Záchranáři na kabinové lanovce na Sněžku vyzkoušeli i evakuaci vozíčkářů

foto Hasiči a členové horské služby nacvičovali záchranu lidí z lanovky na Sněžku, 21. listopadu 2022, Pec pod Sněžkou, Trutnovsko.

Pec pod Sněžkou (Trutnovsko) - Kolem 80 hasičů a členů horské služby dnes v Peci pod Sněžkou v Krkonoších nacvičovalo záchranu lidí z kabinové lanovky na Sněžku. Poprvé si záchranáři vyzkoušeli i evakuaci vozíčkářů z kabin lanovky. ČTK to řekla mluvčí hasičů Martina Götzová. Ke cvičení záchranáři využili pravidelnou podzimní odstávku lanovky. Lanovka v listopadu jezdí pouze o víkendech, do pravidelného provozu se vrátí v sobotu 10. prosince.

Fotogalerie

"Cílem výcviku byla záchrana osob z lanovky při technické poruše," řekla mluvčí hasičů. Figurantů uvízlých v kabinách lanovky na jejím prvním úseku z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu bylo kolem 30, zachraňovalo je asi 30 hasičů a 22 horských záchranářů. Záchranáři zažili zimní počasí, v Peci pod Sněžkou bylo dnes dopoledne kolem nuly a na svazích leželo deset centimetrů sněhu.

Zachraňovanými figuranty - vozíčkáři byli dva bývalí hasiči, kteří jsou po úrazech upoutaní na vozík. "Péče o tělesně postižené a jejich vybavení byla zcela zásadní součástí nácviku evakuace," uvedl Marek Fryš z Horské služby Krkonoše. Dodal, že právě evakuace tělesně postižených lidí vyžaduje vysokou profesionalitu, empatii vůči evakuovaným a množství technických dovedností.

Záchranáři cvičili klasický způsob evakuace, kdy záchranář s vybavením vyleze na sloup lanovky a po laně se spustí ke kabince. Následně evakuované upoutá a spustí lanem na zem. S vozíčkářem se na zem spustil i jeden záchranář, přičemž pod nimi byl při sestupu zavěšen i vozík. Následně záchranáři vozíčkáře snesli terénem k dolní stanici lanovky.

Do cvičení se zapojila lezecká družstva ze všech územních odborů Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje a cvičit přijeli i členové horské služby z Polska.

Záchranu lidí z lanovek cvičí hasiči s členy horské služby pravidelně a lanovky při výcviku střídají. "Záchranář musí vědět, na co si má dát na různých druzích lanovek pozor. Například u kabinové lanovky musí vědět, jak nouzově otevřít dveře," uvedla mluvčí hasičů. Na kabinové lanovce na Sněžku bylo naposledy cvičeni v dubnu 2019, kdy se do výcviku poprvé zapojili i záchranáři z Polska.

Poruchy lanovek nejsou v České republice příliš časté. V Královéhradeckém kraji se naposledy velká záchrana lidí z lanovky odehrála v únoru 2003 z dvousedačkové lanovky ve Špindlerově Mlýně. Na lanovce tehdy zůstalo uvězněných 130 lyžařů. Většinu pasažérů záchranáři spustili po lanech, při záchraně deseti lyžařů asistoval policejní vrtulník.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 4. prosince 2022

Očekáváme v 19:00 4°C

Celá předpověď