Západ Česka zasáhl silný vítr, o proud připravil statisíce domácností

foto Hasiči v Karlovarském kraji 21. října 2021 od rána zasahují u škod, které způsobil silný vítr. Lámal stromy a větve. Nejsilnější poryvy větru byly okolo 7:00.

Praha - Českou republiku dnes zasáhl silný vítr. Potíže působil zejména v západní polovině země, kde vyvracel stromy, lámal větve, někde poničil střechy. Hasiči do dnešních 20:00 vyjížděli v souvislosti s počasím k více než 3500 případů. Popadané stromy na několika místech zastavily dopravu a na Náchodsku zranil padající strom člověka. Energetici kvůli větrnému počasí zaznamenali přes 300.000 odběrných míst bez elektřiny, zejména ve středních Čechách. Společnost ČEZ kvůli tomu večer vyhlásila na části svého distribučního území kalamitní stav. Větrno dnes bylo i v dalších evropských státech. V Polsku si vichřice vyžádala nejméně čtyři mrtvé a šest zraněných.

Tradičně nejsilnější vítr byl na horách. Na Sněžce dnes meteorologové naměřili poryv větru s rychlostí 151 kilometrů v hodině a na Milešovce 131 kilometrů v hodině. Silný vítr ale foukal i v nižších polohách, zejména ve středních Čechách, Praze a v Ústeckém kraji. Na stanici Ústí nad Labem-Kočkov zaznamenali vítr o rychlosti téměř 110 kilometrů za hodinu a v Tušimicích na Chomutovsku přibližně 105 kilometrů. Poryv o rychlosti přes 100 kilometrů v hodině naměřily také stanice na pražském Karlově a na Ruzyni, uvedl na webu Český hydrometeorologický ústav.

Vítr lámající větve a vyvracející stromy dnes působil problémy v železniční dopravě. České dráhy ještě kolem 18:00 evidovaly přerušení provozu na osmi tratích. Vlaky nejezdily například mezi Lovosicemi a Prackovicemi nad Labem, Mělníkem a Všetaty či mezi Mariánskými Lázněmi a Žandovem. Vliv na železniční dopravu v Česku mělo i zastavení provozu na třech německých tratích.

Odstraňování následků silného větru se kromě železničářů věnovali také hasiči. Do 20:00 evidovali 3536 výjezdů v souvislosti s počasím, informovala mluvčí Hasičského záchranného sboru Nicole Studená. " Aktuálně řešíme 187 událostí," dodala mluvčí. Nejvíc dnes hasiči vyjížděli ve středních Čechách, včetně Prahy, a v Ústeckém kraji.

Problémy vítr napáchal také na elektrickém vedení. Distribuční společnost EG.D měla dopoledne bez proudu kolem 10.000 odběratelů. Většinu poruch se už podařilo technikům odstranit. Kolem 18:00 bylo bez elektřiny zhruba 1000 zákazníků EG.D zejména na Českokrumlovsku, řekl ČTK mluvčí společnosti Roman Šperňák.

Energetická společnost ČEZ měla dnes odpoledne bez dodávek proudu až 300.000 odběratelů. K 21:00 jejich počet klesl na 49.000. Kvůli větru vyhlásil ČEZ kalamitní stav v celém Středočeském kraji a v okresech Děčín, Česká Lípa, Chrudim, Pardubice, Trutnov, Náchod a Havlíčkův Brod.

V Ústeckém kraji, kam vítr dorazil už brzy ráno, měli hasiči do 17:00 zhruba 400 výjezdů k popadaným stromům na cesty a silnice. Další desítky výjezdů měli ke strženým střechám a dalším událostem. Ústecká obchodní akademie v Pařížské ulici musela zrušit výuku a odvést studenty do bezpečí, vichřice tam strhávala střechu z budovy.

