Zahajovacím ceremoniálem začala dětská olympiáda

foto Slavnostní zahájení Her IX. zimní olympiády dětí a mládeže 19. ledna 2020 v Karlových Varech. Olympijský oheň zapaluje bývalá lyžařka Šárka Strachová.

Karlovy Vary - Zahajovacím ceremoniálem dnes oficiálně začala v Karlovarském kraji Zimní olympiáda dětí a mládeže. Slavnostní ceremoniál se konal v karlovarské areně a představili se na něm soutěžící olympiády. Olympijskou pochodeň nesla bývalá lyžařka Šárka Strachová. Dějištěm devátého ročníku olympiády budou kromě Karlových Varů také města Boží Dar, Cheb, Mariánské Lázně, Ostrov a Sokolov. Mladí sportovci se utkají ve 12 disciplínách, s trenéry a vedoucími výprav bude mít olympiáda 1890 účastníků. Olympiáda potrvá do 24. ledna.

"Olympiáda byla úspěšně zahájena, takže doufám, že vše poběží dál podle plánu. Organizátoři si dovedli poradit i s tou trochou sněhu, která na horách je, a všechny sporty jsou připravené. Žádná disciplína rušená nebude," řekla ČTK krajská koordinátorka olympiády dětí a mládeže Lydie Stráská.

Podle místopředsedy Českého olympijského výboru Filipa Šumana se zimní olympiáda připravovala téměř dva roky. Připomněl, že počasí olympiádě do poslední chvíle nepřálo. Provozovatelé areálů intenzivně pracovali na výrobě technického sněhu a stále zasněžují.

Slavnostní zahájení olympijských her moderoval Libor Bouček. Proslov na něm pronesli hejtman Petr Kubis (ANO), předsedkyně Řídícího výboru dětské olympiády Jana Mračková Vildumetzová (ANO) a další. Vlajkonošem výpravy Karlovarského kraje byl běžec na lyžích Milan Šperl. Na ceremoniálu vystoupily taneční skupiny Mirákl a RapPresent. Krasobruslařskou show předvedl Tomáš Verner se svým oddílem. Vystoupil i zpěvák Mikolas Josef.

Návštěvníci olympiády si mohou stáhnout aplikaci, ve které budou k dispozici veškeré informace o dění i výsledky soutěží. Lidé si dnes mohli zakoupit propagační předměty, které budou k dispozici i při zakončovacím ceremoniálu v karlovarské areně, v olympijském domě v hotelu Thermal a v informačním centru na Božím Daru. Pořadatelská města pořádají i doprovodný program, jako je například návštěva kina, koncertu, bazénu.

Podle propočtů by olympiáda měla stát 27,2 milionu korun. Kraj na pořádání dostane dotaci šest milionů korun od ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, dvěma miliony přispěl Český olympijský výbor a další partneři akce. Dotace a dary tak pokryjí náklady asi z poloviny.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je sobota 29. února 2020

Očekáváme v 9:00 4°C

Celá předpověď