Zástupci ekologických organizací odejdou z Uhelné komise

foto Ilustrační foto - Jan Rovenský z ekologické organizace Greenpeace vystoupil 20. října v Praze na tiskové konferenci na téma Německé uhlí je pro české firmy riskantní byznys - prezentace studie rizik vypracované experty z univerzity v Berlíně. Současně byl představen projekt, s nímž se Greenpeace uchází o koupi uhelné divize švédské firmy Vattenfall ve východním Německu.

Praha - Zástupci ekologů odejdou z Uhelné komise. V tiskové zprávě to dnes uvedly ekologické organizace Greenpeace, Hnutí Duha a Zelený kruh. Členy komise za ně jsou Jan Rovenský z Greenpeace a Jiří Koželouh z Hnutí Duha. Rovenský s Koželouhem dnes jako jediní členové komise hlasovali proti stanovení termínu ukončení využívání uhlí v Česku pro výrobu elektřiny a tepla v roce 2038. Požadují dřívější útlum.

"Rozhodnutí Uhelné komise, které jsem samozřejmě nepodpořil, je mimo realitu. Ekonomický výhled uhlí ukazuje konec někdy kolem roku 2030. I společnost ČEPS pro Uhelnou komisi v oficiálních podkladech spočítala, že uhlí můžeme opustit do roku 2033," řekl dnes ČTK Koželouh.

V tiskové zprávě doplnil, že on ani asociace ekologických organizací Zelený kruh, která ho do Uhelné komise vyslala, už nevidí důvod pro účast na jednáních komise. "Dnešek ukázal, že se rozhoduje bez řádných podkladů. Komise je expertní poradní orgán a její doporučení musí být založeny na faktech. Dnešní rozhodnutí není v souladu s cílem chránit klima ani s ekonomickými studiemi," dodal Koželouh.

Podle Rovenského ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO), který je zároveň jedním z předsedů komise, řídil komisi velmi autoritativně. "A já jsem ztratil víru v to, že tam vůbec máme šanci něco prosadit a že tam vůbec smysl má být ve chvíli, kdy odmítl hlasovat o našich procesních návrzích," uvedl ekolog. "To jsem nikdy nikde nezažil. Já se energetické politice věnuji na celostátní úrovni 15 let, seděl jsem v různých orgánech, jsem členem Rady vlády pro energetickou a surovinovou strategii, ve které zůstávám. A tam se nikdy nestalo, když navrhnu usnesení, že by se o něm nehlasovalo," řekl Rovenský. Dodal, že odchod nepovažuje za "tragédii". "Osobně mě to mrzí, že jsem tomu věnoval nějakou energii, čas. Ze začátku jsem tomu upřímně věřil, že tento orgán k něčemu bude, ale tu víru jsem prostě po cestě ztratil a kolegové z Greenpeace a ze Zeleného kruhu to vidí podobně," uzavřel ekolog.

Podle Havlíčka se ekologické organizace bouří a "emotivně" odstupují kvůli tomu, že neuspěly v lobbingu. "Chodily tady stovky mailů všem členům Uhelné komise, demonstrovalo se všude možně," řekl Havlíček České televizi. "Je to škoda a je to možná ukázka toho, že se neumí taky někdy prohrát. A já to neberu jako jejich prohru," podotkl. Je přesvědčen o tom, že pokud by před rokem někdo ekologům řekl, že bude odhlasován rok 2038, přivítali by to.

"Uhelná komise mohla sehrát fundamentální roli v naplánování spravedlivé transformace uhelných regionů i smysluplného útlumu spalování a těžby uhlí, ale na tuto funkci dnes zjevně rezignovala a svou příležitost promarnila. Pro nás práce nekončí, i nadále budeme prosazovat konec doby uhelné i po odstoupení z Uhelné komise," uvedl mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.

Doporučený termín pro ukončení využívání uhlí v Česku po dnešním jednání komise oznámil Havlíček. Rok 2038 označil za kompromis. Z 19 členů komise podle něj hlasovalo 15 pro, dva byli proti a dva se zdrželi. Konečné slovo bude mít vláda.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je sobota 23. ledna 2021

Očekáváme v 13:00 2°C

Celá předpověď