Za dobré skutky dostalo deset dětí cenu Dětský čin roku

foto Slavnostní vyhlášení vítězů projektu Dětský čin roku 2019 se konalo 5. prosince 2019 na Staroměstské radnici v Praze.

Praha - Za skutky plné odvahy, soucitu a všímavosti vůči okolí dnes na Staroměstské radnici převzalo deset dětí ocenění v soutěži Dětský čin roku. Cenu dostal například chlapec, který pomohl zachránit život topícímu se kamarádovi, nebo dívka, která přes vlastní nepříznivý osud pomáhá ostatním v dětském domově. Ocenění se uděluje v sedmi kategoriích. Letos se konal 15. ročník. O vítězích rozhodly děti prostřednictvím internetového hlasování na stránkách www.detskycinroku.cz.

Fotogalerie

Vítěze soutěže vybírají děti každoročně na internetu z návrhů, které zaslaly pořadatelům. Letos se sešlo 580 příběhů, ve kterých školáci popisovali své dobré skutky nebo dobré činy kamarádů. Soutěžilo se v kategoriích Záchrana lidského života, Pomoc ostatním, Kolektivní pomoc, Pomoc přírodě, Dobrý nápad, Pomoc n@ netu a Pomoc starším lidem. Tři děti přezvaly speciální ocenění za mimořádné činy.

Například dvanáctiletý Robert Lebeda získal Cenu za záchranu lidského života za to, že poskytl první pomoc kamarádovi Pavlovi, který se v bazénu nalokal vody a přestal dýchat. Robert ho s pomocí dalších kamarádů vytáhl a začal s jeho oživováním. Po několika minutách se Pavel probral a přivolaná záchranná služba ho odvezla do nemocnice, kde se dověděl, že mu Robert zachránil život.

Cenu za pomoc ostatním obdržela devítiletá Laura Čurejová. Po požáru jejího domova, kde bydlela s rodiči a pěti sourozenci, se s jizvami po popáleninách dostala do dětského domova. Tam se pomáhá starat o mladší děti a občas také chodí zpívat do nedalekého domova důchodců.

Speciální ceny získaly tři dívky. Čtrnáctiletá Amálie Bartáková si ocenění odnesla za svůj milý postoj k tříletému chlapečku, se kterým se seznámila v nemocnici. Hoch tam byl sám a jeho maminka ho navštěvovala jen zřídka. Amálie se s ním skamarádila, hrála si s ním, a těžký pobyt v nemocnici mu tak zpříjemnila. Další speciální ceny si odnesla čtrnáctiletá Karolína Neslušanová za svůj příspěvek v akci Srdce s láskou darované a devítiletá Karolína Kubátová za charitativní jarmark na pomoc rodině spolužáků, jejichž otec vážně onemocněl.

Mezi dalšími oceněnými byl třeba jedenáctiletý Jan Vlček. Cenu získal za pomoc spolužačce, kterou na internetu obtěžoval dospělý muž. Zašel za třídní učitelkou, ta vše řekla rodičům a muže nakonec vypátrala policie.

Za podporu projektu Adopce afrických dětí byla oceněna třináctiletá Laura Lahodová, za brigády na úklid parku v místě svého bydliště jedenáctiletá Kateřina Krajíčková a za darování svých věcí a hraček chudším dětem třináctiletá Edita Rušidi. Cenu za pomoc starším lidem převzal čtrnáctiletý Jan Trnka, který se podělil o příběh své babičky s poselstvím, že je třeba si vzájemně pomáhat. Janova babička se jednou málem nedostala do autobusu, protože jeho řidiči vadilo, že nemá drobné. Nakonec ale směla nastoupit, protože jí jízdenku zaplatil cizí kluk.

Výherci Dětského činu roku 2019 získali hodnotné věcné dárky od partnerů projektu a pro svou školu také šek v hodnotě 10.000 Kč na nákup školních pomůcek.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 15. srpna 2020

Očekáváme v 13:00 21°C

Celá předpověď