Zahraniční dluh Česka klesl ke konci června na 4,184 bilionu

foto Pětitisícové bankovky, české koruny, trezor - ilustrační foto.

Praha - Zahraniční dluh Česka klesl ke konci letošního června na 4,184 bilionu korun. Mezičtvrtletně se snížil o 92,7 miliardy a meziročně o 189,3 miliardy. Aktuální výše zahraničního dluhu představuje 71 procent hrubého domácího produktu (HDP) země, tedy celkového výkonu české ekonomiky. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB).

Zahraniční dluh České republiky klesá vytrvale už od druhého čtvrtletí roku 2020. Vývoj ve druhém čtvrtletí letošního roku určoval podle ČNB hlavně pokles zadluženosti v ostatních sektorech mimo vládní a bankovní sektor.

Na soukromý sektor ale stále připadá naprostá většina zahraničního dluhu země, a to přibližně tři čtvrtiny. Zbývající část tvoří závazky veřejného sektoru, které zahrnují kromě vládních dluhů i závazky soukromých subjektů garantované vládou a dluhy firem s většinovou účastí státu.

Pokles zadluženosti zaznamenal ve druhém čtvrtletí i vládní a bankovní sektor. Podíl samotného vládního sektoru na celkovém zahraničním dluhu Česka činil ke konci června 18,6 procenta a podíl bankovního sektoru 37,9 procenta.

Ve struktuře zahraničního dluhu podle instrumentů jsou nejvíce rozšířené formy dluhového financování vklady a dluhopisy, které činí 48,1 procenta celkového dluhu. Závazky s původní splatností delší než jeden rok představují 46,5 procenta dluhů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je neděle 17. října 2021

Očekáváme v 17:00 12°C

Celá předpověď