Zadržen poslední aktivní člen vedení rady běloruské opozice

foto Člen vedení běloruské opozice Maxim Znak na snímku z 21. srpna 2020.

Minsk/Varšava - Maskovaní lidé dnes ráno v Minsku odvedli jednoho z posledních dvou členů vedení koordinační rady běloruské opozice, kteří jsou ještě v zemi na svobodě, Maksima Znaka. Jeho advokát sdělil, že opozičník je vyšetřován v souvislosti s údajným ohrožováním národní bezpečnosti. Informoval o tom zpravodajský server Tut.by. Další členku vedení koordinační rady, Maryju Kalesnikavovou, úřady podle tiskových agentur zadržely kvůli podezření z pokusu o státní převrat. Poslední členku vedení koordinační rady opozice Světlanu Alexijevičovou chrání před zatčením v jejím bytě velvyslanci z nejméně sedmi zemí EU, včetně Česka a Slovenska. Cichanouská po jednání s polským premiérem prohlásila, že Lukašenko ztratil legitimitu a Bělorusku pomohou jedině nové a spravedlivé volby.

Později vyšlo najevo, že je prohledáván Znakův byt a také štáb vězněného opozičního politika Viktara Babariky, odkud byl Znak v doprovodu maskovaných mužů odveden. Opozičníkův advokát Dzmitryj Lajeuski serveru Tut.by řekl, že se věcí zabývá vyšetřovací výbor. Byl informován, že se jedná o procesní úkony v rámci trestního řízení vedeného proti koordinační radě "kvůli výzvám k akcím poškozujícím národní bezpečnost" Běloruska.

Maxim Znak a nositelka Nobelovy ceny za literaturu Světlana Alexijevičová jsou poslední členové prezidia koordinační rady, kteří ještě zůstali na svobodě a jsou v Bělorusku. Podle Znaka se 72letá Alexijevičová vzhledem ke svému věku do činnosti předsednictva aktivně nezapojuje.

Na webu běloruského PEN klubu se nicméně dnes objevilo prohlášení, v němž spisovatelka opakuje, že vedení rady nepřipravovalo převrat. "Chtěli jsme zabránit rozkolu v naší zemi. Chtěli jsme, aby ve společnosti začal dialog. (Alexandr) Lukašenko říká, že s ulicí mluvit nebude, ale ulice - to jsou stovky tisíc lidí, kteří vycházejí na ulici každou neděli a každý den. Tohle není ulice. To je lid," zdůraznila nositelka Nobelovy ceny, u jejíchž dveří ráno podle Tut.by také zvonili neznámí lidé, ale marně.

Opozice vytvořila koordinační radu v polovině srpna s cílem zprostředkovat klidné předání moci. Režim prezidenta Lukašenka v tom vidí reálnou hrozbu a snaží se členů vedení rady zbavit zatčením, nebo vypuzením ze země.

Tři členové prezidia rady - Maryja Kalesnikavová, Anton Radňankou a Ivan Kraucou - byli podobným způsobem jako dnes Znak zadrženi maskovanými lidmi v pondělí. Trojice pak byla v noci na úterý přivezena k ukrajinské hranici ve snaze přimět ji opustit Bělorusko. Kalesnikavová to odmítala. Jak následně v Kyjevě vylíčil Radňankou, Kalesnikavová byla násilím posazena do auta, jimž měli všichni tři přejet hranici do Ukrajiny. Roztrhala ale pas, z vozu vylezla oknem a když vyrazila zpět, byla zadržena. Radňankou a Kraucou před stejným osudem ujeli do sousední země.

Obhájkyně Kalesnikavové řekla serveru Tut.by, že její klientku úřady drží ve vazební věznici, kde se s ní směla setkat. Zadrželi ji jako podezřelou z veřejných výzev k uchvácení moci, ale dosud nepodstoupila žádné procesní úkony.

Bělorusko zažívá největší protesty od vyhlášení nezávislosti po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Vypukly po sporných prezidentských volbách z 9. srpna, po nichž se jasným vítězem prohlásil Lukašenko, který zemi vládne tvrdou rukou už 26 let. Opozice podobně jako EU ale výsledky hlasování neuznává a považuje je za zfalšované.

Lukašenko v úterním obsáhlém rozhovoru s ruskými médii mimo jiné podle agentury TASS prohlásil, že nedošlo k "žádné destabilizaci" situace v zemi a že by vůbec k ničemu nedošlo, "kdyby nebyl vnější faktor" v podobě snah řídit protesty z ciziny. O to se podle Lukašenka pokoušejí Američané přes sociální sítě z centra u Varšavy. Druhé centrum podle Lukašenka představuje Česko a k tomu se přidává ještě Litva a Ukrajina, které se také snaží ovlivnit situaci v Bělorusku.

