Zásahy hasičů často komplikují špatně průjezdné silnice

foto Ilustrační foto - Jeden z hasičů si hledá cestu od vozu při praktické ukázce na sídlišti v Praze, kde 13. září 2019 středočeští a pražští hasiči zahájili společný projekt, kterým chtějí upozornit na špatnou průjezdnost ulic na sídlištích.

Ostrava - Zásahy hasičů často komplikují vinou nesprávně zaparkovaných automobilů špatně průjezdné silnice. V Moravskoslezském kraji hasiči průjezdnost nyní několik dní za sebou testují. Často narážejí na problémy. V některých případech by v Opavě či v Třinci k místu požáru vůbec nedojeli. Setkávají se i s tím, že parkujícími vozy jsou obsazené takzvané požární plochy určené pro umístění výškové techniky při hašení požárů například panelových domů. ČTK to řekl mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Špatně průjezdné silnice hasiči zaznamenali ve čtvrtek na území obou opavských sídlišť Kateřinky a Kylešovice. Podobné problémy s omezeným či nemožným průjezdem měli i hasiči ve Frýdku-Místku a Třinci. Jen v Třinci umístěním letáku za stěrač informovali o špatném parkování čtyři desítky motoristů. Naopak v Novém Jičíně byli překvapeni celkem průjezdnými ulicemi. Tam rozdali pouze šest letáčků o správnosti parkování.

"Úzké komunikace jsou blokovány množstvím zaparkovaných vozidel, zablokovány jsou i nástupní plochy a problémy nastávají také při nutnosti ustavení výškové techniky, která má větší nároky na volný prostor," uvedl Kůdela. Řidiči hasičů pak musejí volit alternativní příjezdy po trávě, průjezdem mezi kontejnery na odpad, pouličními lampami, instalovanými lavičkami a dalším městským mobiliářem.

I proto se od čtvrtka koná několikadenní kontrolní akce. "Výsledky potvrzují, že i přes časté žádosti a varování občanů je průjezdnost hustě zastavěnými částmi v městech velmi špatná, že by se hasiči při reálném výjezdu nedostali až na místo požáru, nehody či jiné nebezpečné události nebo jen s velkými obtížemi," řekl Kůdela.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je pátek 10. července 2020

Očekáváme v 11:00 29°C

Celá předpověď