Zaorálek a Okamura chtějí zastavit vývoz zbraní do Saúdské Arábie

foto Uskutečněný vývoz vojenského materiálu z ČR do Saúdské Arábie (2007 až 2017), vývoz vojenského materiálu z ČR v roce 2017 - TOP 5 zemí.

Praha - Bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) a předseda hnutí SPD Tomio Okamura požadují zastavení vývozu zbraní do Saúdské Arábie. Uvedli to dnes před jednáním Sněmovny. Česko by mělo podle nich podpořit rozhodnutí německé vlády o zastavení zbrojního vývozu do království, dokud nebude vyjasněna vražda novináře Džamála Chášukdžího. Debatu ve Sněmovně o zastavení exportu zbraní do Saúdské Arábie podpořil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Ukončení vývozu požaduje také česká pobočka Amnesty International.

Saúdská Arábie patří mezi největší dovozce vojenského materiálu z Česka. Loni jí podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu patřilo v pořadí importérů páté místo s dovozem zhruba za 28,3 milionu eur (732,3 milionu Kč). Meziroční nárůst byl přibližně dvojnásobný.

Zaorálek i Okamura přednesou své návrhy ve Sněmovně. "My musíme požadovat, aby se přestaly dodávat zbraně do Saúdské Arábie, musí to být pozice České republiky, nejen Německa. Máme nástroje a jde o to, jestli jsme ochotni je použít. To, co se stalo, je hrozba civilizovanému světu," uvedl předseda sněmovního zahraničního výboru Zaorálek.

 

"Nejde jen o brutální vraždu, co se stala na území státu NATO," řekl Zaorálek. Připomněl i případy tvrdých trestů pro novináře a blogery v Saúdské Arábii. Podle něj se jedná o historický okamžik, kdy se ukáže, jestli se dovolí, aby barbarství vládlo světu.

 

Zaorálek se kriticky vyjádřil o dosavadním postoji EU k případu zavražděného novináře. "Velmi dlouho jsme vyhlíželi stanovisko EU k zavraždění Džamála Chášukdžího. Výsledek mě vůbec neuspokojuje. Požadavek důkladného a transparentního vyšetřování je pouhým sněním. Nic takového, co by se podobalo nestrannému vyšetřování, se přece nekoná a víme, že ani konat nebude. Příslušný tým vytvořený Muhammadem bin Salmánem je výsměchem, stejně jako pokus tvrdit, že těch 15 agentů bylo pouhými turisty, zřejmě jako Rusové v Salisbury. Stačí si přečíst formulace, které dosud ze saúdské strany zazněly," napsal Zaorálek v pondělí na svém facebookovém účtu.

 

Podle Okamury by se Česko mělo připojit k iniciativě německé vlády, která zastavuje dodávky zbraní saúdskoarabskému království. "Chceme prosadit tuto výzvu naší vládě, aby iniciovala uvalení sankcí na Saúdskou Arábii. To nejen pro jednotlivý zločin saúdskoarabské vlády, ale z důvodu dlouhodobé podpory terorismu, pro státem dlouhodobě organizované a prokázané případy mučení, pro bestiální případy vraždění, pro nedodržování lidských práv," řekl Okamura.

 

Rozhodně pro debatu o zastavení vývozu zbraní do Saúdské Arábie je ministr zahraničí Petříček, napsal na twitteru. "Sněmovna by měla o porušování lidských práv diskutovat pravidelně," dodal.

 

Česká Amnesty International (AI) uvedla, že dlouhodobě apeluje na ministerstvo zahraničí, aby se nevyvážely zbraně a vojenský materiál do států, kde hrozí jejich zneužití k potlačování lidských práv. "Saúdská Arábie, o které se v této souvislosti nyní mluví, je pouze jedním z míst, kde toto riziko dle našeho názoru hrozí," sdělila organizace. Zodpovědnost podle AI není možné obcházet poukazováním na ekonomické zájmy a proexportní politiku vlády. Česká AI zároveň oznámila, že předala na ambasádu Saúdské Arábie téměř 1300 podpisů za plné vyšetření Chášukdžího vraždy a ukončení perzekuce obránců lidských práv v této zemi.

 

Případné zastavení vývozu zbraní a vojenského materiálu z Česka do Saúdské Arábie by podle prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiřího Hynka mělo dopad na český export do této země. Saúdská Arábie se podílí pěti procenty na celkovém exportu českého vojenského materiálu, jde hlavně o vojenské automobily Tatra.

 

"Jestliže dojde k zákazu těchto vývozů (do Saúdské Arábie), tak se to promítne především na odvetných krocích. Saúdská Arábie přestane brát i civilní výrobu z ČR. To samozřejmě poškodí export ostatního zboží," uvedl Hynek. Za letošních osm měsíců klesl český vývoz do Saúdské Arábie téměř o čtvrtinu na sedm miliard korun.

Hynek: Zákaz vývozu zbraní do Saúdské Arábie by ohrozil export

Případné zastavení vývozu zbraní a vojenského materiálu z Česka do Saúdské Arábie by na odvetných krocích dopadlo na český export do této země. Na dotaz ČTK to dnes řekl prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek. Saúdská Arábie se podílí pěti procenty na celkovém exportu českého vojenského materiálu, jde hlavně o vojenské automobily Tatra.

Kancléřka Angela Merkelová v neděli ohlásila, že Berlín zastavuje zbrojní vývoz do království, dokud nebude vyjasněna vražda novináře Džamála Chášukdžího. Německý ministr hospodářství Peter Altmaier v pondělí uvedl, že i další členské státy Evropské unie by kvůli vraždě měly pozastavit vývoz zbraní do Saúdské Arábie.

"Jestliže dojde k zákazu těchto vývozů (do Saúdské Arábie) tak se to promítne především na odvetných krocích. Saudská Arábie přestane brát i civilní výrobu z ČR. To samozřejmě poškodí export ostatního zboží," vedl Hynek. Za letošních osm měsíců klesl český vývoz do Saudské Arábie o téměř čtvrtinu na sedm miliard korun.

Podle údajů ministerstva průmyslu činil v loňském roce vývoz vojenského materiálu z Česka do Saúdské Arábie asi 28,3 milionu eur (zhruba 732,3 milionu Kč). Meziroční nárůst byl přibližně dvojnásobný.

Podle údajů MPO byl v roce 2017 vojenský materiál v největší hodnotě vyvezen z Česka do USA (63,2 milionu eur, tj. 1,63 miliardy Kč). Následovaly Slovensko (34,2 milionu eur, tj. 883,8 milionu Kč), Irák (32,7 milionu eur, tj. 845 milionů Kč) a Indie (32,2 milionu eur, tj. 832 milionů Kč). Saúdská Arábie byla pátá.

Vývoz vojenského materiálu z Česka do Saúdské Arábie v posledních letech roste. Ještě v roce 2008 byl nulový, největšího objemu dosáhl v roce 2014, kdy činil zhruba 70 milionů eur (1,81 miliardy korun). Do země se podle zprávy z Česka vyváží například střelivo, pancéřové nebo ochranné vybavení či pozemní vozidla a jejich součásti.

Chášukdží byl naposledy spatřen 2. října, kdy navštívil saúdskoarabský konzulát v Istanbulu. Rijád až minulý týden přiznal, že muž na konzulátu přišel o život, údajně při bitce s lidmi, s nimiž se na úřadě sešel. Saúdskoarabský ministr zahraničí Ádil Džubajr případ označil za závažný omyl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je sobota 17. srpna 2019

Očekáváme v 19:00 22°C

Celá předpověď