Zájem o dluhopisy pro občany v sedmé emisi stoupl, začíná nová

foto Ministerstvo financí ČR v Letenské ulici v Praze.

Praha - Lidé si v sedmé emisi objednali státní dluhopisy určené pouze pro fyzické osoby za 2,4 miliardy korun. Počet objednávek činil 3497. Informovalo o tom ministerstvo financí. V předchozí šesté emisi si lidé koupili státní dluhopisy za zhruba 2,1 miliardy korun. Dnes ministerstvo zahájilo osmou emisi dluhopisů, dluhopisy je možné objednat do 18. září.

Nově ministerstvo financí nabízí jen dva typy dluhopisů, a to reinvestiční a protiinflační. Dluhopisy s fixním výnosem přestalo nabízet.

Reinvestiční spořicí dluhopis bude mít stejně jako předchozí emise rostoucí roční výnosy. Průměrnou roční úrokovou sazbu ministerstvo financí stanovilo u nové emise na jedno procento, tedy méně než u předchozí. V první emisi byl průměrný výnos u reinvestičního dluhopisu stanoven na 2,07 procenta před zdaněním, ve druhé na 1,99 procenta, ve třetí emisi 1,91 procenta, ve čtvrté 1,62 procenta před zdaněním, v páté 1,42 procenta, v šesté 1,62 procenta a v sedmé 1,5 procenta před zdaněním. "Průměrný výnos tohoto dluhopisu koresponduje s výnosy státních dluhopisů obchodovaných na finančním trhu k datu zahájení úpisu dluhopisu," uvedlo ministerstvo financí.

U tzv. protiinflačního dluhopisu je nadále jeho výnos stanoven podle vývoje spotřebitelských cen a navýšen o marži 0,5 procenta ročně. Minimální úrokovou sazbu tak ministerstvo financí garantuje na 0,5 procenta ročně, tedy stejně jako u předchozí emise.

Protiinflační dluhopis bude podle analytika společnosti Purple Trading Štěpána Hájka pro investory pravděpodobně atraktivní vzhledem k vývoji inflace. "Zároveň již nebudou nově nabízeny fixní dluhopisy se sazbou na 1,30 procenta, které nebyly z investičního hlediska příliš atraktivní. Výnos totiž nedokázal ani pokrýt inflaci a vyplatil by se držet spíše v dobách hluboké deflace," uvedl.

Všechny nabízené dluhopisy, tedy reinvestiční a protiinflační, je možné pořídit prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkového účtu nebo také na vybraných pobočkách České spořitelny a ČSOB.

Zároveň ministerstvo financí od osmé emise rozšířilo funkce elektronického přístupu ke správě majetkového účtu. Uživatelé mají nově možnost například podat elektronicky žádost o provedení reklamace nebo generovat a tisknout dárkové certifikáty či pamětní listy emise. Dále mohou také nově elektronicky vyplnit čestné prohlášení, a formulář tak nemusí zasílat poštou na ministerstvo financí.

V jednotlivých upisovacích obdobích, která na sebe navazují, si mohou zájemci pořídit dluhopisy v minimální hodnotě 1000 Kč. Maximální objem je stanoven na pět milionů korun pro jednotlivý typ Dluhopisu Republiky. Objem emisí není předem stanoven, určeno je pouze období, kdy si je možné dluhopisy objednat.

Během sedmi předchozích upisovacích období lidé nakoupili spořicí dluhopisy za zhruba 16,5 miliardy korun. Největší zájem byl zatím o tzv. protiinflační dluhopis, který nabídlo ministerstvo financí od třetí emise.

Emise Objem (mld. Kč)
Pilotní - podzim 2011 20,4
Jarní 2012 15,3
Vánoční 2012 30
Jarní 2013 17,5
Vánoční 2013 21,3
Dluhopis - 1. emise 2,92
Dluhopis - 2. emise 0,9
Dluhopis - 3. emise 5,38
Dluhopis - 4. emise 1,2
Dluhopis - 5. emise 1,7
Dluhopis - 6. emise 2,1
Dluhopis - 7. emise 2,4*

 

* objem objednávek

Zdroj: MF

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je středa 24. února 2021

Očekáváme v 21:00 4°C

Celá předpověď