V sousedním Libereckém kraji řešili hasiči v souvislosti s větrem více než 230 událostí. Vyjížděli hlavně k popadaným stromům, které blokovaly silnice i železniční tratě. První výjezd kvůli větru měli podle Suchardy hasiči dnes krátce po 09:00 do Cvikova, od té doby se nezastavili. Největší nápor pak zažili po 11:30, kdy vítr zesílil. Neprůjezdné byly kvůli popadaným stromů desítky silnic v kraji, včetně hlavních tahů.

V Královéhradeckém kraji měli hasiči kvůli silnému větru téměř 200 výjezdů. V Broumově na Náchodsku v ulici U Dolní brány hasiči pomáhali člověku, na kterého spadl strom. "Místní profesionální jednotka mu pomohla a předala do péče zdravotnické záchranné služby," uvedla mluvčí hasičů na twitteru.

Ve středních Čechách už mají hasiči na kontě skoro 1500 zásahů kvůli počasí, uvedli před 18:00 na twitteru. Nejvíc práce měli vpodvečer na Kladensku a v okrese Praha-západ.

V Praze silný vítr komplikoval tramvajovou dopravu. Několik linek jezdilo odklonem a téměř všechny nabíraly zpoždění. Pro zbytek dne zavřela trojská zoo a zahrady u Pražského hradu, část venkovní expozice uzavřela botanická zahrada. Ruzyňské letiště kvůli silnému větru nemohlo po poledni přistavit nástupní mosty ani schody pro přílety a odlety. Cestující v letadlech, která přiletěla do Prahy, proto museli setrvat na svých místech a nemohli vystoupit. "Zpoždění na odletu během nepříznivých povětrnostních podmínek mělo celkem devět linek," uvedlo letiště vpodvečer na twitteru.

Silný vítr zasáhl i další evropské země. V Polsku si dnešní vichřice vyžádala nejméně čtyři mrtvé a šest zraněných. V Dolním Slezsku u osady Rusko se v důsledku poryvu větru převrátila na střechu dodávka, jejíž řidič zahynul. V obci Siechnice u Vratislavi se pod náporem větru zřítila zeď opravované budovy na jednoho pracovníka, kterého se záchranářům již nepodařilo oživit. V samé Vratislavi vichr vyvrátil strom a ten se zřítil na auto, ve kterém zahynuly dvě osoby.

Bouře Aurore se prohnala také severní Francií, kde měl vítr v nárazech rychlost až 175 kilometrů v hodině. Největší škody způsobila nepřízeň počasí v Normandii, píší francouzská média.

Karlovarský kraj

Hasiči v Karlovarském kraji od rána zasahují u škod, které způsobil silný vítr. Nejsilnější poryvy přišly okolo 7:00. Vítr lámal stromy a větve a uvolnil část střechy na mateřské škole v Sokolově, informoval ČTK mluvčí krajských hasičů Martin Kasal. Silný vítr pak na některých místech omezil dopravu na silnicích i železnici. Desetitisíce lidí jsou také bez elektřiny, zjistila ČTK. Hasiči dopoledne vyjížděli asi ke stovce zásahů.

Kvůli silnému větru a následnému pádu stromů a větví je v Karlovarském kraji k 13:00 bez elektřiny 21.000 domácností, řekla ČTK regionální mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Zasažené jsou části měst i obcí téměř po celém kraji, výpadky jsou například v Andělské Hoře, Sadově, Toužimi, Teplé, Lokti, Horním Slavkově či v Chodově. Po celém regionu pak energetici evidují 17 poruch na vedení vysokého napětí. V terénu jsou kvůli opravám desítky pracovníků.

V Sokolově vítr uvolnil část oplechování střechy na mateřské škole v ulici Kosmonautů. Podle starostky Renaty Oulehlové (ANO) budou hasiči uvolněnou střechu zatím zatěžovat pískem. Děti ani učitelky nejsou v ohrožení a zůstávají v budově.

