Zaměstanci Severočeských dolů demonstrovali za vyšší nárůst mezd

foto Demonstrace odborové organizace působící v dceřiné společnosti ČEZ jako protest a nesouhlas se současným vývojem kolektivního vyjednávání o navýšení mezd zaměstnanců skupiny Severočeské doly se konala 14. prosince v Chomutově.

Chomutov - Zaměstnanci Severočeských dolů demonstrovali před budovou ředitelství společnosti. Požadují zvýšit měsíční mzdy průměrně zhruba o 3000 korun. Jednání odborářů se zaměstnavatelem nicméně zatím nebyla úspěšná. Severočeské doly, které plně ovládá ČEZ, zhruba po hodině vyjednávání nabídly zvýšení tarifů o 1450 korun. Odboráři nabídku odmítli, řekl zhruba 500 demonstrujícím předseda odborové organizace Josef Slunečka. Demonstrující se po dvou hodinách rozešli domů poté, co zaměstnavatel oznámil, že další nabídku pro ně nemá. Jednání budou pokračovat příští týden v pátek.

Odboráři požadovali navýšení tarifních mezd o 2000 korun plus 1000 korun na přerozdělení. "Návrh zaměstnavatele absolutně nekoresponduje s našimi požadavky, a nemůžeme ho proto přijmout. Jednání budou pokračovat, pokud ale nebudou úspěšná, vyjdeme znovu do ulic. Jsme připraveni vyhlásit stávkovou pohotovost a v případě potřeby také zastavit klíčová místa provozu dolů," řekl ČTK organizátor demonstrace a odborář David Frňka.

Šesté kolo vyjednávání bylo dnes as po třech hodinách jednání přerušeno, bude pokračovat 21. prosince. Podle Frňky zaměstnavatel zřejmě své možnosti bude muset nejprve projednat s představenstvem ČEZu. I odboráři budou zatím zvažovat přeformulování svých požadavků, s jistotou ale budou trvat na navýšení tarifů o 2000 korun.

Před budovou ředitelství jednoho z největších zaměstnavatelů v regionu lidé skandovali s transparenty 'Za tvrdou dřinu nechci tvrdý chléb' nebo 'Prosperující podnik se chová jinak'. Průměrná hrubá mzda v Severočeských dolech je podle Frňky asi 32.000 korun, dosáhne na ni asi jen třetina zaměstnanců. "V provozu se mzda pohybuje kolem 27.000 až 28.000 korun hrubého," řekl Frňka. Průměrná hrubá mzda v Ústeckém kraji byla ve třetím čtvrtletí 29.220 korun. Celorepublikový průměr je 31.516 Kč.

Odboráře a zaměstnance přijel ve vyjednávání podpořit i předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Mzda za náročnou práci v dolech podle něj není adekvátní, lidé jí srovnávají s výdělky v průmyslových zónách v regionu nebo v Německu. "To, co odbory požadují, není žádná gigantická částka, a lidem by to přitom pomohlo. Nabídka, kterou zaměstnavatel dal, sotva odpovídá inflaci, a to je u prosperující společnosti tohoto typu nedůstojné," řekl ČTK Středula.

Zaměstnanci Severočeských dolů demonstrovali kvůli zvýšení mezd i v předchozích letech, kompromisního návrhu se zatím vždy podařilo dosáhnout po několika kolech vyjednávání.

Severočeské doly v roce 2017 zvýšily čistý zisk na 1,8 miliardy korun. Hodnota EBITDA, tedy zisku před započtením úroků, daní a odpisů, dosáhla 4,1 miliardy korun a firma vytěžila více než 21 milionů tun uhlí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 18. září 2019

Očekáváme v 7:00 8°C

Celá předpověď