Sochu Koněva má nahradit památník osvobození Prahy - video

foto Starosta Prahy 6 z TOP 09 Ondřej Kolář (vlevo) a místostarosta Jakub Stárek (ODS) na jednání zastupitelstva šesté městské části 12. září 2019 v Praze. Zastupitelé projednávali situaci kolem kontroverzního pomníku ruského maršála Ivana Koněva v Dejvicích.

Praha - Zastupitelé Prahy 6 dnes schválili usnesení o nahrazení pomníku maršála Ivana Koněva památníkem osvobození Prahy na konci druhé světové války. Pro návrh hlasovalo 33 zastupitelů ze 45. Vyhlášení referenda, které navrhovali Piráti, zastupitelé zamítli. Na návrh nového památníku radnice vypíše otevřenou výtvarnou soutěž. Pro Koněvovu sochu chce najít jiné vhodné místo. Podle místostarosty Jana Laciny (STAN) by mohla být socha umístěna v plánovaném Muzeu paměti 20. století.

Kvůli kontroverznímu pomníku se vedou spory na mezinárodní úrovni. Ruské ministerstvo zahraničí české politiky označilo za iniciátory války se symboly vítězství nad fašismem. Ruský ministr kultury Vladimir Medinskij přirovnal starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09) k nacistickému pohlavárovi.

Radnice na základě přijatého usnesení upraví náměstí Interbrigády, řekl místostarosta Jakub Stárek (ODS). Nejprve je však nutné najít jiné místo pro Koněvovu sochu. Vedle Muzeua paměti 20. století se mluví o vojenském hřbitově na Olšanech. O přesunutí sochy do zahraničí radnice podle Laciny neuvažuje, nejvýše formou zápůjčky, doplnil.

Video: Koněvovu sochu má nahradit památník osvobození Prahy
12.09.2019, 21:00, autor: ČTK/Hynek Beran, zdroj: ČTK

Výtvarná soutěž, kterou městská část vyhlásí by mohla mít mezinárodní rozměr, řekl Lacina. Na financování nového památníku by se mělo z větší části podílet podle místostostarosty hlavní město. Peníze by mohly být z fondu na umění ve veřejném prostoru, kde je aktuálně 135 milionů korun.

Zastupitelé pověřili radu městské části, aby našla pro Koněvovu sochu důstojné uplatnění "nejlépe v některé z paměťových institucí", zároveň má zajistit nezbytné kroky k jejímu přemístění. Návrh zastupitelům předložila koalice TOP 09, KDU-ČSL, ODS a STAN.

Záměr sochu přestěhovat opakuje starosta Ondřej Kolář (TOP 09) několik týdnů. Navrhoval zahradu ruského velvyslanectví, které sídlí na území Prahy 6, o sochu podle jeho dřívějšího vyjádření projevila zájem i muzea.

Zastupitelstvo šesté městské části jednalo o pomníku maršála Koněva dnes přes čtyři hodiny. U řečnického pultíku se vystřídali poslanci, občané, své k tématu řekli i zastupitelé jednotlivých politických klubů. Možnost vystoupit zastupitelé neumožnili bývalé komunistické poslankyni a pražské zastupitelce Martě Semelové ani proruskému aktivistovi Jiřímu Černohorskému, který opakovaně ze sochy strhával plachtu, kterou tam nechala instalovat radnice. Ani jeden z nich není občanem Prahy 6.

Při začátku jednání se před radnicí uskutečnila demonstrace zastánců odkazu ruského maršála. Přišli žádat o odvolání starosty Koláře. Na místo dorazily desítky lidí. Radnice kvůli tomu omezila provoz úřadu a zvýšila bezpečnostní opatření v budově.