Hasiči vyjížděli hlavně k popadaným stromům na silnici. První výjezdy byly už před 7:00 ráno, například do Olšových Vrat u Karlových Varů nebo do Milíkova na Chebsku, kde odstraňovali stromy a větve ze silnic. Další výjezdy měli po celém kraji, opět hlavně ke zlomeným nebo spadaným stromům. V Nové Roli spadl strom na zaparkované auto. V Ostrově nebo Staré Roli pomáhali hasiči s upevněním větrem uvolněné střechy, stromy na silnici krátkodobě uzavřeli dopravu například v Toužimi nebo u Boučí na Sokolovsku. Spadlý strom pak přerušil i vlakovou dopravu mezi horním a dolním nádržím v Karlových Varech.

Na silný vítr upozorňovali meteorologové předem. Hasiči tak podle mluvčího Kasala posílili služby na všech stanicích v kraji. "Vždy minimálně o jedno výjezdové družstvo, posílený je rovněž početní stav operátorů na operačním středisku," upřesnil Kasal.

Královéhradecký kraj 

Hasiči v Královéhradeckém kraji měli dnes kvůli silnému větru téměř 200 výjezdů. Jednoho člověka na Náchodsku zranil padající strom. Společnost ČEZ k 19:00 vyhlásila pro okresy Trutnov a Náchod kalamitní stav. Bez elektřiny bylo vpodvečer v kraji asi 9400 domácností. ČTK to řekly mluvčí hasičů a energetiků Martina Götzová a Šárka Lapáčková Beránková.

V Broumově na Náchodsku v ulici U Dolní brány hasiči pomáhali člověku, na kterého spadl strom. "Místní profesionální jednotka mu pomohla a předala do péče zdravotnické záchranné služby," uvedla mluvčí na twitteru.

"K největšímu nárůstu událostí spojených s větrem docházelo kolem 11:30, situace se uklidnila kolem 18:00. Nejvíce vyjížděli profesionální a dobrovolní hasiči v okrese Trutnov, kde bylo 69 událostí," uvedla mluvčí hasičů.

Nejčastěji hasiči odstraňovali popadané stromy a větve na silnice a na elektrická vedení. Na silnici z Hradce Králové na Náchod vítr převrátil vlek kamionu.

Ve 20 případech pomáhal hasiči zajišťovat poškozené střechy. Například v Náchodě vítr sroloval plechovou střechu v Palachově ulici. "Na několika místech zasahovali s kontejnerem pro nouzové zastřešení, který je dislokován na stanici v Trutnově," uvedla mluvčí.

Energetici zaznamenali nejvíce domácností bez proudu kolem 15:00, a to asi 60.000. Přestože počet domácností bez elektřiny do večera klesl, poruch na vedeních vysokého napětí bylo vpodvečer více než 20 a energetici ve dvou okresech vyhlásili kalamitní stav. "V terénu máme maximální počty pracovníků poruchových čet," uvedla mluvčí energetiků

Kvůli spadlým stromům byl odpoledne zastaven provoz na železničních tratích mezi Sobotkou na Jičínsku a Lomnicí nad Popelkou na Semilsku, Převýšovem a Chlumcem nad Cidlinou na Hradecku a mezi Horkami u Staré Paky a Dvorem Králové nad Labem. Provoz na tratích již byl obnoven.

Silný vítr dnes také zastavil provoz kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku.

Liberecký kraj

Hasiči v Libereckém kraji řešili v souvislosti s větrem více než 230 událostí, vyjížděli hlavně k popadaným stromům, které blokovaly silnice i železniční tratě. Na několika místech nárazový vítr uvolnil plechové střechy. Popadané stromy a ulámané větve přerušily na mnoha místech elektrické vedení. Energetici večer vyhlásili kalamitní stav pro Českolipsko, kde ještě byly bez dodávek proudu stovky domácností. "Naštěstí nemáme hlášeno, že by byl někdo zraněn," řekl ČTK krajský mluvčí hasičů Jakub Sucharda.

