Průzkum: Města dávají na investice zhruba třetinu rozpočtů

foto Obecní úřad, cedule - ilustrační foto.

Praha - Česká města dávají průměrně zhruba třetinu rozpočtů na investice. Nejvíc chtějí investovat do dopravní infrastruktury či budov ve svém vlastnictví, zejména škol a školek. Pouze desetina měst však má dost peněz, aby byla schopná všechny potřebné investice uskutečnit. Vyplývá to ze studie analytické společnosti CEEC Research, kterou zveřejnila na konferenci lídrů veřejné správy v Praze.

Finance městům nejvíc chybí na budování (56 procent) a opravu (59 procent) dopravních staveb, na nemocnice a zdravotní péči (50 procent) a na bytovou výstavbu (42 procent). Výstavbu bytů kromě nedostatku peněz komplikují podle výsledků studie příliš složité podmínky státní podpory, administrativa a dlouhé lhůty pro získání povolení výstavby.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) dnes na setkání se zástupci samospráv uvedla, že výstavbu by měl zjednodušit chystaný nový stavební zákon. Práce na nové úpravě by se podle ní měla ideálně stihnout tak, aby byl zákon schválen nejpozději do poloviny roku 2021. "Ale je jasné, že jsou tam naprosto revoluční věci, na takovéto velké zákony čtyřleté volební období není žádná dlouhá doba," uvedla.

Připomněla také Národní investiční plán, jehož obrysy loni v listopadu představil premiér Andrej Babiš (ANO). Zástupce obcí a krajů vyzvala, aby ohledně projektů komunikovali především s Asociací krajů a Svazem měst a obcí. "Aktuálně máme národní koncepci rozvoje politiky soudržnosti v meziresortním připomínkovém řízení. Asociace a svaz jsou pro nás stěžejní partneři, abychom to upravili v zájmu všech, ten dokument půjde následně na vládu," řekla.

Plán vlády zahrnuje přes 17.000 projektů za 3,45 bilionu korun na roky 2019 až 2030. Šéfka Asociace krajů Jana Mračková Vildumetzová (ANO) by ocenila, kdyby byl plán každoročně aktualizován. "Bylo by také dobré, aby se určily priority. Každý kraj tam dal všechny projekty, ale měl by říct, co je pro něj nejdůležitější," vyslovila se na dnešní konferenci pro užší seznam strategických projektů. Dostálová novinářům řekla, že s aktualizací investičního plánu se počítá každé dva roky.

Studie veřejné zprávy vychází ze 149 rozhovorů se zástupci ministerstev a měst, které se uskutečnily letos. Dokument se zabývá i spokojeností s novelou služebního zákona či nedostatkem odborníků pro veřejnou správu. Zajímala se i o úroveň digitalizace, bezpečnosti informačních systémů a o kvalitu spolupráce mezi centrálními orgány a samosprávami.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je neděle 20. října 2019

Očekáváme v 1:00 10°C

Celá předpověď