Kolem Koněvovy sochy panuje dlouhodobě kontroverze. Pomník se stává častým terčem vandalů. Naposledy v noci na čtvrtek 22. srpna neznámý pachatel polil sochu červenou barvou a podstavec pomaloval několika nápisy. Kolář ji odmítl nechat vyčistit, o její umytí se z vlastní iniciativy postaral aktivista Žarko Jovanovič. Starosta pak kolem sochy nechal postavit lešení s plachtou, která byla několikrát odpůrci zakrytí pomníku stržena. Socha je nyní ošetřena ochranným nátěrem, plot kolem sochy i lešení radnice odstranila.

U úřadu Prahy 6 se sešly desítky odpůrců zakrytí Koněvovy sochy

Před úřadem městské části Prahy 6 se dnes dopoledne sešly desítky odpůrců zakrytí Koněvovy sochy a jejího přestěhování ze stávajícího místa. Odpůrci v čele s poslancem Zdeňkem Ondráčkem (KSČM) budou na dnešním jednání zastupitelstva požadovat odvolání starosty Ondřeje Koláře (TOP 09). Podle nich porušil zákon, nemůže svévolně rozhodnout o zakrytí sochy, řekli dnes před jednáním. Jednací síň je podle zpravodaje ČTK plná, přítomno je na 40 lidí. 

Lidé s českou vlajkou a několika transparenty vyslechli před úřadem projevy političky Jany Volfové a předsedkyně Aliance národních sil Vladimíry Vítové. "Stojíme proti informační blokádě, ne všichni nám říkají úplnou pravdu, nebo se ji snaží zkreslit. Takže věty pana starosty o tom, že sochu může odstranit, nebo že Praha 6 se může rozhodnout, nejsou pravdivé," řekla Volfová.

Dnešní bod jednání zastupitelstva o pomníku maršála Ivana Koněva v Dejvicích podle ní ztrácí smysl, pokud se nebude jednat o odvolání starosty. Kolem Koněvovy sochy panuje dlouhodobě kontroverze. Pomník se stává častým terčem vandalů, starosta nechal kolem sochy postavit lešení s plachtou, která byla několikrát odpůrci zakrytí pomníku stržena. Socha je nyní ošetřena ochranným nátěrem, plot kolem sochy i lešení radnice odstranila.

Medinskij znovu kritizoval Prahu, chválil péči Rusů o české hroby 

Vedení šestého pražského obvodu se postavilo na stranu chuligánů, špiní památku sovětských vojáků a vážně porušuje smluvní závazky Česka. V rozhovoru, který dnes zveřejnila agentura RIA Novosti, to řekl ruský ministr kultury Vladimir Medinskij. Prohlásil, že jeho země naopak "v naprostém pořádku udržuje památníky československých legionářů," kteří bojovali v Rusku na sklonku první světové války. Ruský senátor Sergej Cekov podle RIA Novosti uvedl, že navrhuje zvážit uvalení hospodářských sankcí na Česko kvůli postupu radnice Prahy 6 ohledně kontroverzní sochy sovětského maršála Ivana Koněva.

Medinského rozhovor je reakcí na spory, které se v posledních dnech kolem památníku v pražském Bubenči vedou: socha byla minulý měsíc jako již několikrát v minulosti poškozena a objevily se hlasy, aby byla ze svého místa odstraněna. Kritici maršála, který velel v roce 1945 sovětským jednotkám při osvobozování Československa od nacistů, připomínají Koněvovu roli v roce 1956, kdy řídil potlačení maďarského povstání, i v roce 1961, kdy se jako velitel skupiny sovětských vojsk podílel na řešení berlínské krize výstavbou berlínské zdi.

"V Rusku stojí 22 památníků a pamětních desek v místech hrobů českých legionářů a všechny jsou udržovány v naprostém pořádku, starají se o ně. Protože my smlouvu mezi námi a Čechy dodržujeme, neboť je to prostě povinnost kulturních lidí," řekl ruský ministr.

Česká republika si opakovaně stěžuje na nezájem ruské strany o legionářské památníky a na poškozování hrobů českých vojáků v Rusku. Místní úřady v ruských regionech nezřídka odmítají památníky stavět a udržovat, české legionáře označují za vrahy a komplice protibolševických bělogvardějských armád.

