Za Česko se korunovace Karla III. zúčastní prezident Pavel s manželkou

foto Ilustrační foto - Prezident Petr Pavel v doprovodu manželky Evy přijal 5. dubna 2023 na Pražském hradě členy diplomatického sboru.

Praha - Květnové korunovace britského krále Karla III. se za Česko zúčastní prezident Petr Pavel s manželkou Evou. Do Londýna se netradičně vydá s malou delegací běžným leteckým spojem. ČTK to sdělila mluvčí prezidenta Markéta Řeháková. Korunovace nového britského panovníka se bude konat 6. května ve Westminsterském opatství.

Karel III. se stal králem okamžikem úmrtí své matky, královny Alžběty II. Zemřela loni 8. září ve věku 96 let, po 70 letech na trůnu. Agentura AP dnes uvedla, že pozvánky ke korunovaci budou zaslány více než 2000 oficiálním hostům.

Během ceremonie budou král i jeho manželka Camilla pomazáni svěceným olejem a král poté obdrží královské jablko, žezlo i korunovační prsten. Před arcibiskupem z Canterbury složí přísahu, která byla sepsána v roce 1688. V ní se zavazuje, že bude vládnout v souladu se zákony schválenými parlamentem. Po ceremonii ve Westminsterském opatství se král a jeho manželka vydají na slavnostní průvod do Buckinghamského paláce. Obě budovy jsou od sebe vzdálené jen zhruba kilometr, v roce 1953 ale trasa procesí měřila 7,2 kilometru, aby se na průvod mohl podívat co největší počet diváků, napsala agentura AFP.

Korunovace Alžběty II. byla prvním ceremoniálem tohoto druhu, který přenášela televize. V roce 1953 se na obřad dívalo zhruba 20 milionů britských diváků, uvedla stanice BBC. Očekává se, že na květnovou korunovaci se budou dívat stovky milionů diváků z celého světa.

Na zdobných pozvánkách ke korunovaci z recyklovaného materiálu je starobylý motiv zeleného mužíka, který symbolizuje panovníkovy snahy o ochranu životního prostředí a také jaro a znovuzrození. Obklopen je listovím z dubu, břečťanu a hlohu, což jsou rostliny typické pro Spojené království, vysvětluje Buckinghamský palác. Autorem vzhledu je umělec zaměřený na heraldiku a kaligrafii Andrew Jamieson.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 19:00 13°C

Celá předpověď