Za vyšším podílem pozitivních testů je pokles trasování

foto Testování na koronavirus, laboratoř - ilustrační foto.

Praha - Za vyšším podílem pozitivních testů je pokles trasování kontaktů krajskými hygienickými stanicemi (KHS). Více lidí než hygienici posílají na test praktičtí lékaři, které nakažení vyhledají kvůli příznakům. Na twitteru to napsal ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Marián Hajdúch, který vede laboratorní skupinu ministerstva zdravotnictví. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška je za vyšším podílem také úbytek testů samoplátců. Podíl nových pozitivních testů začal v září růst, v neděli byl podle dat ministerstva zdravotnictví téměř 25 procent.

"Před jedním či dvěma týdny jsem upozorňoval, že tato situace nastane. Pokles trasování povede k poklesu počtu indikovaných testů přes KHS, k růstu indikací od praktiků a k růstu procenta pozitivních v laboratořích. Roste nám nálož v populaci, jen ji pořádně nevidíme," napsal Hajdúch. Důkazem je podle něj i nárůst hospitalizací asi o třetinu ve srovnání se začátkem září.

Podle zveřejněných dat o fungování chytré karantény v první polovině září nebylo vyřešeno ve stejný den průměrně 64 nově zadaných případů pozitivních a 42 jejich rizikových kontaktů. Ve druhé polovině měsíce to bylo už 87 pozitivních a 80 kontaktů. Nejvíc nedořešených měla Praha, nakažených Středočeský kraj a kontaktů Pardubický. Trasovací call centrum řešilo 1. září asi 400 pozitivních případů a 700 rizikových kontaktů, maximum bylo 24. září 4659 kontaktů a 23. září 2424 pozitivně testovaných.

Od 25. září se karantény kontaktů a izolace nakažených dál neukončují testem, který musí být negativní. Lidé bez příznaků jsou považováni za vyléčené. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v pátek na dotaz ČTK řekl, že roli ve vyšším podílu pozitivně testovaných tento úbytek negativních testů hrát může, hlavním důvodem je ale právě vyšší nálož viru v populaci obecně. Podle Hajdúcha je potřeba posoudit data očištěná od opakovaných testů u jedné osoby.

Podle ministrova pátečního vyjádření je nutné srazit podíl pozitivně testovaných na deset procent. Vést by k tomu mělo navýšení denních kapacit testování. Klouzavý sedmidenní průměr byl podle dat ministerstva zdravotnictví nižší než deset procent naposledy 14. září.

Podle zveřejňovaných dat o odběrových místech měla 1. září kapacitu zhruba 16.500 odběrů denně a laboratoře zhruba 18.100. O měsíc později byla 20.734 odběrů a 23.648 testů v laboratořích za den. Podle Prymuly je třeba navýšit testování asi na 50.000 denně. Pomoci by měly i nové typy testů, který by nepotřebovaly zpracování v laboratořích.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je neděle 11. dubna 2021

Očekáváme v 5:00 4°C

Celá předpověď