Podle mluvčí ČEZ Distribuce Soni Holingerové bylo po poledni v Libereckém kraji 29 poruch na vedení vysokého napětí a zhruba 33.000 domácností zůstalo bez proudu. "V terénu máme všechny čety, je to ale nebezpečné, poruchy musí dohledávat, na řadě míst se tak určitě bude pracovat ještě v pátek," řekla ČTK Holingerová. Do večera se počet poruch snížil na 15, po 20:00 však stále v kraji zůstávalo bez dodávek elektřiny kolem 4500 domácností hlavně na Českolipsku

První výjezd kvůli větru měli podle Suchardy hasiči dnes krátce po 09:00 do Cvikova, od té doby se nezastavili. Největší nápor pak zažili po 11:30, kdy vítr zesílil. Neprůjezdné byly kvůli popadaným stromů desítky silnic v kraji, včetně hlavních tahů. "Na silnici I/35 spadl strom na auto, nikomu se naštěstí nic nestalo," řekl mluvčí. Hasiči také pomáhali se zabezpečením střech, kde vítr uvolnil plechovou krytinu. Vítr tak poškodil i střechu liberecké radnice, několika hal v kraji, ale také třeba bytového domu v Zákupech nebo na náměstí ve Frýdlantu.

Popadané stromy zastavily také provoz na několika tratích v kraji. "V Jestřebí na Českolipsku a Horkách u Staré Paky najely do spadlých stromů vlaky, obešlo se to ale bez zranění," řekl Sucharda. Podle informací Správy železnic se už na většině míst v kraji podařilo provoz obnovit. Večer stále nejezdily vlaky na trati z Nového Města pod Smrkem do Řasnice na Liberecku a z Doks na Jestřebí na Českolipsku.

Radnice v Liberci preventivně kvůli větru uzavřela městské hřbitovy, zavřená byla odpoledne i liberecká zoologická zahrada. V podvečer se vítr utišil a situace v kraji se zklidnila.

Pardubický kraj

Silný vítr dnes v Pardubickém kraji na mnoha místech lámal stromy a větve a způsobil další škody. Hasiči od 9:00 do 19:00 vyjížděli k více než 100 zásahům. V terénu byly profesionální i dobrovolné jednotky. Místy byla přerušena doprava na silnicích a železnici, energetici evidují v regionu mnoho poruch na vedení vysokého napětí.

Společnost ČEZ kvůli větru vyhlásila kalamitní stav v okresech Chrudim a Pardubice. Na Chrudimsku, Pardubicku, a Orlickoústecku bylo v 17:00 deset poruch na vedení vysokého napětí.Bez energie bylo asi 7000 domácností, uvedla mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárka Lapáčková Beránková.

Hasiči odstraňovali stromy spadlé na vozovky, koleje i na střechy, zajišťovali utržené střešní krytiny a uklízeli poničené dopravní značení. "Stále jsme v terénu a řada zásahů ještě na hasiče čeká v následujících hodinách," řekla dnes večer ČTK mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Například na sportovní hale Univerzity Pardubice vítr utrhl plech na střeše. Strom spadl na osobní auto v Sezemické ulici v Pardubicích. Starosta Chrudimi František PIlný žádá obyvatele, aby nechodili do parků, lesů nebo k velkým stromům, neboť hrozí, že spadnou. Městská policie Chrudim umístila v Městském parku pásky zabraňující vstupu.

Plzeňský kraj

Už více než 300 výjezdů k vyvráceným a polámaným stromům a větvím mají kvůli dnešními silnému větru hasiči v Plzeňském kraji. Stromy vítr srážel na celém území kraje, padají na silnice i na koleje, řekl ČTK řídící důstojník krajských hasičů. Podle dostupných informací se události obešly bez zranění. Vítr se pomalu uklidňuje. Do několika stromů spadlých na koleje najely vlaky. Plné ruce práce mají celý den i energetici, kteří odstraňují závady na elektrickém vedení. Bez proudu je nyní v kraji 7500 domácností, řekla ČTK regionální mluvčí ČEZ Soňa Holingerová ještě kolem poledne bylo domácností bez proudu přes 20.000. Kvůli větru se na zbytek dnešního dne zavřela plzeňské zoologická zahrada.

