Za týden by měl fungovat formulář pro příjezdy z rizikových zemí

foto Ilustrační foto - Cestující po příletu na letiště v britském Gatwicku (na snímku z 26. července 2020).

Praha - Od příštího pondělí by měl být spuštěn elektronický formulář pro příjezdy z rizikových zemí do České republiky. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vládní rady pro zdravotní rizika to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Z Evropské unie se to týká návratů ze Španělska, u kterých je, nově včetně Kanárských ostrovů, nutná karanténa či negativní test na onemocnění covid-19.

"Chceme mít přehled o tom, že tito lidé přijíždějí z rizikové země a že se podrobili testu do 72 hodin, jak je stanoveno v ochranném opatření, nebo se podrobili karanténě. Dnes přehled není ideální. Pracujeme na tom i s ministerstvem vnitra, aby byla povinnost leteckých společností, které budou přijímat pasažéry do letadla, aby tito lidé měli daný elektronický formulář řádně vyplněný a my měli evidenci o tom, kdo přijíždí z rizikových zemí," řekl ministr.

Povinností každého cestovatele je po návratu z rizikové oblasti co nejdříve informovat krajskou hygienickou stanici a absolvovat test na covid-19. Výsledek je pak nutné oznámit hygienické stanici nejpozději do 72 hodin od příjezdu do ČR. Do oznámení výsledku lidé mají omezený volný pohyb vyjma cest do práce, školy, k obstarávání základních životních potřeb, do zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb a podobně. V případě neabsolvování testu musí cestovatel do čtrnáctidenní karantény.

Situace se podle páteční aktualizace ministerstva zdravotnictví zhoršuje ve Francii, kam resort doporučuje cesty zvážit. Naopak ode dneška není nutná karanténa či test při návratu z Rumunska.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je sobota 19. září 2020

Očekáváme v 13:00 19°C

Celá předpověď