Záplavy v jižní Asii mají již 270 obětí

foto Letecký pohled na indické město Madžuli, které zaplavila rozvodněná řeka Brahmaputra.

Dillí - Nejméně 270 lidí již zahynulo v důsledku záplav a sesuvů půdy, které v posledních dnech postihly Indii, Bangladéš, Nepál a Pákistán. Novou bilanci dnes zveřejnila agentura AFP s odvoláním na úřady v postižených zemích.

Při záplavách a v troskách domů na různých místech na severu Indie přišlo o život kolem stovky lidí. Nejhůře postižené jsou severovýchodní státy Bihár a Ásám, odkud pochází polovina obětí. Kvůli nepřízni počasí zde své domovy musely opustit desítky tisíc lidí.

"Celá oblast je zaplavená už dva týdny... Způsobené škody jsou obrovské. Týká se to i dobytka. Všechno je zničené," popsal situaci agentuře AFP obyvatel Ásámu.

Nejméně 14 lidí zemřelo v sutinách čtyřpatrové budovy, která se ve čtvrtek zhroutila v Bombaji. V pondělí se v kopcovité oblasti severoindického státu Himáčalpradéš po silných monzunových deštích zřítil tříposchoďový dům a pod jeho troskami zahynulo také 14 osob.

Poslední bilance z Bangladéše, kde je pod vodou třetina území, uvádí 59 mrtvých. Deset z nich zemřelo v obřích bangladéšských uprchlických táborech, kde žijí příslušníci muslimského etnika Rohingů prchající před pronásledováním v sousední Barmě.

"Několik posledních dní pršelo. Sesuvy půdy poškodily mnoho domů," říká jedna z uprchlic, která žije v táboře poblíž bangladéšského města Cox'?s Bázár. Přebývá zde kolem milionu Rohingů.

V Nepálu registrují už nejméně 83 obětí a z domova muselo odejít 17.000 rodin. Voda ale pomalu ustupuje a lidé se vrací do svých obydlí, napsala agentur AFP s odvoláním na místní ministerstvo vnitra.

Pákistánské úřady počet mrtvých vyčíslily na tři desítky. Sedm z nich bylo členy jedné rodiny a zahynuli, když se v jejich domě nedaleko Láhauru propadla střecha.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je středa 22. ledna 2020

Očekáváme v 1:00 1°C

Celá předpověď