Energetici vzhledem k varování meteorologů posílili na dnešek call centra i pracovní týmy v terénu. Aktuálně řeší v kraji 24 poruch na vedení vysokého napětí. Nejčastější příčinou poruch je pád stromu nebo větví na vedení, řekla Holingerová. Nejvíc poruch je podle ní na Klatovsku, Tachovsku a Domažlicku. "Předpoklad odstranění většiny závad je ještě dnes večer, pravděpodobně ale i ještě zítra budou některé poruchy na nízkém napětí přetrvávat," řekla mluvčí.

Vítr působí problémy i na železnici. Po na několika místech dnes vlaky najely do stromů spadlých do kolejí nebo zastavily před nimi. Překážky se průběžně odstraňují. Například dopoledne najel do stromu Západní expres z Prahy do Mnichova u České Kubice na Domažlicku, osobní vlak najel na strom na trati mezi Běšinami a Nemilkovem na Klatovsku a také mezi Kasejovicemi a Nepomukem, řekla ČTK mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová. Události se obešly bez zranění. Před stromy spadlými do kolejiště zastavily také například vlaky u Bezdružic, dále na trati mezi Poběžovicemi a Bělá nad Radbuzou nebo na trati mezi Tachovem a Planou.

Mluvčí krajských hasičů Petr Poncar řekl, že do stromů spadlých do kolejí dnes v kraji najelo pět vlaků, nikdo nebyl zraněn. Podle webu, kde hasiči zveřejňují své ukončené zásahy, jich měli k 17:45 za dnešek v kategorii technická pomoc 321, převládalo v 265 případech odstraňování spadlých stromů při 47 zásazích odstraňovali jiné nebezpečné stavy. "Zasahujeme napříč celým krajem. Nejvíce Tachovsko, Domažlicko a Klatovsko, v těsném závěsu následují i ostatní okresy," řekl. V Caparticích na Domažlicku například spadl na auto strom, v Klatovech vichr strhl střechu na panelovém domě, silnici mezi Horažďovicemi a Velkým Borem na Klatovsku kolem poledne zablokoval nákladní automobil, u něhož silný vítr převrátil přívěs. Události se obešly bez zranění.

Policejní mluvčí Eva Červenková ČTK řekla, že policie eviduje desítky telefonátů kvůli počasí. "Silný vítr komplikuje dopravu v celém kraji, kde je přes komunikace popadáno několik stromů nebo elektrické vedení. Evidujeme i převrácená vozidla či dopravní nehody. Nejvážnější situace je v příhraničních oblastech," uvedla.

Praha

Silný vítr komplikoval dnes odpoledne provoz tramvají v Praze, několik linek jezdilo odklonem a téměř všechny měly zpoždění. Problémy hlásily také železnice a letiště. Zavřela se trojská zoo a zahrady u Pražského hradu, část venkovní expozice uzavřela botanická zahrada. Hasiči měli přes 460 zásahů spojených s větrem, večer ohlásili uklidnění situace. Záchranáři odpoledne evidovali kvůli větru asi deset úrazů, informovali na twitteru. Magistrát doporučil lidem nechodit do lesů a městských parků.

"Z důvodu silného větru dochází v provozu MHD k omezením na několika místech," uvedl dopravní podnik. Seznam výluk aktualizuje na svém webu. Některá omezení trvají pouze několik minut. Zpoždění nabíraly prakticky všechny spoje.

Také na železnici museli cestující počítat se zdržením. "Kvůli silnému větru je vydán rozkaz o opatrné jízdě vlaků pomalou jízdnou. V téměř celé železniční síti může docházet ke zpoždění vlaků," uvedla na twitteru pražská integrovaná doprava (PID). Také ona dotčené linky aktualizuje na svém webu.

Letiště kvůli silnému větru nemohlo po poledni přistavit nástupní mosty ani schody pro přílety a odlety. Cestující v letadlech, která přiletěla do Prahy, proto museli setrvat na svých místech a nemohli vystoupit. Problém se podařilo vyřešit před 14:00. Letiště ohlásilo na twitteru také problémy s vykládkou zavazadel u tří linek, což mohlo zdržet odlety.

