Jurečka: Pravidelné valorizace důchodů budou dál plně odrážet inflaci

foto Ilustrační foto - Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka na snímku z 13. února 2023.

Praha - Pravidelné valorizace důchodů by dál měly plně zohledňovat inflaci. Novinářům to dnes po jednání s odboráři o změnách penzijního systému řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Návrh novely s úpravou růstu penzí předloží do dvou týdnů. Pozmění se tak hlavně mimořádné přidávání kvůli inflaci. Šéf resortu práce také řekl, že v zákoně nepočítá se zvyšováním důchodového věku. Hranice by měla zůstat na 65 letech. Roli pro nástup do penze by ale měla hrát délka života a doba práce a placení odvodů. Proti reformě ve středu před sídlem vlády protestovalo pár tisíc odborářů. Podle místopředsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Víta Samka výsledky dnešního jednání pomohou uklidnit situaci.

Důchody se zvyšují pravidelně vždy v lednu, a to o inflaci a o polovinu růstu reálných mezd. Mimořádně rostou, když přírůstek cen od posledního přidání překročí pět procent.

"Padlo důležité ujištění, že u úpravy valorizačního mechanismu v budoucnu nemáme jako vládní koalice ambici, aby se tato valorizace nastavila pod inflací. Počítáme u růstu s tím, že valorizace budou plně odrážet inflaci," řekl Jurečka. Návrh s úpravou valorizace a podmínek předčasných důchodů by chtěl předložit v příštích 14 dnech.

Růst cen se ve valorizaci zohledňuje už teď. Započítává se buď inflace u důchodců, nebo u všech domácností. Vezme se ta, která je vyšší. Zatím není jasné, zda by se pro výpočet nemohly brát cenové přírůstky jen u určitých položek. K mimořádné valorizaci ministr už dřív řekl, že by se při ní neměly rozevírat nůžky mezi bohatšími a chudšími důchody. Růst vyšších penzí by tak měl být při vysoké inflaci pomalejší a nižších důchodů naopak vyšší.

Zpomalení valorizací důchodů a omezení počtu předčasných penzí doporučila kvůli rychlému zadlužování Národní ekonomická rada vlády (NERV). Radila vrátit se k pomalejší řádné valorizaci o třetinu růstu reálných mezd místo nynější poloviny. O tom jednaly i koaliční strany. Tato změna ale navyšování důchodů v brzké době neovlivní, reálné mzdy totiž kvůli inflaci neporostou. "Pro minimálně příští dva roky to nebude parametr, který by hrál roli. Bude ale důležitý pro budoucnost," uvedl ministr.

Jurečka také řekl, že nepočítá se zvyšováním důchodového věku v zákoně. Zůstat má na 65 letech. "Pracujeme s parametry, které by měly objektivně reagovat na dobu dožití nebo na dobu, kdy lidé byli aktivní na pracovním trhu a odváděli sociální pojištění," uvedl ministr. Roli bude hrát délka života a doba práce a placení odvodů.

Podle Samka se podařilo stanoviska odborů a resortu v některých otázkách sblížit, vyjasnění přispěje k uklidnění situace. "Lidé se k protestům uchylují, když nevědí, co je čeká," uvedl předák.

Odboráři si opakovaně stěžovali na to, že s nimi šéf resortu práce o reformě penzí nejedná a k přípravě je nepřizval. ČMKOS chtěla mít svého zástupce v Jurečkově poradním důchodovém týmu, v němž jsou vedle zástupců vládních stran, ministerstev práce a financí nově i zástupkyně opozičních hnutí ANO a SPD. Jurečka odborářům účast dnes nabídl. V důchodové komisi by měl být Samek.

Penzi od České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) pobíralo na konci minulého roku přes 2,84 milionu lidí, z nich 2,37 milionu mělo důchod starobní. Průměrná starobní penze v lednu činila podle ministerstva 19.438 korun. Své důchodové systémy mají pak i resorty vnitra, obrany a spravedlnosti.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 2. října 2023

Očekáváme v 17:00 21°C

Celá předpověď