Žalobci obžalovali 28 lidí v kauze úniku informací z policejních spisů

foto Policejní oddělení - ilustrační foto.

Olomouc/Brno - Žalobci dnes podali obžalobu na 28 lidí v souvislosti s rozsáhlým únikem informací z policejních spisů. Mezi obžalovanými je osm tehdejších policistů, jeden bývalý příslušník Celní správy a jeden z GIBS. ČTK to potvrdil Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci. Kauza podle žalobců objasňuje rozsáhlé zneužívání pravomoci příslušníků elitních policejních útvarů a obchodování s informacemi z policejních databází. Případem se bude zabývat brněnský krajský soud.

Osmadvacet lidí v této kauze čelí obvinění pro rozsáhlou trestnou činnost, která čítá 91 bodů obžaloby. "Trestná činnost měla v naprosté většině případů spočívat v neoprávněném provádění lustrací v informačních systémech policie a celní správy a ve zneužívání systémových opatření v souvislosti s účelovým zavedením některých osob jako informátorů policie," uvedli žalobci na stránkách https://verejnazaloba.cz/vsz-olomouc/tiskova-zprava-ze-dne-25-10-2021-vork/.

V případě obžalovaných příslušníků bezpečnostních sborů jejich trestnou činnost žalobci kvalifikovali ve většině případů jako pokračující trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby v souběhu s pokračujícím trestným činem neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací, civilní osoby jsou obžalované za účastenství ve formě návodu k této trestné činnosti. "Část žalovaného jednání je rovněž právně kvalifikována jako zločin podplacení, zločin přijetí úplatku, zločin ohrožení utajované informace, přečin nepřímého úplatkářství, přečin porušování domovní svobody a zločin podvodu spáchaný ve stadiu pokusu," uvedlo olomoucké VSZ.

Rozsáhlým případem se policisté a žalobci zabývají několik let. Celkem 18 podezřelých policie obvinila už v květnu roku 2017, mezi nimi byl i bývalý detektiv Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Michal Ratajský, někdejší důstojník Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Miroslav Palán nebo podnikatel David Rusňák, který byl dříve členem hnutí ANO, ale i podnikatel Saman El-Talabani nebo Radim Jüttner. O několik měsíců později žalobci rozhodli o podmíněném zastavení trestního stíhání dvou lidí, jedním z nich byl Rusňák. O dva roky se trestní stíhání rozšířilo o další obviněné.

Kauza označovaná Vork má mimo jiné spojitost s rozsáhlým případem krácení daní na textilní zboží ze strany skupiny podnikatelů, kteří podle rozsudku obrali stát na daních o půl miliardy korun. Ve skupině byl i brněnský podnikatel iráckého původu Saman El-Talabani, klíčový svědek, který policisty dovedl ke korupční kauze v Brně-střed zvané Stoka. "Tato kauza byla nejen mimořádně rozsáhlá a závažná, ale také mimořádně zajímavá, neboť zpočátku se ji nedařilo objasnit, a to, jak se později ukázalo, i kvůli rozsáhlým únikům informací z policejního orgánu (tehdy z ÚOKFK), které jsou předmětem trestního stíhání v rozsáhlé kauze označované jako Vork," řekl letos v květnu ČTK po pravomocném rozsudku v této kauze žalobce Petr Šereda.

Podle žalobců jde v kauze Vork o rozsáhlý spisový materiál, který zahrnuje 73 svazků obsahujících přes 19.000 stran. Obžaloba zabírá 375 stran; z toho jen samotný popis skutků a jejich právní kvalifikace je obsažena na 138 stranách. Vyšetřování vedlo státní zastupitelství spolu s Národní protidrogovou centrálou.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je středa 18. května 2022

Očekáváme v 17:00 22°C

Celá předpověď