Lukašenko odmítl nové volby, Minsk zaplnili protestující

foto Protivládní demonstrace v Minsku, 16. srpna 2020.

Minsk - Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dnes před shromážděním svých příznivců v Minsku prohlásil, že přes rozsáhlé protesty nehodlá uspořádat nové volby. V centru běloruské metropole se přitom sešla dosud největší protivládní demonstrace od nedělních voleb za účasti 100 až 200 tisíc lidí. Lidé nespokojení s děním okolo prezidentských voleb vyšli do ulic i v jiných městech. Situaci v Bělorusku dnes Lukašenko telefonicky projednával s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který mu přislíbil pomoc.

K uspořádání nového hlasování v Bělorusku vyzvali v sobotu premiéři Estonska, Lotyšska a Litvy. Už dříve podobnou výzvu běloruskému vedení adresovaly také Polsko a Ukrajina. K opakování voleb za dohledu zahraničních pozorovatelů v pátek vyzval i český premiér Andrej Babiš.

Na provládní akci se sešly v Minsku podle agentury Reuters tisíce lidí, ministerstvo vnitra však hovoří až o 65.000 účastnících. Podle opozičních médií je do Minsku svážely autobusy, někteří byli také údajně k účasti donuceni pod výhrůžkou vyhazovu z práce.

Prezident v projevu před davem svých stoupenců varoval, že Severoatlantická aliance na západní hranici Běloruska shromažďuje síly; prezidentův výrok ale popřelo NATO i Litva. Lukašenko se dnes rovněž již podruhé radil o situaci se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, který mu přislíbil pomoc na základě smlouvy o vojenské spolupráci. Bělorusko plánuje od pondělí zahájit čtyřdenní vojenské cvičení v oblasti kolem města Grodno poblíž hranic s Polskem a Litvou. Armáda má v rámci cvičení zkoušet způsoby posílení západní hranice země.

Kromě Lukašenkových stoupenců dnes vyšli do ulic i protivládní demonstranti, kteří naopak požadují prezidentovu demisi a propuštění zadržených demonstrantů. Agentury Reuters a DPA odhadly, že na akci se sešlo až na 200.000 účastníků, podle AFP to bylo asi 100.000 lidí s bílo-červenými historickými vlajkami. Další protestní akce se konaly v Grodnu, kde se sešly tisíce lidí, Brestu, Mogilevu, Bobrujsku, Vitebsku a řadě dalších měst.

V Gomelu se dnes stovky lidí přišly rozloučit s Aljaksandrem Vichorem, který byl zatčen v neděli v souvislosti s protesty proti falšování volebních výsledků a nedlouho poté zemřel v nemocnici.

Premiér Andrej Babiš dnes na twitteru uvedl, že Evropská unie musí povzbudit Bělorusy, aby se nebáli realizovat svoji sametovou revoluci podle vzoru listopadu 1989. Svou roli podle něj musí hrát země visegrádské čtyřky a pobaltské země. Ministr vnitra Jan Hamáček dnes v České televizi řekl, že nevylučuje individuální akci České republiky, pokud by zavedení celoevropských sankcí trvalo příliš dlouho.

Na Staroměstském náměstí v Praze dnes vyjádřila solidaritu s demonstranty v Minsku a dalších běloruských městech podle odhadu zpravodaje ČTK asi tisícovka lidí. Zhruba stejný počet se sešel také na Dominikánském náměstí v Brně.

Běloruský velvyslanec na Slovensku podpořil protesty

Velvyslanec Běloruska na Slovensku vyjádřil solidaritu s protesty, které v jeho vlasti vypukly po prezidentských volbách. Na videu, které zveřejnil běloruský server Naša Niva, Ihar Ljaščeňa kritizuje mimo jiné zásah policie proti pokojným demonstracím. Budoucnost své země vidí v pluralitě politických stran.

"Jsem solidární s těmi, kdo vyšli do ulic běloruských měst na pokojné pochody, aby bylo jejich hlasu dopřáno sluchu," uvedl Ljaščeňa na videu. Jako rodák z města Žodzina vyjádřil velvyslanec podporu dělníkům, kteří tento týden vstoupili do stávky v místní továrně na výrobu nákladních a důlních vozidel Belaz.

Ljaščeňa uvedl, že ho šokoval zásah bezpečnostních složek, které podle něj oživily tradici sovětské tajné policie NKVD v "tolerantním evropském Bělorusku 21. století".

Na fotografiích zbitých mladých lidí diplomat podle svých slov poznal spolužáka své dcery, který nikdy "nepatřil mezi potížisty".

Ljaščeňa vyjádřil naději, že budoucnost jeho země bude založená na respektování názoru všech členů společnosti a pluralitě politických stran. "Bělorusové si toto právo vytrpěli," zdůraznil.

Podle ruské agentury RIA Novosti je Ljaščeňa prvním příslušníkem běloruského diplomatického sboru, který vyjádřil podporu protestům proti režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Ty vypukly před týdnem po prezidentských volbách, v nichž podle úřadů Lukašenko svou funkci obhájil. Podle opozice a demonstrantů byly volby zfalšované.

Na videu se sám 52letý diplomat označil za nejstaršího představitele některého ze zastupitelských úřadů Běloruska v zahraničí a jediného aktivního běloruského velvyslance, který působil na sovětském ministerstvu zahraničí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pátek 4. prosince 2020

Očekáváme v 11:00 3°C

Celá předpověď