Začal soud s vojákem viněným z terorismu kvůli boji na Ukrajině

foto Erik Eštu obžalovaný z teroristického útoku na chodbě krajského soudu v Pardubicích, kde 26. března 2019 začalo hlavní líčení v jeho případu. Nynější voják chrudimského výsadkového praporu se podle obžaloby před vstupem do české armády zapojil do bojových akcí na straně takzvané Doněcké lidové republiky, kterou na Ukrajině vytvořili proruští povstalci. V zahraničí pobýval zhruba měsíc v roce 2015.

Pardubice - Pobočka krajského soudu v Pardubicích se dnes začala zabývat případem vojáka obžalovaného z teroristického útoku kvůli tomu, že se zapojil do bojů na Ukrajině na straně proruských povstalců. Bývalý příslušník chrudimského výsadkového praporu Erik Eštu dnes uvedl, že na Ukrajinu jel za poznáním a cestovat, v uniformě povstalců a se zbraněmi se fotografoval na památku. V zahraničí pobýval zhruba měsíc v roce 2015 ještě před nástupem do armády. Hrozí mu 12 až 20 let vězení. Soudní jednání pokračuje v pátek 29. března výslechem svědků.

Eštu vypověděl, že do občanské války na Ukrajině se zapojit nechtěl. Řekl, že tam jel, aby poznal zemi, odkud pochází jeho manželka. Navštívil tam i kamaráda, kterého poznal v Praze. Před soud obžalovaný předstoupil ve vojenské uniformě. "Nemám důvod lhát," řekl dnes novinářům.

Eštu je sběratelem vojenských uniforem, nosí je prakticky denně jako běžný oděv. Cestuje v nich i do zahraničí, byl podle svého vyjádření v 30 zemích. Sbírá uniformy současné i historické, má i německé včetně uniforem důstojníků SS. Na Ukrajině chodil v ruské uniformě, našil si na ni nášivky z Doněcké republiky. Pořizoval snímky s bojovníky. Na frontu se podle výpovědi nedostal, protože tam byly hlídky, které je s kamarádem na bojové území nepustily.

Eštu chtěl být vždycky parašutistou, civilních seskoků absolvoval desítky. U soudu řekl, že nyní pracuje jako vojenský kuchař u 13. dělostřeleckého pluku v Jincích. Podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové je v současné době zařazen do takzvané dispozice velitele vojenského útvaru v Jincích, tedy nevykonává svou původní funkci. O jeho dalším osudu rozhodne armáda po pravomocném rozhodnutí soudu.

Před armádními kolegy se prý v minulosti chlubil a zážitky z Ukrajiny zveličoval. Než nastoupil do české armády, byl chvíli členem francouzské cizinecké legie, neprošel dalšími testy, bez udání důvodu ho pak propustili.

Podle obžaloby Eštu působil v takzvané Republikánské gardě Doněcké lidové republiky v její uniformě. Mezi jeho činnosti patřila stráž v zákopu na frontě, stráž v zákopech, údržba zbraní, vykládání materiálu a stráž u vjezdu a výjezdu z tržiště, kde byli vojáci gardy ubytovaní, uvedli žalobci. Stanoviště v zákopech byla podle nich vybavena zbraněmi, například ručními protitankovými granátomety RPG a granáty. Muž se podle obžaloby účastnil ostřelování protivníků Doněcké lidové republiky, což mohlo zejména občanům Ukrajiny způsobit zranění či smrt.

Na videích, která dnes byla součástí důkazního řízení, je často v doprovodu několika mužů ze separatistické patroly. Podle Eštových slov se vždy nacházel několik kilometrů od frontové linie. Muži mu půjčili kalašnikov nebo granát, aby se zbraněmi mohl pózovat. Na jednom záběru čistí minomet nebo plní zásobník zbraní, aby si mohl jít do rozpadlé budovy zastřílet, což ukazují další záběry. "Byla to klukovina, trochu jsem si přivymyslel," řekl Eštu. Uvedl, že nechtěl riskovat život ani zabíjet lidi, kteří mu nic neudělali.

Eštu se 5. května 2015 rozhodl vrátit do České republiky, neboť mu končila platnost víza. Jeho jednání vyšlo najevo později, když se jím pochlubil před ostatními vojáky u Vojenského útvaru 1837 Chrudim, uvádí obžaloba. Jeho manželka Jelena dnes u soudu řekla, že je "dobrý tatínek a láskyplný manžel". Jeho vášní jsou uniformy, které doma zabírají skříně. Sama prý vojenství nerozumí. Manžela žádá, aby nebyl celý ve vojenském, když ji někam doprovází. Synovi, kterému je teď 11 měsíců, manžel kupuje oblečky v army shopech, dodala.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je úterý 16. července 2019

Očekáváme v 5:00 13°C

Celá předpověď