Zeman přijal Černochovou, dříve s ním chtěla řešit jméno Opatova nástupce

foto Prezident Miloš Zeman přijal 6. dubna 2022 na Pražském hradě ministryni obrany Janu Černochovou (ODS) a ředitele Vojenského zpravodajství Jana Berouna (vlevo).

Praha - Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě přijal ministryni obrany Janu Černochovou (ODS) a ředitele Vojenského zpravodajství Jana Berouna. Na twitteru o tom informoval mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. Ministryně dříve chtěla s prezidentem konzultovat jméno nástupce Aleše Opaty na pozici náčelníka generálního štábu. Černochová na dotaz ČTK k jednání zatím nereagovala.

Opatu přijal Zeman na Hradě před dvěma týdny. Černochová už dříve avizovala, že Opata svou funkci opustí na konci června. Jméno jeho nástupce nezveřejnila, chtěla ho zkonzultovat s prezidentem. Právě Zeman by měl na návrh vlády a po projednání ve sněmovním výboru pro obranu nového šéfa armády jmenovat.

Náčelníci generálního štábu ve své funkci zpravidla končí po čtyřech letech, jejich funkční období ale omezeno není.

Černochová v únoru řekla Českému rozhlasu Radiožurnálu, že Opata, který vede českou armádu od května 2018, už nemá o pokračování ve funkci zájem. Uvedla, že oslovila "dva až tři generály", kterých se zeptala na jejich vize. V České televizi v polovině března upřesnila, že už kandidáta vybrala a vyloučila to, že by jím byl první zástupce náčelníka generálního štábu Jaromír Zůna. Ocenila jeho diplomatické schopnosti, v čele armády ale chce i s ohledem na současný konflikt na Ukrajině člověka s více bojovými zkušenostmi.

Podle deníku Právo Černochová vybírala mezi Opatovým náčelníkem štábu Miroslavem Hlaváčem, ředitelem sekce rozvoje sil ministerstva obrany Ivem Střechou a velitelem Velitelství pro operace Josefem Kopeckým. Všichni působili v operacích v Bosně a Hercegovině, Kosovu nebo v Afghánistánu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

-1°C

Dnes je sobota 28. ledna 2023

Očekáváme v 19:00 -3°C

Celá předpověď