Zeman odmítá jmenovat Lipavského ministrem zahraničí

foto Ilustrační foto - Kandidát na ministra zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Lány (Kladensko) - Prezident Miloš Zeman odmítá jmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti). Vyčítá mu nízkou kvalifikaci nebo odtažité vztahy k Izraeli a visegrádské čtyřce. Ústava podle Zemana neukládá povinnost, aby akceptoval každý návrh, který je mu předložen. Výhrady má i k dalším kandidátům na ministry, ty ale bude jmenovat. Podle designovaného premiéra Petra Fialy (ODS) je potřeba, aby Ústavní soud jednou provždy vyřešil otázku kompetencí ohledně jmenování nových členů vlády. V pondělí po schůzce se Zemanem v Lánech chce oznámit své další kroky.

Lipavský má podle Zemana nízkou kvalifikaci, protože absolvoval jen bakalářské studium. Kandidátovi též vyčítá "distancovaný postoj" ke spolupráci se zeměmi Visegrádu (Slovensko, Polsko, Maďarsko) a ke vztahu s Izraelem, což je podle prezidenta v rozporu s programovým prohlášením. Lipavský opakovaně odmítl tvrzení, že s těmito zeměmi nechce spolupracovat. Poslední výtku k Lipavskému má prezident kvůli jeho návrhu, aby se příští Sudetoněmecké dny konaly na českém území.

Předsedové stran vznikající vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN se shodují na nutnosti podání kompetenční žaloby k Ústavnímu soudu, aby byly jasně vymezeny ústavní pravomoci prezidenta při jmenování ministrů. Na nominaci Lipavského trvají, podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše jde o kvalitního a kompetentního kandidáta, který reprezentuje koaliční program nového kabinetu.

Za absurdní výhrůžné gesto považují sudetští Němci Zemanovu výhradu k Lipavského návrhu, aby se příští Sudetoněmecké dny konaly na českém území. Nejvyšší představitel sudetských Němců Bernd Posselt dnes uvedl, že ke "strašení zlým sudetským Němcem" se uchyluje v Česku jen ten, kdo nevidí žádné jiné východisko vnitropolitických sporů.

Ústavní právníci, které oslovila ČTK, se shodli, že prezident nesmí při výkonu pravomocí zohledňovat své osobní či politické sympatie ke konkrétním lidem. Odepřít jmenování ministra by podle nich mohl jen tehdy, pokud by mu bránila právní překážka na straně kandidáta. Pokud se Fiala obrátí na Ústavní soud, bude mít podle právníků velkou šanci uspět. Shodli se, že vláda je odpovědná Poslanecké sněmovně, ne prezidentovi.

Za adekvátní považuje Zemanův postup jeho předchůdce v prezidentské funkci Václav Klaus. "Nemáme prezidentský systém, aby mohl vládu nadiktovat prezident, nemáme ani premiérsko-kancléřský systém, v němž vládu nadiktuje předseda vlády. Náš systém je jiný a vyžaduje, aby mezi prezidentem a premiérem došlo k dohodě," uvedl Klaus ve stanovisku pro server iDNES.cz. Ústava podle něj neříká, že prezident musí premiérův návrh přijmout. Podle Klause je nedůstojné, aby byl politický problém, jehož řešení vyžaduje kompromis, převáděn podáním žaloby na soudní systém. . Lipavský na funkci ministra zahraničí nemá, uvedl bývalý prezident.

Zeman své stanovisko zveřejnil poté, co se sešel až na jediného se všemi kandidáty na ministry. Dnes v Lánech jako posledního přijal uchazeče o místo ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), řešili zejména koronavirovou pandemii. Nemluvil zatím s kandidátem na ministra zemědělství Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL), který má koronavirus. Zemanovi dnes končí izolace po pozitivním testu na covid-19, Válka stejně jako ostatní kandidáty přijal kvůli zachování protiepidemických opatření v prostoru odděleném plexisklem.

Prezidentův klinický stav je podle dnešního vyjádření vedoucího Zemanova lékařského konzilia Tomáše Zimy uspokojivý, stabilizovaný a vykazuje trvalé známky zlepšování. Konzilium, které se dnes sešlo, se domnívá, že s doplněním rehabilitace by se mohl i nadále zlepšovat.

Server Seznam Zprávy již ve čtvrtek uvedl, že péči o prezidenta nyní od ošetřujícího lékaře Miroslava Zavorala podle platných předpisů převezme praktický lékař. Domácí zdravotní péči může podle serveru ošetřující lékař předepsat jen na dva týdny po ukončení hospitalizace.

Zeman byl do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) převezen krátce po sněmovních volbách s potížemi způsobenými nespecifikovaným onemocněním. Podle chirurga Pavla Pafka, který je též členem konzilia, má chronické jaterní onemocnění. Pafko naznačil, že to je cirhóza. Zeman byl propuštěn asi po měsíci a půl. Nemocnice tehdy uvedla, že Zemanovi i nadále doporučuje péči ve specializovaném zdravotnickém zařízení. Vzhledem k významnému zlepšení prezidentova zdravotního stavu jeho rozhodnutí ukončit hospitalizaci a věnovat se ústavním povinnostem respektovala.

Zodpovědnost za péči o Zemana v Lánech převzala společnost Senior Home Group. ÚVN jí předala potřebnou zdravotní dokumentaci a ošetřovatelský plán. O prezidenta se nyní starají na zámku v Lánech nepřetržitě zdravotní sestry. Po propuštění z nemocnice měl Zeman pozitivní test na koronavirus, na dva dny byl proto do ÚVN opět převezen a lékaři mu podali protilátky.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 20. srpna 2022

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď