Začíná druhé kolo milostivého léta pro dlužníky, potrvá do konce listopadu

foto Peníze, bankovky, česká měna, koruna, úspory - ilustrační foto.

Praha - V Česku začíná dnes druhé kolo takzvaného milostivého léta pro dlužníky, které potrvá do konce listopadu. Lidé se budou moci zbavit snadněji exekucí na dluh u veřejných institucí. Pokud uhradí původní dlužnou částku, neboli jistinu, a 1815 korun exekutorovi, úroky, penále a další platby se jim odpustí a exekuční řízení skončí. Akce se týká jen exekucí, které začaly před loňským 28. říjnem. Není pro lidi v insolvenci. Podrobné informace o podmínkách a postupu jsou na webu www.milostiveleto.cz.

První kolo milostivého léta se konalo od loňského 28. října do letošního 28. ledna. Využily ho desetitisíce dlužníků. I ve druhém kole je možné se zbavit dluhů u samospráv, úřadů, státních fondů, škol, městských či státních a polostátních firem, zdravotních pojišťoven, Českého rozhlasu či České televize.

Dlužník musí exekutorovi písemně sdělit, že žádá o zahájení postupu podle pravidel milostivého léta. Může požádat o vyčíslení výše původní dlužné částky, kterou má ještě uhradit. Exekutor má odpovědět do 15 dnů. O kolik dnů případně lhůtu překročí, o tolik se pak dlužníkovi prodlouží čas na splacení. Odměna exekutorovi proti minulému milostivému létu stoupne z 908 na 1815 korun. Ministerstva práce a spravedlnosti už dřív uvedla, že se pak také výslovně stanoví, jaké náleží exekutorovi náklady exekuce.

Informace je možné získat na lince organizace Člověk v tísni s číslem 770 600 800 v pracovní dny od 9:00 do 17:00. K dispozici je i adresa jakprezitdluhy@clovekvtisni.cz. Pomoc nabízejí také další organizace, a to třeba Charita ČR a jejích sedm desítek poraden.

Ve Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) by milostivého léta mohlo podle mluvčí Viktorie Plívové využít na 190.000 klientů, kteří dluží na pojistném přes 11 miliard korun. Dalších 14 miliard představuje penále, které je pak možné odpustit. Na adrese https://milostiveleto.vzp.cz najdou zájemci mimo jiné vzor žádosti, která se odesílá exekutorovi.

Podle expertů na dluhovou problematiku řada dlužníků nebude mít na splacení peníze. Vymanit se z dluhů může pomoci sbírka organizace Člověk v tísni (ČvT). "Cílem není plošně a bez rozmyslu pomáhat dlužníkům, ostatně člověk by si měl své dluhy splatit, ale pomoci v případech, kde to objektivně není možné," uvedl ředitel ČvT Šimon Pánek. Zmínil třeba samoživitele s dětmi.

Organizace pořádala sbírku už v minulém kole milostivého léta. Tehdy dárci věnovali téměř 17 milionů korun. O pomoc požádalo skoro 300 lidí a rodin. Stanovené podmínky splnilo 245 žadatelů. Díky podpoře se ukončila tisícovka exekucí.

K milostivému létu se přidává i Česká spořitelna a její stavební spořitelna. Výši jistiny a účet ke splacení je možné zjistit na lince 956 777 385. Informace jsou na stránce https://www.csas.cz/cs/page/milostive-leto. Spořitelna se zapojila už do prvního kola, tehdy na úrocích a poplatcích klientům po zaplacení původního dluhu podle mluvčího Filipa Hrubého odpustila přes 90 milionů korun.

Resorty pracují na návrzích milostivého léta pro dluhy na daních a odvodech

V Česku by se nejspíš v příštím roce mohlo konat další kolo milostivého léta pro dlužníky. Týkat by se mohlo dluhů na daních a odvodech. Ministerstva práce a financí už připravují návrhy zákonů. Na tiskové konferenci ve Sněmovně to dnes řekl šéf poslaneckého klubu vládních lidovců a jeden z iniciátorů milostivého léta Marek Výborný. Dnes začalo druhé kolo milostivého léta. Lidé se mohou zbavit exekucí na dluh u veřejných institucí, které začaly před loňským 28. říjnem. Pokud do konce listopadu splatí původní dluh neboli jistinu a 1815 korun odměnu exekutorovi, odpustí se jim penále, úroky a další platby a exekuční řízení skončí.

"Ministerstvo práce a ministerstvo financí připravují podobný, analogický mechanismus pro řešení daňových a správních exekucí. Tam dnes vnímáme určitou míru nespravedlnosti. Pokud většina dluhů na sociálním pojištění nebo daňových dluhů je vymáhána mimo soudní exekuce, tak na ně se milostivé léto nyní nevztahuje. To napravíme a pravděpodobně v příštím roce tu část daňových a správních exekucí vyřešíme," uvedl Výborný. Dodal, že ministerstvo financí na zákoně pracuje.

Resort financí svůj návrh normy zveřejnil před několika týdny. Pokud by podle předlohy dlužníci od začátku července do 2. října srovnali nedoplatky na daních, stát by jim odpustil úroky a některé další platby. Drobné nedoplatky do 200 korun by se pak mohly úplně škrtnout. Ministerstvo financí v podkladech k zákonu uvedlo, že chce ulevit v době zdražování zadluženým domácnostem a chce také snížit zátěž úřadů kvůli takzvaným bagatelním dluhům.

Odpuštění příslušenství při splacení větších dluhů a škrtnutí bagatelních nedoplatků u finanční či celní správy označili autoři zákona za "určitou formu daňové amnestie". Mohly by ji "využít vyšší desítky tisíc" dlužníků, uvedlo ministerstvo. Předpokládá, že lidé by mohli v milostivém létě splatit stovky milionů korun. Stovky milionů by pak rozpočet po odpuštění úroků naopak nezískal. Resort práce svůj případný návrh, který by se týkal srovnání dluhů na odvodech, zatím nepředložil.

První milostivé léto se v Česku konalo od loňského 28. října do letošního 28. ledna a druhé kolo bude teď od září do konce listopadu. Obě tříměsíční akce se týkají dluhů u veřejných institucí, které vymáhá soudní exekutor. Podle Výborného se o případném třetím kole na dluhy u radnic, dopravních podniků či státních firem už neuvažuje.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pondělí 28. listopadu 2022

Očekáváme v 21:00 2°C

Celá předpověď