Hasiči vyjížděli hlavně ke spadlým stromům a větvím a uvolněným plechům. Zasahovali například v Zenklově ulici, kde se uvolnila část střechy, podobný problém byl také v Řeporyjích. V oboře Hvězda spadlo několik stromů. "Aktuálně za dnešní den od sedmi ráno máme přes 500 událostí, z toho přes 460 bylo spojeno s větrem. Situace s větrem v Praze se uklidňuje," napsali hasiči před 19:00 na twitteru. Odpoledne informovali, že do terénu vyjely prakticky všechny jednotky a pomáhají také dobrovolní hasiči. Kvůli velkému množství telefonátů posílili operační středisko.

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) na twitteru oznámil dočasné uzavření zoologické zahrady. Botanická zahrada uvedla na svém webu, že kvůli silnému větru je uzavřena expozice Les. "Doporučujeme také vyhnout se parkům a lesům, kde hrozí pád větví ze stromů. Opatrnost je třeba i v ulicích. Nebezpečné mohou být neukotvené reklamní poutače, mobilní dopravní značky nebo lešení," napsal primátor.

Návštěvníci se odpoledne nedostali také do zahrad u Hradu, zavřené byly Královská zahrada, Jižní zahrady a Jelení příkop. Kvůli bezpečnosti nebyl přístupný ani Starý židovský hřbitov. "Zítra (v pátek) ráno situaci vyhodnotíme a podle aktualizované zprávy ČHMÚ (Českého hydrometeorologického ústavu) rozhodneme, zda hřbitov zpřístupníme veřejnosti, či nikoli. Děkujeme za pochopení," uvedlo Židovské muzeum v Praze.

Vítr také poničil výstavu Paměti národa na Strahově. "Snad to dáme do pár dní dohromady, podaří-li se nám na to sehnat peníze," uvedl na facebooku za organizátory Mikuláš Kroupa. Škodu odhaduje asi na 150.000 korun.

Pražská energetika (PRE) neeviduje žádné zásadní problémy, jako je stržené vedení, řekl ČTK mluvčí firmy Petr Holubec. "Drtivá většina našeho vedení je ukryta v zemi," uvedl.

Silný vítr dnes působil potíže zejména v západní polovině ČR. Hasiči do podvečera vyjížděli v souvislosti s počasím k více než 3200 případům. Popadané stromy na několika místech zastavily dopravu a energetici kvůli větrnému počasí zaznamenali přes 300.000 odběrných míst bez elektřiny, zejména ve středních Čechách.

Středočeský kraj

Silný vítr dnes ve Středočeském kraji shazoval stromy a ničil střechy. Na Příbramsku spadlo vedení vysokého napětí. Hasiči mají jen za dnešek přes 1500 výjezdů, drtivá většina se týká padlých stromů a dalších škod souvisejících s velmi silným větrem, řekla ČTK před 18:00 jejich mluvčí Vladimíra Kereková. Odpoledne bylo podle společnosti ČEZ v regionu asi 100.000 domácností bez proudu, před 18:00 to bylo 73.000 domácností a 80 poruch na vedení vysokého napětí, řekla ČTK mluvčí ČEZ Distribuce Soňa Holingerová.

Vysoký nárůst událostí souvisejících s počasím zaznamenali středočeští hasiči dnes po poledni, a to přes 200 za hodinu. Vítr nejvíc zasáhl Kladensko, Mladoboleslavsko a Příbramsko. Hasiči pomáhají odstraňovat spadané stromy a uvolněné plechy na střechách. "V Berouně spadl strom na zaparkované auto a v Milostíně na Rakovnicku létaly utrhané kryty z bazénu po zahradě," uvedla mluvčí. Například ve Smečně na Kladensku vítr poškodil střechu, nikdo se nezranil. Hasiči také na twitteru uvedli, že vítr zapříčinil 11 dopravních nehod. K večeru se nárůst hlášených událostí podle Kerekové zpomalil.

Komplikace způsobil vítr i na železnici, například trať Turnov - Praha stála v úseku Příšovice – Loukov u Mnichova Hradiště kvůli spadlému stromu. Problémy byly také na trati Kladno - Kralupy nad Vltavou, kde spadlo několik stromů na různých místech.