Na opravu českých válečných hrobů do Ruska kvůli tomu Česká republika letos oproti minulosti nepošle žádné peníze. Okázalé neplnění ruských závazků přiznávají i někteří ruští historici.

Medinskij v rozhovoru znovu důrazně kritizoval starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře, kterého v jednom z minulých rozhovorů přirovnal k nacistickým gauleiterům, vůdcům regionálních odboček NSDAP. "Pokud se budeme chovat tak, jak předpokládá tento český politik, pak bude zjevně dalším krokem pálení ruskojazyčných knih," poznamenal ruský ministr kultury.

Senátor Cekov, který byl do Rady federace ruského parlamentu zvolen na Ruskem anektovaný Krym a v horní parlamentní komoře je členem zahraničního výboru, dnes kvůli postupu radnice Prahy 6 navrhl uvalit na Česko hospodářské sankce. "Musíme v této otázce reagovat principiálně a tvrdě, včetně zavedení hospodářských sankcí," řekl agentuře RIA Novosti. "S ohledem na to, že v Evropské unii myslí pouze na peníze a morální a duchovní hodnoty pro ně nemají žádný význam, je zapotřebí je potrestat ekonomicky. Především zcela přerušit výměnu turistů s Českem."

K dnešnímu zasedání zastupitelstva Prahy 6, které jednalo o osudu Koněvova památníku, zveřejnil komentář oficiální list ruské vlády Rossijskaja gazeta. V textu nazvaném "Válka bez vítězství" napsal, že pomník poškozovali "jacísi tajemní vandalové", a naznačil, že pražské úřady jejich akce tolerují, aby se mohly odvolat na odpor místních obyvatel vůči Koněvově soše.

"Všechny akty vandalismu začaly s příchodem jakéhosi Ondřeje Koláře na post starosty Prahy 6, který vyplaval z hlubin české politiky v roli vůdce místní organizace strany TOP 09," uvedl list, který stranu popsal jako krajně pravicovou formaci orientovanou výhradně na Západ. "Čím slabší jsou (v ČR) pozice stoupenců Západu, tím tvrdší je protiruská rétorika a protiruské akce," konstatoval s odvoláním na volební výsledky TOP 09.

"Češi jsou snášenlivý a mírumilovný národ. Velkých vojenských vítězství nedosáhli. Ani v této válce s památníkem maršálu Ivanu Koněvovi nezvítězí. I kdyby žulová podoba vojevůdce z náměstí zmizela, zůstane Koněv v historii zapsán jako jeden z epických hrdinů, který porazil nacismus. A pokud si někdo vzpomene na ty, kdo s památníkem bojují, pak jen jako na ubohé zbabělce a neškodné darebáky," napsal ruský deník.

Koněvova bronzová socha v nadživotní velikosti je dílem sochaře Zdeňka Krybuse a architekta Vratislava Růžičky a byla odhalena 9. května 1980.

Video: Zemana zaujal přesun sochy Koněva na pozemky obrany
12.09.2019, 15:00, autor: Čapek Karel, zdroj: ČTK/Video

Prezident Miloš Zerman dnes na závěr státní návštěvy Srbska v Bělehradě na dotaz ČTK řekl, že ho zaujal nápad europoslance Jana Zahradila (ODS) přesunout Koněvovu sochu na pozemky ministerstva obrany v Praze. "Docela se zájmem jsem zhlédl na názor poslance Zahradila, který říkal, že obrana má na Praze 6 celou řadu objektů včetně zahrad a že by bylo možné do některé z těchto zahrad sochu maršála Koněva umístit," poznamenal prezident. S ministrem obrany Lubomírem Metnarem (za ANO) o tom zatím nehovořil.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je úterý 14. července 2020

Očekáváme v 3:00 12°C

Celá předpověď