový život.

Dostálová při setkání s finalisty soutěže uvedla, že ministerstvo pro místní rozvoj má připravené dotační projekty pro obce do 3000 obyvatel, které je podle ní třeba podporovat. Místopředseda Spolku pro obnovu venkova Eduard Kavala nicméně upozornil, že starostové malých obcí ze všeho nejvíc potřebují, aby je neobtěžovala zbytečná byrokracie. Podle něj omezení byrokratické zátěže slibují všechny vlády, za posledních 20 let se ale nic nezměnilo.

Prezident Miloš Zeman (uprostřed) přijal 20. února 2019 na Pražském hradě starosty vítězných obcí soutěže Vesnice roku 2018. Soutěž Vesnice roku, jejíž výsledky byly vyhlášeny loni v září, vyhrálo Dolní Němčí ve Zlínském kraji. Na druhém místě skončil Šumvald z Olomouckého kraje a na třetím Nový Kostel z Karlovarského kraje. Zeman dnes řekl, že jako uznání vítězné vesnici si na slavnostní akci vzal boty vyrobené v Dolním Němčí, které dostal při jiné příležitosti.

Vesnice nejprve soutěží v krajských kolech, jejich vítězové poté putují do finále. Hodnotící komise tak vybírala ze 13 finalistů. Komise hodnotila například společenský život, aktivity občanů, podnikání, ale i občanskou vybavenost, úspory energií či péči o veřejná prostranství a zeleň. O titul se ucházelo 228 obcí.

Cílem soutěže Vesnice roku je vyzdvihnout aktivity obcí, jejich představitelů a obyvatel, kteří se snaží nejen zvelebovat svůj domov, ale rozvíjejí i místní tradice a zapojují se do společenského života v obci.

Klání poprvé vyhlásil Spolek pro obnovu venkova ČR v roce 1995 pod názvem Soutěž o nejzdařilejší program obnovy vesnice.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 17. června 2019

Očekáváme v 9:00 20°C

Celá předpověď