Město Kladno kvůli silnému větru z bezpečnostních důvodů uzavřelo Zahradu Kladenského zámku, průchod Dvořákovými sady i hřbitovy a sportovní areál Sletiště.

Ve Středočeském kraji platí do večera výstraha meteorologů před velmi silným větrem. Fouká na většině území Česka, nárazy větru místy dosahují rychlosti přes 70 kilometrů v hodině.

Ústecký kraj

Hasiči v Ústeckém kraji od dnešního rána do 17:00 zasahovali téměř u 400 událostí v souvislosti se silným větrem. Většinou šlo o spadané stromy, hasiči zasahovali i u větrem strhaných střech. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan. Vítr začal v kraji foukat už brzy ráno. Ústecká obchodní akademie v Pařížské ulici musela zrušit výuku a odvést studenty do bezpečí, vichřice tam strhávala střechu z budovy.

"Vítr nám v budově v Pařížské strhává střechu a ohrožuje kolemjdoucí, proto jsme tam ukončili výuku a žáky odvedli mimo prostor nebezpečí," uvedli zástupci školy na facebooku. Pokud bude výuka omezena i v dalších dnech, vedení školy o tom bude rodiče studentů informovat.

Na několika místech v kraji vypadl opakovaně proud. Mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová dnes ČTK řekla, že proud nejde 11.000 domácností, technici řeší 44 poruch vedení. Mluvčí dodala, že poruchy budou technici odstraňovat i v pátek.

Zoopark Chomutov, zoo v Děčíně i zoo v Ústí nad Labem se dnes z bezpečnostních důvodů rozhodly zavřít areály pro návštěvníky. V Chomutově a v Děčíně zavřeli ve 12:00, ústecká zoo zhruba v 11:00.

Na Děčínsku byl odpoledne podle Českých drah přerušen provoz na několika úsecích kvůli stromům spadaným do kolejiště. Dopoledne narazil mezi Děčínem a Povrly na Ústecku vlak do stromu, událost se obešla bez zranění.

Výstrahu vydala správa Národního parku České Švýcarsko. "Na celém území národního parku hrozí vysoké nebezpečí pádu stromů a jejich částí. Důvodem je velkoplošný rozpad smrkových kultur oslabených dlouhotrvajícím suchem a následně napadených lýkožroutem smrkovým," uvedli správci na webu. V upozornění apelují na návštěvníky parku, aby dbali při vstupu do parku zvýšené pozornosti. "Ve vlastním zájmu se řiďte upozorněními umístěnými v terénu a dodržujte pravidla pro návštěvu národního parku," dodali správci.

Před silným větrem varují meteorologové až do čtvrtečních 20:00. V nárazech může mít kolem 70 kilometrů v hodině, na jihozápadě a severu kraje až 90 kilometrů v hodině, na horách kolem 110 kilometrů v hodině.

Kraj Vysočina

Kvůli silnému větru a pádu stromů do vedení zůstává bez elektřiny na jihu Čech a Vysočině 1000 odběratelů. Ráno jich bylo 10.000. Nejpostiženější oblastí je Českokrumlovsko. V tiskové zprávě o tom dnes večer informoval Roman Šperňák za distribuční společnost E.ON.

"Na opravách všech poruch na vysokém napětí pracujeme a věříme, že dodávky do postižených lokalit ještě během dneška obnovíme. Nejčastějšími příčinami poruch byly pády stromů a větví do vedení a potrhané vodiče a poškozené izolátory," uvedl po 18:30 Šperňák.

Kvůli následkům silného větru nejezdí na jihu Čech vlaky mezi Kubovou Hutí a Lipkou. Hasiči v Jihočeském kraji zasahovali kvůli počasí ke 170 případům. Nejvíce práce měli na Prachaticku, kde likvidovali několik desítek popadaných stromů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je čtvrtek 2. prosince 2021

Očekáváme v 13:00 4°C

Celá předpověď