Za smrt dívky po podání pervitinu uložil pardubický soud muži devět let vězení

foto Hlavní líčení s dvěma muži obžalovanými z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, Krajský soud v Hradci Králové - pobočka v Pardubicích, 24. května 2023, Pardubice. Zleva Lukáš Holík a Jiří Vodák.

Pardubice - Na devět let poslal dnes do vězení pardubický soud Lukáše Holíka, který způsobil smrt nezletilé dívky. Dal jí vypít velké množství pervitinu ve vodě. Jiří Vodák, který stanul před soudem pro nedovolenou výrobu a distribuci drogy, byl odsouzen na tři roky a dva měsíce nepodmíněně. Rozsudek je pravomocný, obžalovaní a státní zástupce se dohodli na vině a trestu. Soud také rozhodl o náhradě škody pro rodinu zemřelé dívky. Její matka, bratr a sestra mají dostat po 700.000 korunách s úroky.

Fotogalerie

Na ubytovně v Lanškrounu na Orlickoústecku byli 6. července 2021 Holík a Vodák se dvěma nezletilými dívkami. Dali jim takzvané bonbony obsahující pervitin. Vodák v noci s jednou dívkou odešel pro cigarety, druhé se udělalo špatně. Holík jí dal asi tři dávky drogy rozmíchané ve vodě, po nichž sedmnáctiletá žena po několika desítkách minut zemřela vinou selhání dechových a oběhových funkcí.

Devětadvacetiletý Holík podle státního zástupce Jana Vodičky při výslechu na policii řekl, že se domníval, že dívku další dávka pervitinu probere. Byl přitom zkušeným uživatelem drog. "Mrzí mne to, je mi to strašně líto", řekl v závěrečném vyjádření Holík.

Předseda soudu Jan Šlosar řekl, že i když v důsledku jeho jednání dívka zemřela a pervitin jí podal vědomě, nebylo zjištěno, že by jí chtěl úmyslně usmrtit. "Na druhou stranu byl natolik zkušeným uživatelem pervitinu, že v situaci, kdy dívka projevovala významné zdravotní potíže v podobě křečí a teploty, musel vědět, že podáním další výrazné dávky pervitinu může dojít nejen k výraznému zhoršení zdravotního stavu, ale dokonce i ke kolapsu," uvedl Šlosar. Jako polehčující okolnost vyhodnotil skutečnost, že přistoupil na uzavření dohody o vině a trestu, jinak by mu zřejmě hrozil vyšší trest.

Drogu si Holík opatřoval od Vodáka, který ji podomácku dlouhodobě vyráběl. Oba muži již byli trestáni, v současnosti jsou ve vězení za jiné trestné činy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je středa 31. května 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď