Zelenskyj: Rusko se nechce zastavit na Ukrajině, poděkoval ČR za pomoc

foto Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prostřednictvím videopřenosu promluvil k českému Parlamentu, 15. června 2022, Praha.

Praha - Ruský vpád na Ukrajinu je pouze prvním krokem, který potřebuje vedení Ruska, aby si otevřelo cestu k dalším státům. V zemi se odehrává bitva o budoucnost Evropy.

Fotogalerie

Českému lidu a státu poděkoval za vřelé přijetí ukrajinských uprchlíků. Zároveň zmínil, že Česko Ukrajině pomohlo významnými zbraněmi tehdy, když byly nejvíce zapotřebí. "Ale můžete si být jisti, že tím jste podpořili i sami sebe, svoji vlastní svobodu i vlastní život," poznamenal. Podpora by podle Zelenského měla trvat do dosažení vítězství.

Prezident v projevu několikrát použil výrok "Jsme s vámi, buďte s námi," kterým se Český rozhlas v roce 1968 obracel k české veřejnosti. "Když ukrajinský lid bojuje za svou svobodu proti krutému ruskému vpádu, můžeme říci, že právě s těmito slovy se obracíme ke všem národům Evropy, demokratického světa," řekl Zelenskyj.

"Stejně jako v minulosti je ruský vpád na Ukrajinu pouze prvním krokem, který potřebuje vedení Ruska, aby si tím otevřelo cestu k dalším státům a k podrobení dalších národů," doplnil prezident. "Došlo to tak daleko, že oficiálně například vyhrožují, že zruší uznání státní nezávislosti pobaltských států," uvedl.

Ruské tanky, které přepadávají ukrajinská města, musejí být zastaveny a vyhnány z území nezávislé Ukrajiny, aby nemohly nikdy dojet do Prahy, Ostravy, Brna, Plzně, Karlových Varů, ani do žádného jiného města na kontinentu, řekl prezident. "Právě na Ukrajině a právě nyní se odehrává bitva o budoucnost Evropy," dodal.

"I když v některých státech existují politici, kteří se bojí možnosti, že svoboda vyhraje a tyranie prohraje, myslím, že mezi vašimi lídry takoví politici nejsou, protože čeští lidé velice dobře znají různé příklady, čím končí kompromisy, které činíme vůči tyranům," uvedl Zelenskyj. Ukrajina by podle něj měla obdržet dostatečně silné zbraně i finanční pomoc, aby mohla dosáhnout vítězství. Kritizoval také, že Rusko nadále vydělává na prodeji energetických surovin.

Zelenskyj od ruské invaze na Ukrajinu promluvil on-line z Kyjeva v mnoha parlamentech, včetně evropského, britského, německého, izraelského a slovenského, a také v americkém Kongresu.

Zelenskyj vyzval k udělení statusu kandidátské země EU Ukrajině

Ukrajinský prezident Volodymyr v dnešním projevu k oběma komorám českého Parlamentu vyzval, aby byl udělen Ukrajině status kandidátské země Evropské unie. Krok by podle něj posílil evropské společenství a byl by také vyjádřením evropských myšlenek a hodnot. Ruští vojáci podle něj na Ukrajině bojují právě proti evropským hodnotám.

Ukrajina podala žádost o přijetí do EU v březnu krátce poté, co na ni 24. února zaútočila ruská vojska. "Udělit Ukrajině status kandidáta znamená dokázat, že evropské společenství je skutečné, evropské hodnoty fungují a nejsou jen prázdnými slovy v několika dokumentech," uvedl Zelenskyj. Říct Ukrajině "ano" je podle něho také obranou ve válce s Ruskem.

Zelenskyj vyzval Česko k aktivitě, která by měla směřovat k tomu, aby se na postupu k Ukrajině shodli všichni evropští lídři. Státy EU pověřily Evropskou komisi, aby se ukrajinskou žádostí zabývala a vydala doporučení. Rozhodnutí o tom, zda Ukrajině bude udělen status kandidátské země, je na členských státech EU a musí být přijato jednomyslně. Žádostí by se měl zabývat summit 23. a 24. června.

V době českého předsednictví v EU v druhé polovině tohoto roku bude podle Zelenského před Evropou mnoho výzev. "Měli bychom se dohodnout na sedmém sankčním balíčku a cíleně budovat Ukrajinu," řekl. Zelenskyj ocenil, že premiér Petr Fiala (ODS) byl mezi prvními vrcholnými politiky, kteří po ruské invazi navštívili Ukrajinu.

I díky tomu ukrajinský prezident věří, že Česká republika bude mezi lídry při obnově ukrajinské ekonomiky a infrastruktury. Česko by podle něj mohlo například převzít "patronát" nad obnovou některého z ukrajinských regionů nebo měst.

Fiala: Ukončit válku vítězstvím Ukrajiny bude snahou předsednictví Česka EU

Česká republika bude při předsednictví Evropské unii postupovat tak, aby co nejvíc pomohla ukončit válku vítězstvím Ukrajiny a aby mohla zatčít obnova země. Po videovystoupení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v českém Parlamentu to ČTK sdělil premiér Petr Fiala (ODS). Zelenského řeč označil za velmi silnou. Ukrajinský prezident mimo jiné vyzval, aby byl udělen Ukrajině status kandidátské země Evropské unie. Krok by podle něj posílil evropské společenství a byl by také vyjádřením evropských myšlenek a hodnot. Ruští vojáci podle něj na Ukrajině bojují právě proti evropským hodnotám.

