Zeman podepsal státní rozpočet se schodkem 280 miliard Kč

foto Prezident Miloš Zeman na schůzi Poslanecké sněmovny k úvodnímu kolu projednávání návrhu státního rozpočtu na letošní rok a k harmonogramu jeho dalšího schvalování, 18. února 2022 v Praze.

Praha - Prezident Miloš Zeman podepsal letošní státní rozpočet se schodkem 280 miliard korun. Informoval o tom Hrad. Jde o první státní rozpočet koaliční vlády Petra Fialy (ODS) vzešlé z loňských sněmovních voleb. V souvislosti s dopady ruské invaze na Ukrajinu se zřejmě bude muset ještě měnit.

Prezident ve Sněmovně při úvodním kole debaty v polovině února označil návrh rozpočtu na rozdíl od premiéra Petra Fialy (ODS) za proinflační, podle Zemana není ani prorůstový. Neruší žádné daňové výjimky, které stát stojí 380 miliard korun, uvedl tehdy. Fiala naopak mluvil o rozpočtu jako o protiinflačním a úsporném.

Schválený rozpočet počítá s příjmy 1613,2 miliardy korun a výdaji 1893,2 miliardy. Fiala už ohlásil, že rozpočet bude potřeba novelizovat, ale až budou jasné konkrétní potřeby úprav v návaznosti na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny i českým občanům a firmám kvůli rostoucím cenám energií.

Stát bude moci podle schváleného a podepsaného rozpočtu začít hospodařit den poté, co vyjde ve sbírce. Skončí tak zhruba dva a půl měsíce trvající rozpočtové provizorium.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je čtvrtek 8. prosince 2022

Očekáváme v 9:00 2°C

Celá předpověď