Zájem o hlasování z auta byl spíš nižší než při loňských volbách

foto Volička vhazuje lístek do urny při volbách do Poslanecké sněmovny na drive-in volebním stanovišti pro lidi v karanténě, 6. října 2021 v Jihlavě.

Praha - Lidé v karanténě nebo izolaci kvůli koronaviru měli o volby do Sněmovny, ve kterých dnes mohli odevzdat hlas z auta, spíš menší zájem než loni o krajské a senátní volby. Loni jich ale kvůli nemoci covid-19 do běžných volebních místností nemohlo více než letos. Jednotlivé kraje za dnešek evidují desítky až stovky odevzdaných hlasů, vyplývá z vyjádření zástupců krajských úřadů a pražského magistrátu. Takzvaných drive-in stanovišť bylo po celém Česku připraveno 82, nejčastěji na parkovištích nebo v areálech státních institucí. Hlasy, které tam dnes odevzdali, se začnou sčítat až s ostatními, tedy v sobotu odpoledne po skončení voleb a uzavření volebních místností v celé ČR.

Epidemická situace s koronavirem byla loni touto dobou horší než nyní. "Loni tímto způsobem volilo přes 5000 lidí a bylo zhruba 20.000 lidí v karanténě. Nyní je v karanténě nebo izolaci kolem 10.000 lidí. U sněmovních voleb ale bývá větší voličský zájem," uvedl dnes náměstek ministra vnitra Petr Vokáč. Podle ředitele odboru voleb ministerstva vnitra Tomáše Jírovce budou informace o dnešní celkové účasti známé ve čtvrtek ráno.

Dnešním hlasováním lidí v karanténě nebo izolaci mezi 08:00 a 17:00 sněmovní volby začaly. Občané, kteří z vážných důvodů nemohli dnes volit z automobilu, mohou nejpozději do čtvrtečního večera požádat o možnost volit z domova do zvláštní přenosné volební schránky.

Třeba v Královéhradeckém kraji dnes odevzdalo hlas z auta 37 lidí, víc než polovina z nich v okrese Hradec Králové. Při loňských volbách do kraje a v některých obvodech i do Senátu využilo hlasování z auta v Královéhradeckém kraji 190 lidí.

Na Vysočině dnes z auta hlasovalo 87 lidí, loni to bylo 259 občanů a dalších 50 lidí ve druhém kole senátních voleb. V Ústeckém kraji se dnes z auta zapojilo do voleb 72 lidí, při loňských krajských volbách 214. Podobně v Olomouckém kraji zájem klesl z loňských 232 voličů na dnešních 61, v Libereckém ze 191 na 46 a ve Zlínském z 297 na 70 lidí hlasujících z auta.

V Moravskoslezském kraji byl naproti tomu zájem o něco vyšší než při loňských krajských volbách. Dnes z auta volilo 257 lidí, loni 234 občanů. Letos jich nejvíce přijelo do Ostravy, nejméně do Bruntálu. V Praze na drive-in stanovištích odevzdalo hlas 282 lidí, v Jihomoravském kraji 185 lidí.

Zájem o volby z auta nebyl v Plzeňském kraji, kde hodinu před ukončením hlasování měli 60 odevzdaných hlasů. Podle ředitele krajské hygienické stanice v Plzni Michala Bartoše jsou přitom v kraji v izolaci nebo v karanténě stovky lidí - 950 je jich v karanténě po kontaktu s nakaženým člověkem, 650 v samoizolaci po příjezdu ze zahraničí z rizikové země.

V jižních Čechách odevzdalo hlas k 16:30 kolem sta lidí. Účast mohlo ovlivnit počasí, přes den v regionu dost pršelo. V Pardubickém kraji ve stejné době evidovali 59 odevzdaných hlasů. Jen velmi malý zájem o volby měli lidé v karanténě nebo izolaci v Karlovarském kraji. V Chebu těsně před uzavřením drive-in stanovišť měli jeden odevzdaný hlas, v Sokolově dva a v Karlových Varech devět.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je středa 27. října 2021

Očekáváme v 17:00 12°C

Celá předpověď