Zeman odjel z nemocnice do Lán, výsledky jsou podle Hradu uspokojivé

foto Prezident Miloš Zeman byl 22. září 2021 propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice v Praze, ve které strávil osm nocí. Podle Hradu trpěl mírným vyčerpáním a dehydratací, dostával infuze.

Praha - Prezident Miloš Zeman byl krátce po 10:00 propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, kde byl od čtvrtka na plánované návštěvě a kontrole vyživovací sondy. Všechny zdravotní testy dopadly podle Hradu "uspokojivě". Pavilon B opustil prezident podle zpravodajky ČTK na vozíku, z něhož za pomocí ochranné služby před budovou nastoupil do přistaveného automobilu. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na dotaz ČTK uvedl, že Zeman po propuštění z nemocnice odjel na zámek v Lánech a příští týden ho čeká naplánovaný pracovní program.

"Prezident republiky Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice v Praze po krátké preventivní prohlídce. Všechny zdravotní testy jsou uspokojivé," uvedl dopoledne Ovčáček na twitteru.

"Vše proběhlo v pořádku. Pan prezident zahájí příští týden pracovní program," uvedl Ovčáček na dotaz ČTK, jak dopadla kontrola.

Video: Prezidenta Zemana propustili z nemocnice
19.08.2022, 11:09, autor: Alice Štěrbová, zdroj: ČTK

Zeman do nemocnice nastoupil ve čtvrtek dopoledne. Prezidentův kancléř Vratislav Mynář poté řekl ČTK, že Zeman je v ÚVN na plánované kontrole vyživovací sondy a následně bude z nemocnice propuštěn. Vyjmutí sondy, kterou prezidentovi lékaři zavedli po zdravotních potížích kvůli riziku podvýživy loni na podzim, bude podle něj přicházet v úvahu nejdříve ke konci roku.

Prezident byl loni na podzim v nemocnici 48 dní. Panovaly tehdy pochybnosti o tom, jestli je schopen plnit své pracovní povinnosti. Nynější hospitalizace byla podle Hradu a nemocnice jen krátkodobá. Do neděle bude Zeman v Lánech trávit dovolenou, příští týden má v plánu mimo jiné setkání s českými velvyslanci během jejich každoroční porady, schůzku s premiérem Petrem Fialou (ODS) nebo návštěvu výstavy Země živitelka v Českých Budějovicích.

Zeman v červenci řekl, že ředitel ÚVN Miroslav Zavoral po posledním odběru krve konstatoval, že z 50 indikátorů zdravotního stavu je 48 dokonalých a dva jsou špatné kvůli vyšší hladině cukru v krvi.

Někteří senátoři a poslanci v době Zemanovy loňské hospitalizace kvůli jeho stavu začali uvažovat o dočasném převodu části pravomocí prezidenta na předsedu Sněmovny a vlády, což umožňuje článek 66 ústavy. Hradní kancelář to odmítala, díky zlepšení prezidentova zdravotního stavu se tak nestalo.

Zeman snahy o převod pravomocí označil za pokus o puč. Ministrovi spravedlnosti Petrovi Blažkovi (ODS) podal na konci června podnět k prověření možné sabotáže. Vrchní státní zastupitelství v Praze na začátku července uvedlo, že Zemanovo podezření nebylo důvodné.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pátek 7. října 2022

Očekáváme v 21:00 11°C

Celá předpověď