Zdeněk Mahler byl česká Wikipedie, říká režisér Tyc

foto Ilustrační foto - Patron Národní kroniky Zdeněk Mahler na tiskové konferenci uspořádané 23. května v Praze k novému projektu Nadace Charty 77 - Konta Bariéry nazvanému Sensen - senzační senioři.

Praha - Nejen velmi vzdělaný a obrovsky pracovitý člověk byl podle svých kolegů a přátel spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Byl jedním z těch, kdo v lidském počínání hledají smysl a řád, uměl ale být také až zarputilý a prosazovat svůj názor, o kterém byl přesvědčen. Shodli se na tom Mahlerovi spolupracovníci, které ČTK oslovila. "Zdeněk Mahler byl první česká wikipedie," řekl ČTK režisér Zdeněk Tyc, který s Mahlerem koncem 90. let natočil třídílný dokument o T.G. Masarykovi. Mahler zemřel v sobotu ve svých 89 letech.

"Teprve v tento nevratný moment si uvědomuji, co ztrácíme. Ztrácíme člověka, který svojí erudicí, svým řečnickým nadáním dokázal formulovat možná jako jediný několika slovy to, co my obyčejní smrtelníci jen cítíme. Setkání s ním bylo vždy intelektuálním svátkem událostí, ke kterému měl člověk důvod se vracet. Milý Zdeňku, budete nám chybět!" řekl ČTK režisér Petr Nikolaev, který podle Mahlerovy předlohy natočil film Lidice.

"Setkání s ním bylo jako srážka s nákladním vlakem: pokud si vzal slovo, tak si ho pak držel, dokud nevypověděl vše, co si myslel, že je nutno. Byl velmi pracovitý a jakoby trochu smutný, že každý neví tolik, co on. Prostě: národní obrozenec," vzpomíná Tyc. Pro herce a režiséra Jana Kačera patřil Mahler k těm, kdo se snaží ve společnosti hledat a pěstovat to krásné, důležité a ušlechtilé navzdory ideologiím či jiným překážkám.

Mahler se intenzivně věnoval také hudbě a odkazu slavných českých skladatelů, s Tycem natočil ještě dvoudílný film o Antonínu Dvořákovi. Spolupráce s ním byla podle Tyce tak intenzivní, že se po jistou dobu vídali denně. "A stávalo se, že mi zatelefonoval třeba i na Štědrý den odpoledne, jak že budeme natáčet v úterý po Vánocích," přibližuje Mahlerovo nadšení pro věc, na níž pracoval.

"Odchodem pana Zdeňka Mahlera ztrácí česká kulturní scéna obdivuhodnou, činorodou a nesmírně kultivovanou tvůrčí osobnost. Je mi této ztráty velice líto a vyjadřuji upřímnou soustrast všem jeho blízkým," uvedl na sociálních sítích ministr kultury v demisi Ilja Šmíd.

"Věděl, že život nám je pouze propůjčen, že ho člověk žije, dá mu všechno, ale také ho musí zase odevzdat," řekl ČTK Kačer. Zdeněk Mahler byl podle něj nesmírně vzdělaný člověk, který hledal řád ve světě. "V tom, co dělá, co děláme, znal jsem ho od svých 20 let," uvedl. Byl pro něj prý symbolem globalizace v dobrém slova smyslu. Pořád se o ní mluví jen politicky, ale on byl příkladem globalizace, toho, že dílo jednoho člověka má přesah do mnoha oborů lidské činnosti, uvedl.

Pracovně se Kačer s Mahlerem setkal mnohokrát. "Překládal Revizora, kterého jsme dávali v Činoherním klubu, spolupracoval na scénáři k filmu Evalda Schorma Den sedmý, osmá noc, ve kterém jsem hrál," vypočítal kontakty s Mahlerem.

"Bojoval s nemocí do posledních sil, i když už ho tělo neposlouchalo, dával mu co proto. Možná ale nakonec už odejít i chtěl. Když už člověk nemůže jít na výstavu a hodinu stát před krásným obrazem, když už nemůže jít na houby a sehnout se pro toho hříbka ... je možná lepší usnout a vzdálit se někam do vesmíru," míní Jan Kačer.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

-2°C

Dnes je čtvrtek 24. ledna 2019

Očekáváme v 17:00 -4°C

Celá předpověď