Zaorálek definitivně stvrdil památkovou ochranu Hadích lázní

foto Teplické Hadí lázně (na snímku z 1. února 2019) jsou podle serveru Neovlivní.cz zase kulturní památkou. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) zrušil rozhodnutí svého předchůdce Antonína Staňka (ČSSD), který objektu odňal památkovou ochranu.

Praha - Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) definitivně potvrdil památkovou ochranu teplických Hadích lázní. Znovu tak změnil rozhodnutí svého předchůdce Antonína Staňka, který loni krátce před svým odchodem z funkce odňal chátrající klasicistní stavbě v památkové zóně lázeňského města status kulturní památky. Staněk dnes na twitteru uvedl, že za zrušením památkové ochrany Hadích lázní si stojí. Zaorálkův postup vnímá jako aktivistický a alibistický. Osud objektu podle něj nijak neřeší, ba naopak výrazně ho komplikuje.

"Na základě odvolání účastníka řízení znovu zasedla rozkladová komise. Dostal jsem výsledek a na základě toho definitivně rozhoduji památkovou ochranu lázní nesnímat," řekl dnes Zaorálek novinářům. Rozkladová komise podle něj podpořila jeho původní rozhodnutí z loňského prosince, které znamenalo, že Hadí lázně zůstanou památkou. Proti němu se majitel lázní odvolal. Proti rozhodnutí ministra jako druhoinstančního orgánu se odvolat nelze.

Objekt lázní patří podnikateli Jaroslavu Třešňákovi, který měl původně v plánu ho opravit a provozovat v něm lázně. Návrhy na rekonstrukci však odmítli památkáři, protože podle nich spočívají v praktickém zbourání budovy a stavbě nové. Staněk loni poslední hodiny v úřadu navzdory památkářům vydal rozhodnutí, podle kterého Hadí lázně už nejsou kulturní památkou. Podle některých médií tak vyšel vstříc Třešňákovi, který patřil mezi největší sponzory druhé prezidentské kampaně Miloše Zemana, jinak také největšího Staňkova zastánce na politické scéně.

"Zrušení památkové ochrany Hadích lázní byl racionální a rozkladovou komisí MK doporučený postup, který reagoval na aktuální reálný stav objektu a možnosti jeho záchrany," uvedl dnes Staněk.

Na názor rozkladové komise se odvolával i tehdy, některá média ale uváděla, že rozkladová komise snímat památkovou ochranu nedoporučovala. Tiskové oddělení MK k tomu dnes ČTK sdělilo, že současné přezkumné řízení k Hadím lázním projednávaly oproti rozhodnutí ministra Staňka jiné senáty rozkladové komise.

Zaorálek loni nechal Staňkovo rozhodnutí přezkoumat a vydal rozhodnutí, že Hadí lázně zůstanou kulturní památkou.

Třešňák nabídl budovu městu za 18 milionů korun. Tepličtí zastupitelé v prosinci schválili záměr koupě objektu podle znaleckého posudku, a to za 6,8 milionu korun. "Město zatím čeká na reakci majitele," sdělil dnes ČTK primátor Teplic Hynek Hanza (ODS).

Náklady na celkové opravy Hadích lázní město odhadlo na zhruba 20 milionů korun. Klasicistní budova byla kulturní památkou od roku 1958, svému původnímu účelu přestala po několika přestavbách sloužit na přelomu tisíciletí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je čtvrtek 28. ledna 2021

Očekáváme v 17:00 1°C

Celá předpověď