Zástupci čtyř stran vyzvali Babiše, aby v EU podpořil plán obnovy

foto Ilustrační foto - Český premiér Andrej Babiš přichází na summit EU.

Praha - Poslanci Pirátů, lidovců, TOP 09 a STAN vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO), aby příští týden na summitu Evropské unie podpořil plán na ekonomické oživení EU po epidemii koronaviru. Podle nich nelze hledět jen na okamžitý finanční prospěch České republiky, ale je třeba vzít v potaz i kondici dalších evropských ekonomik, které jsou pro Česko důležitými exportními trhy. Opoziční poslanci to řekli na tiskové konferenci před projednáváním české pozice pro summit ve Sněmovně. Následná debata v dolní komoře se zvrtla ve spor o počet přítomných poslanců. Předsedající ji následně po dohodě klubů přerušil do pátku.

"Jsme přesvědčeni, že musíme hledět nejen na české zájmy, ale současně hledět i na to, jestli plán obnovy povede k tomu, že se oživí ekonomika v celé Evropské unii," řekla poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09). Podle ní je třeba, aby se 750 miliard eur (asi 20 bilionů korun) z připravovaného fondu obnovy využilo k nastartování hospodářského růstu i ke zlepšení konkurenceschopnosti EU jako celku.

"Jako exportní ekonomice nám nemůže být lhostejno, jak se daří ekonomikám ve Španělsku, v Itálii, v Německu. To jsou i naše pracovní místa. Pokud se budeme soustředit pouze na Českou republiku, za pár měsíců neb za pár let možná spláčeme nad výdělkem," upozornil předseda evropského výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL) na to, že čtyři pětiny českého exportu míří na evropské trhy, a proto je Česko hospodářsky závislé i na tamní ekonomické situaci.

Podle poslance Františka Kopřivy (Piráti) musí Česko třeba k jednání o fondu obnovy přistoupit konstruktivně a nemělo by hrozit jeho vetováním. Kopřiva označil za legitimní, že chce Babiš vyjednat více peněz pro Česko, zároveň by se podle něj neměla česká pozice omezit pouze na hokynářské počty, ale měla by ukázat i solidaritu se zeměmi, které koronavirus zasáhl silněji. "Je v zájmu České republiky, aby se Evropa zotavila co nejdříve. Vnímáme to jako pragmatickou investici do exportních trhů, ale i jako investici do budoucnosti Evropské unie," řekl Kopřiva.

Poslanci také apelovali na vládu, aby peníze z fondu obnovy využila i k transformaci českého hospodářství na moderní ekonomiku, která bude založena na inovacích.

O podobě fondu obnovy budou na konci příštího týdne jednat šéfové států a vlád zemí EU. Česko se k projektu zatím stavělo zdrženlivě, Babiš opakovaně kritizoval návrh, že by se peníze ve fondu měly rozdělovat podle míry nezaměstnanosti v uplynulých letech. Podle něj toto kritérium nijak neukazuje, nakolik byly ekonomiky zasažené koronavirem. Česko má dlouhodobě nejnižší nezaměstnanost v EU.

Sněmovní debata o plánu EU se zvrtla ve spor o účast poslanců

Dnešní sněmovní debata o plánu Evropské unie na oživení evropské ekonomiky po koronavirové krizi skončila sporem o počet přítomných poslanců. Předsedající schůze Vojtěch Filip (KSČM) posléze jednání po dohodě sněmovních klubů přerušil do pátku. Podle hlasovacího zařízení nebyl v sále dostatek poslanců pro to, aby mohli hlasovat. Někteří zástupci opozice ale tvrdili, že vládní poslanci záměrně nejsou přihlášeni.

Poslanec ODS Jan Skopeček si během svého projevu postěžoval na to, že je nedůstojné, pokud se takto důležitý materiál projednává za nízké účasti. Navrhl proto procedurální návrh, o kterém ale nebylo možné kvůli nedostatečnému počtu přihlášených poslanců hlasovat. Aby Sněmovna byla usnášeníschopná, musí být přihlášeno aspoň 67 poslanců. Podle tabule v sále jich byly přihlášeny čtyři desítky, posléze počet stoupl na pět desítek.

Předseda pirátského klubu Jakub Michálek poukazoval na to, že v sále byly více než čtyři desítky přihlášených poslanců. "Zjevně dochází k tomu, že kolegové zde sedí a nejsou přihlášeni," uvedl. Šéf lidovců Marian Jurečka poznamenal, že napočítal kolem 70 přítomných poslanců. Vládní koalici pohrozil, že není problém svolat mimořádnou schůzi.

Filip argumentoval tím, že poslanec není povinen být v sále přihlášen k hlasovacímu zařízení. Vyjádřením vůle poslance podle něho může být i neúčast při hlasování.

Premiér Andrej Babiš (ANO) připustil, že do Sněmovny chodí občas, ale ujišťoval, že čekal od rána a že je připraven debatovat. "Můžeme tu být do rána, nemám žádný problém," řekl. Předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek mu ale vzkázal, že to vypadá, jako kdyby se navzájem se svými poslanci odpuzovali. "Buď jste na jednání vy, nebo vaši poslanci," podotkl. "Opozice je přítomná a chce jednat a ti, kdo chybí, jsou poslanci ANO," dodal.

Klub KDU-ČSL si nakonec vyžádal přestávku na poradu. Po ní pak na základě dohody s předsedy klubů Filip schůzi přerušil do pátečního dopoledne.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je sobota 15. srpna 2020

Očekáváme v 17:00 22°C

Celá předpověď