Zájem na sítích vyvolal silniční válec ničící 1069 zařízení na těžbu bitcoinů

foto Silniční válec ničí zařízení na těžbu bitcoinů zabavené malajsijskou policií.

Kuala Lumpur - Malajsijská policie při zátahu proti nelegálnímu odběru elektřiny ve spolupráci s elektrárenskou společností Sarawak Energy zabavila 1069 zařízení na těžbu bitcoinů. A tato zařízení se rozhodla zničit tak, že je rozložila na parkovišti u policejního ředitelství a rozdrtila je silničním válcem. Video z akce zveřejnil minulý týden místní zpravodajský server Dayak Daily a od té doby si získalo popularitu na sociálních sítích. Celková hodnota zničených zařízení činila 5,3 milionu malajsijských ringgitů (27,3 milionu Kč).

Policie zabavila zařízení při šesti různých raziích, které se uskutečnily od února do dubna kvůli podezření z krádeže elektřiny. Policie se rozhodla zařízení raději rozbít než prodat. Například Čína zabavená zařízení prodává v aukcích.

Zástupce policejního komisaře Hakemal Hawari televizi CNBC řekl, že těžaři zřejmě ukradli elektřinu za dva miliony USD (43,5 milionu Kč).

Takzvaná těžba kryptoměn je energeticky náročný proces, při kterém vznikají nové bitcoiny. Když lidé těží, znamená to, že musejí vyřešit složitý matematický problém za pomoci vysoce specializovaného počítače. Provoz těchto strojů na plný výkon spotřebovává velké množství energie, což může ohrozit lokální energetické sítě.

Těžba kryptoměn v Malajsii není nelegální, platí tam ale přísné zákony týkající se spotřeby energie. Těm, kdo manipulují s elektrickým vedením, hrozí podle zákona o dodávkách elektřiny pokuta až 100.000 ringgitů (přes 515.000 Kč) a pět let vězení.

Cambridgské centrum pro alternativní finance odhaduje, že Malajsie se na celosvětové těžbě bitcoinů podílí z 3,44 procenta. To ji řadí mezi deset největších těžařských destinací.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je neděle 26. září 2021

Očekáváme v 7:00 11°C

Celá předpověď