Zeman opět nejmenoval generálem šéfa BIS, Babišovi je to líto

foto Prezident Miloš Zeman při ceremoniálu v reprezentačních prostorách Pražského hradu, při němž 28. října 2018 jmenoval nové generály Armády ČR.

Praha - Prezident Miloš Zeman opět nejmenoval do generálských hodností ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku a zástupce velitele pozemních sil Petra Procházku. Premiér Andrej Babiš (ANO) přitom ČTK potvrdil, že mu Zeman povýšení šéfa BIS slíbil. Babiš uvedl, že mu je líto, že Zeman Koudelku nejmenoval. Zeman šéfa BIS, stejně jako Procházku, odmítl jmenovat již podruhé. Důvod nejmenování prezident dříve ani dnes neuvedl. Vyjadřovat se nechce ani Koudelka. Podle dřívějších spekulací médií mohly být za nejmenováním Koudelky rozdílné názory BIS a Zemana v kauze otrav novičokem.

Fotogalerie

Ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka (na archivním snímku ze 14. července 2016). "Slíbil mi (prezident), že pana Koudelku povýší," uvedl premiér. "Měl jsem zato, že se nedorozumění mezi nimi vysvětlilo," doplnil. BIS na twitteru uvedla, že její ředitel si velmi váží toho, že ho již druhá vláda navrhla do generálské hodnosti. "Rozhodnutí prezidenta republiky ponechá bez komentáře," uvedla tajná služba.

Prezident povyšuje do generálských hodností vojáky, policisty či hasiče dvakrát ročně, a to 8. května u příležitosti Dne vítězství a na den vzniku samostatného Československa 28. října. Koudelku a Procházku nejmenoval již v květnu, ačkoli byli vládou na povýšení navrženi.

Prezident Miloš Zeman (vpravo u mikrofonu) jmenoval 28. října 2018 nové generály Armády ČR při ceremoniálu v reprezentačních prostorách Pražského hradu. Po květnovém Zemanově rozhodnutí média spekulovala o tom, že Koudelka nebyl jmenován mimo jiné kvůli zprávě BIS k jedu novičok, který byl využit při otravě ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala v Británii. Zeman zprávu interpretoval jinak než ministerstva obrany a zahraničí. Prezident také prohlásil, že Koudelka není člověk na svém místě. Odmítl, že by tlačil na jeho odvolání, jak se objevilo v médiích.

Prezident Miloš Zeman (vpravo) jmenoval 28. října 2018 v Praze nové generály Armády ČR. Náčelník generálního štábu Aleš Opata (vlevo) byl jmenován do nejvyšší vojenské hodnosti armádního generála. V květnu také nejmenoval velitele pozemních sil armády Procházku. Podle tehdejší ministryně obrany Karly Šlechtové (za ANO) si o něm chtěl zjistit bližší informace. Některé spekulace tehdy nejmenování Procházky spojovaly se starým případem, kdy měli dva jeho podřízení v Afghánistánu na přilbách nacistické symboly. Média tehdy uvedla, že Procházka údajně nechal spálit potahy přileb s těmito symboly a většinu usvědčujících fotografií. Byl kvůli tomu vyšetřován a nakonec byl kázeňsky potrestán.

Prezident Miloš Zeman (vpravo) jmenoval 28. října 2018 v Praze nové generály Armády ČR. Vyšší generálskou hodnost obdržel například policejní prezident Tomáš Tuhý (vlevo), má nově hodnost generálporučík. V minulosti Zeman odmítl povýšit také třeba ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala a jeho náměstka Simona Michailidise. Ani tehdy důvod neuvedl. Podle spekulací to bylo kvůli postoji tehdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána při návštěvě dalajlamy. Dohnal a Michailidis byli povýšeni později.

Povýšeno dnes bylo na Pražském hradě deset mužů z armády, policie a Vojenského zpravodajství, například náčelník generálního štábu armády Aleš Opata nebo policejní prezident Tomáš Tuhý.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je čtvrtek 22. srpna 2019

Očekáváme v 15:00 23°C

Celá předpověď