Zeman chce promluvit na česko-americkém obchodním fóru

foto Americký velvyslanec Stephen King (vpravo) s českým prezidentem Milošem Zemanem.

Praha - Prezident Miloš Zeman promluví na chystaném česko-americkém obchodním fóru. O akci, která má být zaměřena na české malé a střední firmy, jednal dnes s velvyslancem USA Stephenem Kingem. O jednání informoval na twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. ČTK sdělil, že akce se uskuteční v březnu na Pražském hradě. Zeman s Kingem podle Ovčáčka dnes probrali také růst výdajů na obranu, jak se k němu Česko zavázalo v rámci spojenectví v Severoatlantické alianci, a situaci na Blízkém východě a v Afghánistánu.

Česko se k dvouprocentním výdajům ve vztahu k hrubému domácímu produktu zavázalo v NATO, představitelé vlády ale závazek v poslední době zpochybnili. Podle premiéra Andreje Babiše by tuto sumu na obranu mohlo Česko v roce 2024 dávat v případě stabilního ekonomického růstu. Babiš také řekl, že tento závazek není tesán do kamene. "Pan prezident podporuje závazek dosáhnout dvě procenta HDP. Během rozhovoru pan prezident potvrdil své výhrady k vyjednávání s Talibánem a k záměru stáhnout vojska z Afghánistánu," uvedl Ovčáček na twitteru.

Velvyslanec podle něj dnes také poděkoval Zemanovi za podporu blízkovýchodního plánu prezidenta Donalda Trumpa. Mírový plán zveřejněný koncem ledna počítá s existencí Palestiny po boku Izraele. Jeruzalém by měl zůstat nedělitelným hlavním městem Izraele, což odporuje palestinským představám. Zeman už dříve řekl, že jde po dlouhé době o konkrétní plán, o kterém je možné jednat. Další čeští politici mají dokument za součást Trumpovy prezidentské kampaně, ale i za vážně míněnou iniciativu ve prospěch stability regionu.

Ovčáček mezi tématy rozhovoru nezmínil připravovanou digitální daň, kterou King v nedávném dopise členům rozpočtového výboru označil za diskriminační. Podle serveru iHNED.cz, který o dokumentu informoval, King poslance varoval před možným zavedením odvetných opatření ze strany USA. Daň, jejíž návrh sněmovní výbor projednává, by se vztahovala na velké internetové firmy v Česku. Týkat by se měla předních světových společností jako Google, Facebook, Amazon či Apple. Výhrady mají k zavedení daně i české firmy.

Na uspořádání česko-amerického investičního fóra se Zeman podle dřívějších zpráv dohodl s Kingem už loni. "Budeme hledat příležitosti pro naše podnikatele," uvedl Zeman k chystané akci loni v srpnu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je úterý 7. dubna 2020

Očekáváme v 1:00 8°C

Celá předpověď