Začíná Ptačí hodinka, lidé při ní pomohou ornitologům

foto Sýkora modřinka (Cyanistes caeruleus) na snímku pořízeném 8. ledna 2021 ve Studenci na Sokolovsku. Tento den začalo každoroční sčítání ptáků na krmítkách, které pořádá Česká společnost ornitologická.

Praha - Nová data o přezimujících ptácích přinese akce Ptačí hodinka. Začne dnes a skončí v neděli. Lidé mají po dobu jedné hodiny pozorovat ptáky u krmítek, v parku nebo v lese. Výsledky sčítání poslouží vědcům a ochranářům k dalšímu výzkumu.

Fotogalerie

Česká společnost ornitologická (ČSO) pořádá Ptačí hodinku třetím rokem. Pozorování přináší jak informace o počtu ptáků, tak o jejich preferovaném prostředí a v průběhu času i o stavu jednotlivých druhů.

"Bereme v úvahu všechny ptáky, které během své hodiny spatříme - není důležité, zda přímo přistáli na krmítku nebo jen prolétli kolem. Pro správné vědecké výsledky je podstatné, abychom žádného ptáka nezapočítali dvakrát. Proto pro každý druh zaznamenáváme nejvyšší prokazatelný počet jedinců, který se (současně) objevil v našem zorném poli," uvedla ČSO. Lidé by za každý druh měli nahlásit jen jeden údaj a nerozlišovat počty samců, samic a mláďat.

Ornitologové doporučují připravit do krmítek slunečnicová semena, vlašské ořechy či lojové koule. Data z pozorování pak lidé odešlou přes web nebo poštou. Výsledky bývají známy v únoru.

Loni v lednu se do Ptačí hodiny zapojilo téměř 22.000 dobrovolníků, kteří během tří dnů zaznamenali více než 400.000 opeřenců. Nejčastěji pozorovaným druhem byla sýkora koňadra. Ptačí hodinka je součástí takzvané občanské vědy, kdy veřejnost pomáhá vědcům s výzkumem.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 10. dubna 2021

Očekáváme v 19:00 13°C

Celá předpověď