Za svobodné Bělorusko demonstrovalo v Praze pět desítek lidí

foto Protestní shromáždění proti ruskému vměšování do běloruské politické krize se konalo 13. září 2020 před ruským velvyslanectvím v Praze. Demonstrace je součástí mezinárodní koordinované akce, kterou organizují Bělorusové a jim naklonění občané v evropských městech. V Praze ji organizují běloruští aktivisté ve spolupráci s Pulse of Europe.

Praha - Podpora svobodnému Bělorusku a protest proti vměšování Ruska do dění v této zemi dnes přišlo vyjádřit před ruské velvyslanectví v Praze pět desítek lidí. Akce se uskutečnila den před schůzkou běloruského vůdce Alexandra Lukašenka s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Zhruba půlhodinovou demonstraci uspořádal dobrovolnický spolek Pulse of Europe, který mimo jiné podporuje projekt sjednocené Evropy.

"Jako Evropané se stavíme proti kremelské podpoře diktátora Lukašenka a vůči hrozbám ruské invaze do Běloruska. Lukašenka už nadále nepovažujeme za legitimního prezidenta země. Nemá právo nejen potlačovat touhu po svobodě Bělorusů, ale rovněž ani zvát cizí stát k intervenci ve vlastní zemi," uvedli organizátoři protestu. Připomenuli sovětskou vojenskou intervenci v někdejším Československu v roce 1968.

Rusko by podle aktérů demonstrace mělo stáhnout z Běloruska takzvané dobrovolníky, které poslalo na pomoc Lukašenkovi. "Odmítáme, aby Kreml podporoval diktátorovu brutalitu, exportoval k němu své násilí a zneužíval Lukašenkovu slabost k vynucenému zabrání dalšího území," uvádí se ve společném prohlášení s poukazem na ruskou invazi na ukrajinský Krym. Prohlášení na závěr demonstrace vhodila do poštovní schránky ruské ambasády aktivistka Monika MacDonagh-Pajerová.

Mezi účastníky poklidného protestu v souladu s demonstracemi v Bělorusku dominovaly bíle oděné ženy. Aktéři v rukou drželi historické červenobílé běloruské vlajky i vlajky EU nebo transparenty s nápisy podporujícími svobodné a nezávislé Bělorusko a zastavení násilí na Lukašenkových kriticích.

Lukašenko čelí nebývale masovým a dlouhotrvajícím demonstracím po srpnových prezidentských volbách, jejichž výsledky jsou považovány za nedemokratické a zfalšované. EU se chystá uvalit sankce na představitele Lukašenkova režimu, kteří jsou mimo jiné odpovědni za brutální potlačování protestů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je sobota 19. září 2020

Očekáváme v 13:00 19°C

Celá předpověď