Zeman na zástupce ombudsmana navrhl Koudelku a Scholze

foto Ilustrační foto - Ústavní soud se 12. února 2019 zastal Lukáše Nečesaného souzeného už šestým rokem za pokus o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku roku 2013. Hradecký soud mladíka nejprve několikrát poslal do vězení, po zásahu Nejvyššího soudu a změně trestního senátu ho ale už dvakrát zprostil viny. Vrchní soud rozhodnutí vždy zrušil a žádal nové projednání a další změnu senátu. Proti tomu se Nečesaný bránil ústavní stížností. Ústavní soud (ÚS) nyní loňské rozhodnutí Vrchního soudu v Praze zrušil. Vrchní soud bude muset rozhodnout znovu a držet se nynějšího nálezu ÚS. Na snímku je obhájce Nečesaného Zdeněk Koudelka.

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes navrhl na zástupce ombudsmana právníky Zdeňka Koudelku a Petra Scholze. Oba mají podle něj rozsáhlé zkušenosti a odborné znalosti. Na hradním webu to bez bližších informací uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Návrhy kandidátů na zástupce veřejného ochránce práv po Monice Šimůnkové, která ke konci srpna na tuto funkci rezignovala, Senát přijímá do 7. října.

Podle prezidenta oba kandidáti splňují zákonné předpoklady pro výkon funkce. "S ohledem na širokou a specifickou působnost instituce Veřejného ochránce práv dávají svými rozsáhlými zkušenostmi a odbornými znalostmi záruku, že každý z nich je způsobilý se kvalifikovaně a účinně podílet na výkonu působnosti Veřejného ochránce práv," uvedl Ovčáček.

Koudelka byl v letech 1998 až 2006 poslancem za sociální demokracii. Několikrát se jeho jméno objevilo při úvahách o obsazení funkce ministra spravedlnosti. Mezi roky 2006 až 2011 byl náměstkem tehdejší nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké a od roku 2011 do roku 2013 náměstkem ředitele Justiční akademie v Kroměříži. V letech 2014 až 2018 působil jako rektor Vysoké školy Karla Engliše. Po odchodu z ČSSD se stal členem hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího. Během epidemie covidu podal k Nejvyššímu správnímu soudu několik žalob, kterými napadal protiepidemická opatření.

Scholz byl vedle zástupce finančního arbitra například také interním ombudsmanem Energetického regulačního úřadu (ERÚ), kde měl za úkol posílit oblast ochrany spotřebitele.

Šimůnková na funkci zástupkyně ombudsmana rezignovala kvůli nesouhlasu s názory veřejného ochránce práv Stanislava Křečka a jeho profesním i lidským přístupem, kterého za jeho postoje kritizoval i Senát. Křeček a Šimůnková měli dlouhodobě rozdílné postoje. Od července jí ombudsman odebral veškerou agendu. Dodatečně to zdůvodnil prodlevami při řešení kauz. Šimůnková to odmítla. Situací se v červenci zabýval také sněmovní petiční výbor. Ve sporu se nepřiklonil k žádné ze stran.

Volbu zástupce ombudsmana musí Sněmovna provést podle zákona o veřejném ochránci práv do 60 dnů od uvolnění této funkce. Vybírá z kandidátů, které navrhnou prezident republiky a Senát. Hlava státu a horní parlamentní komora mohou nominovat po dvou adeptech, návrhy mohou být i shodné.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je čtvrtek 8. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 0°C

Celá předpověď