Alexijevičovou chrání před zatčením v jejím bytě velvyslanci

Ke Světlaně Alexijevičové, poslední člence vedení koordinační rady běloruské opozice, která zůstává na svobodě a v Bělorusku, přijeli diplomaté z nejméně sedmi zemí Evropské unie, mezi nimi i velvyslanci Česka a Slovenska. Stalo se tak poté, co se neznámí muži pokusili vniknout do bytu této dvaasedmdesátileté nositelky Nobelovy ceny za literaturu. Přítomnost českého velvyslance Tomáše Pernického v bytě Alexijevičové potvrdil na twitteru šéf české diplomacie Tomáš Petříček.

Zatýkání či donucení opozičních běloruských politiků k odjezdu do ciziny se děje v rámci systematické kampaně, kterou se prezident Alexandr Lukašenko snaží zbavit vůdců protestů, trvajících již déle než měsíc.

"To, co se děje, je teror proti lidem," řekla Alexijevičová, která si do svého domova pozvala své příznivce. "Musíme se sjednotit a nevzdat se našich záměrů. Hrozí, že ztratíme zemi," dodala.

Na znamení solidarity s Alexijevičovou podle Reuters přijeli velvyslanci Česka, Litvy, Německa, Polska, Rakouska, Slovenska a Švédska. Ve spisovatelčině bytě hodlají sledovat situaci, "protože je obtížnější uchýlit se k brutálním metodám, když jsou kolem diplomaté", řekl Reuters šéf litevské diplomacie Linas Linkevičius. "Jsou na návštěvě u občanky Alexijevičové na její pozvání. Má byt a má u sebe hosty," dodal.

"Se znepokojením sledujeme zatýkání a deportace členů vedení koordinační rady," napsal český ministr zahraničí Petříček na twitteru. Ke snímku Alexijevičové obklopené diplomaty dodal, že "v tuto chvíli několik velvyslanců zemí EU včetně českého vyjadřují podporu nositelce Nobelovy ceny za literaturu (...)".

Diplomaté ke spisovatelce přijeli po jejím prohlášení, že zůstala jako poslední z vedení rady na svobodě a že jí na dveře buší neznámí lidé. "Když jsme přijeli, byli tu už novináři, hodně lidí a pár mikrobusů," vylíčila zástupkyně litevského velvyslance Asta Andrijauskéneová. Pozvali jsme další velvyslance. Policisté se pokoušeli vejít do vchodu, ale nepustili je. Přímo u dveří bytu na sedmém podlaží nikdo není," dodala podle ruských médií.

Cichanouská: Lukašenko není legitimní prezident

Bělorusku pomohou jedině nové, spravedlivé volby, ve kterých si země bude moci zvolit opravdového prezidenta, protože Alexandr Lukašenko ztratil veškerou legitimitu. Prohlásila to dnes ve Varšavě podle polských médií vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská po jednání s premiérem Mateuszem Morawieckým.

Ten jí předal symbolické klíče od varšavské vily, která se stala novým sídlem Běloruského domu coby centra běloruské menšiny, a ujistil, že Polsko je připraveno pomáhat sousedům bojujícím o svobodu a demokracii ve své zemi. Hodlá také brzy předložit hospodářský plán, který podle něj prokáže, že vůči Bělorusku je otevřená i Evropa.

Cichanouská kandidovala v prezidentských volbách z 9. srpna namísto svého uvězněného manžela. Volby podle úřadů pošesté vyhrál Lukašenko, vládnoucí zemi již 26 let, tentokráte s více než 80 procenty hlasů, zatímco Cichanouská jako nejsilnější z ostatních kandidátů dostala jen deset procent. Vzápětí vypukly v zemi protesty, největší od rozpadu Sovětského svazu a vyhlášení nezávislosti země, protože hodně Bělorusů pokládá tyto výsledky za zfalšované. Uznat volby odmítla i Evropská unie. Cichanouská nicméně pod nátlakem úřadů musela den po volbách odjet z vlasti do Litvy. Cesta do Polska je pro ni první v roli opoziční vůdkyně.

Cichanouská podle Radia Zet na společné tiskové konferenci s Morawieckým zdůraznila, že běloruský národ se probudil a začal bojovat o svá práva - o právo říkat, co si myslí, o právo volit své představitele a o právo rozhodovat, jaká bude budoucnost země. Zemi podle ní pomohou jedině "nové a spravedlivé volby, abychom si zvolili opravdového prezidenta, který si nebude vybírat, s jakým sousedem se budeme přátelit, ale povede politiku otevřenosti vůči všem sousedním zemím". Poděkovala také Polákům za dosavadní podporu.

Cichanouská na ekonomickém fóru ve městě Karpacz nedaleko hranic s Českem podle agentury Reuters prohlásila, že každá země by se měla rozhodnout, jak bude přistupovat k Lukašenkovi po 5. listopadu, kdy vyprší jeho dosavadní mandát hlavy státu. Opoziční vůdkyně zde také prohlásila, že Bělorusko by se nemělo odvrátit od Ruska, ale mělo by si zachovat dobré vztahy s východním sousedem.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je pondělí 12. dubna 2021

Očekáváme v 3:00 7°C

Celá předpověď