Západ Čech zasáhnou bouřky, na východě bude vedro

foto Na západ Čech dorazily 10. června 2019 večer bouřky. Snímek byl pořízen nedaleko Josefova na Sokolovsku.

Praha - Na západě Čech se dnes večer a v noci objeví velmi silné bouřky s krupobitím. V přívalových deštích naprší až 40 litrů vody na metr čtvereční a objeví se zřejmě i vítr s nárazy o rychlosti kolem 90 kilometrů za hodinu. Silné bouřky, ale o něco menší intenzitě, se mohou vyskytnout také v jižních, středních a severních Čechách. Vyplývá to z aktualizované výstrahy, kterou dnes večer zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Zbytek Čech zasáhnou bouřky v úterý odpoledne a noci na středu. Na Moravě a v části Čech se také objeví vedra.

Fotogalerie

Meteorologové varovali před bouřkami a vedry již dnes před polednem. Večer pak výstrahu rozšířili na další regiony a pro část krajů nově platí výstraha před větší intenzitou bouřek. Výstrahu před velmi silnými bouřkami ČHMÚ vydal pro Karlovarský a Plzeňský kraj, jihozápadní část Ústeckého kraje a západní část Středočeského kraje. Platí až do úterních 03:00.

Výstraha před bouřkami o menší síle platí po stejnou dobu pro Prahu, zbytek Středočeského a Ústeckého kraje a Jihočeský a Liberecký kraj. V těchto regionech se také může objevit krupobití, ale srážek bude méně a vítr bude mírnější. V přívalových deštích naprší až 30 litrů vody na metr čtvereční a nárazy větru budou mít rychlost kolem 70 kilometrů za hodinu.

Na západ Čech dorazily 10. června 2019 večer bouřky.  Snímek byl pořízen nedaleko Josefova na Sokolovsku. Bouřky se pak podle meteorologů vrátí v úterý odpoledne. Velmi silné bouře s kroupami a přívalovými dešti s úhrny až 50 litrů na metr čtvereční zasáhnou od 15:00 Karlovarský, Ústecký a Liberecký kraj. Méně silné bouřky s úhrny srážek do 30 litrů na metr čtvereční hrozí ve stejnou dobu v Praze, na Vysočině a ve Středočeském, Jihočeském, Plzeňském, Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Ve všech zmíněných regionech se také může objevit vítr s nárazy o rychlosti až 70 kilometrů za hodinu. Výstraha platí pro všechny zmíněné regiony do středečních 03:00.

Část Česka rovněž podle ČHMÚ zasáhnou v úterý odpoledne vedra, při nichž teplota překročí 31 stupňů Celsia. Výstraha platí od úterních 14:00 do 20:00 pro Prahu a Středočeský, Královéhradecký a Pardubický kraj a až do odvolání také pro celou Moravu a Slezsko.

Meteorologové varovali, že při bouřkách hrozí zatopení níže položených míst a nárazový vítr může lámat větve stromů. Ve vedrech si musí lidé zase dávat pozor na dodržování pitného režimu, odpoledne omezit tělesnou zátěž a nenechávat děti a zvířata na přímém slunci.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je čtvrtek 19. září 2019

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď