Zástupci škol: O maturitách nemá rozhodovat premiér, ale ministr

foto Státní maturita, písemná práce - ilustrační foto.

Praha - O případných úpravách v maturitách by podle školských asociací a spolků neměl rozhodovat předseda vlády, ale ministr školství (MŠMT) s odborníky. Návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) na úřední maturity pro letošní maturanty proto zásadně odmítají. Považují ho za nesystémový a populistický. Důvodem pro rušení maturitní zkoušky podle nich nemůže být výuka na dálku. Uvažovat by se o tom mělo jedině, pokud by vláda nedokázala snížit šíření covidu-19. Vyplývá to z prohlášení školských asociací a zástupců učitelských spolků oslovených ČTK. Studenti návrh premiéra vítají, řekl předseda České středoškolské unie (ČSU) Viktor René Schilke.

Babiš v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes uvedl, že maturanti by letos na maturitním vysvědčení mohli mít známky podle průměru za celé své studium střední školy. Studenti, kteří by udělení úřední maturity odmítli, nebo by nesouhlasili s výslednou známkou, by si podle něj mohli udělat klasickou zkoušku. Svůj návrh zdůvodnil premiér stovkami e-mailů od studentů. S ministrem školství Robertem Plagou (za ANO) je ohledně letošních maturit dlouhodobě v rozporu, řekl.

Podle předsedkyně spolku Učitelská platforma Petry Mazancové by ale premiér měl spíš jasně říct, že snaha učitelů o co nejlepší distanční vzdělávání není zbytečná. Jeho návrh považuje za nesystémový. "Vadí nám, že kompetence ministra školství populisticky bez rozhovoru s členem vlády, který má resort v gesci, na sebe bere pan premiér. To dává pocit, že je to populistické gesto směrem ke studentům," řekla. Babišův návrh podle ní zároveň uvádí studenty do nejistoty. "Vzhledem ke zkušenosti, jak se vydávají opatření a pak se berou zpátky, tak aktuálně si nemůžou říct, že budou mít úřední maturitu," dodala.

"O průběhu maturitní zkoušky by měli rozhodnout odborníci a MŠMT, nikoliv předseda vlády," uvedla ve svém prohlášení Unie školských asociací CZESHA. Podobné stanovisko vydala i Asociace ředitelů gymnázií (AŘG). "O možnosti, které navrhuje pan premiér, je možné uvažovat, pokud by pandemická situace neumožnila konat maturitní zkoušky do konce června," uvedla ve svém prohlášení AŘG. Podle unie CZESHA by měly být úřední maturity mezi posledními možnostmi řešení, pokud by se nezlepšila aktuální epidemická situace. Podle Mazancové by se dala dělat ústní maturita i na dálku. Poznamenala, že nechápe, proč se na tuto možnost rezignovalo.

S úřední maturitou nesouhlasí ani předseda Asociace češtinářů Josef Soukal nebo předseda Společnosti učitelů matematiky Eduard Fuchs. Podle Soukala není jasné, proč by se měla všem zkouška prominout, když funguje povinná výuka na dálku. Úlevy by se podle něj měly týkat případně jen studentů, kteří se nemohli vzdělávat kvůli výpomoci v nemocnicích nebo v domovech seniorů. Podle Lenky Dohnalové a Veroniky Valíkové ze Společnosti učitelů českého jazyka a literatury by úřední maturita pomohla těm, kteří se nechtějí moc učit, a znevýhodnila studenty, kteří se ke zkouškám pilně připravují.

Podle ČSU, která zastupuje asi 30.000 středoškoláků v ČR, je ale návrh Babiše správný. Kvalita distanční výuky je podle žáků často horší než prezenční vzdělávání, takže dosavadní úpravy v maturitách považují za nedostatečné, řekl Schilke. Zájemci by podle ČSU zároveň neměli přijít o možnost složit klasickou zkoušku. I pro ně by se ale podle Schilkeho měly například zrušit ústní zkoušky nebo didaktické testy, zúžit témata nebo ulehčit hodnocení. Názory se podle Schilkeho mezi studenty liší podle toho, co komu lépe jde. Možnost vyhnout se letos závěrečným zkouškám by podle zástupců ČSU měli mít i učňové.

Podle mluvčí ministerstva školství Anety Lednové úřad s ohledem na epidemický vývoj jedná se zástupci škol a ve hře jsou například posuny termínů nebo další úpravy obsahu maturit. Rozhodnutí by mělo padnout do konce příštího týdne. Už v lednu ministr oznámil, že se podobně jako loni zruší slohy z češtiny a cizích jazyků. U didaktických testů se má prodloužit čas a ústní zkoušky mají zůstat. Praktické zkoušky mohou mít jinou formu, případně se mohou posunout na léto.

Podle údajů Cermatu se k jarnímu termínu maturit přihlásilo poprvé 72.751 studentů. Státní maturitní testy se mají konat od 3. do 7. května, školní maturity od 16. května. Praktické maturity začínají podle vyhlášky ministerstva od 1. dubna.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je pátek 7. května 2021

Očekáváme v 19:00 7°C

Celá předpověď