"Prezident Zelenskyj pronesl ve Sněmovně a Senátu velmi silná slova. Je v bytostném zájmu ČR, aby válka na Ukrajině skončila co nejdříve vítězstvím Ukrajiny. I v rámci předsednictví Radě EU budeme postupovat tak, abychom k tomu co nejvíce pomohli a mohla začít poválečná obnova země," sdělil Fiala ČTK.

Před vystoupením Zelenského, kterého uvedl, Fiala konstatoval, že je třeba, aby si celá Evropská unie byla schopna uvědomit, že Ukrajina nebojuje jen za sebe, ale také o demokracii, svobodu, práva a nezávislost. Ministerský předseda hovořil mimo jiné o snaze Česka pomáhat Ukrajině v dodávkách zbraní i o počtech uprchlíků, převážně žen a dětí, které Česko přijalo po napadení Ukrajiny Ruskem. Zmínil také dvě české oběti bojů na Ukrajině. Premiér uvedl, že Zelenskyj byl přinucen obléct se do uniformy a přijímat těžká rozhodnutí. "Bojuje a potřebuje pomoci," konstatoval.

Zelenského projev podle Babiše neobsahoval nic překvapivého

Dnešní on-line vystoupení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského před českými zákonodárci byl podle lídra opozičního hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše de facto stejný jako v jiných parlamentech. Babiš novinářům řekl, že nezaznělo nic překvapivého.

Babiš uvedl, že podobný projev zazněl už opakovaně. "Byl to de facto stejný projev, jaký předvedl v jiných sněmovnách a parlamentech," řekl. Důraz na Ukrajinu by podle něj neměl být hlavní prioritou českého předsednictví v EU v druhé polovině tohoto roku. "Nemyslím si, že české předsednictví by mělo být jen o Ukrajině," uvedl. Evropa má dostatek svých problémů a jiné věci, které musí řešit, doplnil.

Potvrdilo se, že jen hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) je proti válce a prosazuje mírová jednání, sdělil ČTK předseda SPD Tomio Okamura. "Všichni ostatní poslanci, kromě SPD, tleskali vestoje válce," doplnil Okamura.

Sněmovna vyzvala vládu k další materiální i politické podpoře Ukrajiny

Sněmovna dnes vyzvala vládu, aby dále materiálně podporovala Ukrajinu a zasazovala se o její začlenění do Evropské unie. Odsoudila také ruskou politiku "zaměřenou na zničení soudržnosti a státnosti Ukrajiny". Usnesení, jak je předložil předseda poslanců KDU-ČSL Marek Výborný, dolní komora přijala po on-line vystoupení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského před poslanci a senátory. Proti návrhu hlasovali pouze poslanci opozičního hnutí SPD, které je proti dalším dodávkám zbraní na Ukrajinu.

Jednoznačnou odpovědnost za "zločin agrese a rozpoutání války proti Ukrajině" má podle Sněmovny současné vedení Ruska. "Ruská federace nese vinu za škody na životech a majetku na území Ukrajiny, jež musí nahradit reparacemi," uvedla dolní komora. Státy by měly podle Sněmovny poskytnout součinnost Ukrajině při vyšetřování válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, aby byli jejich pachatelé potrestáni.

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) vyzdvihl statečnost a odhodlání Ukrajinců a zdůraznil, že Česko vždy stálo na straně Ukrajiny a chce pokračovat v posilování její obranyschopnosti. "Je to úkol pro celý demokratický svět," řekl. Lipavský také nabádal k důslednosti v zavádění dalších protiruských sankcí. Česko podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) nyní prochází testem, zda umí být solidární, a uspělo v něm. "Drtivá většina lidí v naší zemi pomáhala a pomáhá," uvedl. Zdůraznil rovněž, že neexistuje dilema, že vláda buď pomáhá Ukrajině, nebo českým obyvatelům.

"Výsledkem války nemůže být kompromis s tím, kdo páchá válečné zločiny. Ukrajina si zaslouží naši podporu," zdůraznil Výborný. Na Ukrajině se podle něho bojuje i za svobodu a nezávislost Česka. Podle předsedy sněmovního zahraničního výboru Marka Ženíška (TOP 09) se Ukrajina od počátku brání a bez pomoci nemůže uspět. Na Ukrajině jde podle něho o frontovou linii mezi svobodným světem a diktátorem. "Ukrajinci skutečně bojují nejen za sebe, ale i za nás a za další země," uvedl.

Předsedkyně poslanců hnutí ANO Alena Schillerová podotkla, že uznání si zaslouží všichni Ukrajinci i čeští obyvatelé za pomoc a za solidaritu s Ukrajinou. Prezident Zelenskyj se podle ní ukázal jako skutečný lídr své země. "Všichni si přejeme, aby Ukrajina opět žila v míru a mohla začít její obnova," řekla Schillerová. Vyslovila se i za diplomatická jednání.

Zástupce klubu SPD Jaroslav Bašta uvedl, že tato frakce nemůže návrh usnesení podpořit, protože SPD odmítá snahu zatáhnout Česko do případného válečného konfliktu prostřednictvím dalších dodávek zbraní a munice na Ukrajinu. Povedou podle něho jen k prodloužení a eskalaci konfliktu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je středa 29. března 2023

Očekáváme v 9:00 6°C

Celá předpověď