Z Ukrajiny podle Ankary vyplulo 100 lodí s 2,5 milionu tun zemědělských komodit

foto Ilustrační foto - Nákladní loď Glory (uprostřed) vyplula z ukrajinského přístavu v Oděse s nákladem obilí, 7. srpna 2022.

Ankara - Z Ukrajiny vyplulo po uzavření dohody o přepravě obilí přes Černé moře 100 nákladních lodí s 2,5 milionu tun komodit. Vyplývá to z údajů tureckého ministerstva obrany a společného koordinačního centra (JCC) v Istanbulu, které kontroluje lodě plující do ukrajinských přístavů a opačným směrem. První loď se na cestu z ukrajinské Oděsy vydala 1. srpna.

V pondělí JCC informovalo, že díky dohodě, kterou uzavřely Ukrajina, Rusko, OSN a Turecko, umožnilo vypravit ze tří ukrajinských přístavů 90 lodí. Opačným směrem připlulo do pondělí 107 lodí. Podle tureckého ministerstva obrany dalších šest lodí vyplulo v úterý a čtyři dnes. Celkově odvezly na 2,5 milionu tun obilí a dalších zemědělských komodit.

Červencovou dohodu dnes kritizoval ruský prezident Vladimir Putin. Podle něj se nenaplnilo očekávání, že převážná část zemědělských komodit bude směřovat do Afriky či chudých zemí. Podle údajů ke 4. září, dokdy vyplulo 87 lodí, jich deset směřovalo do afrických států. Nejvíce lodí zamířilo do Turecka a 30 do zemí Evropské unie. JCC ale uvádí, že konečný cíl plavidel se oproti výkazům pro inspekci může změnit "na základě obchodních aktivit".

Jen dvě lodi se 61.000 tun komodit vypravil Světový potravinový fond (WFP), a to do Jemenu a Džibutska.

Ukrajina chce přepravu přes Černé moře zvýšit. Jejím cílem je exportovat až tři miliony tun zemědělských komodit. Současně by také chtěla dohodu rozšířit i na další druhy zboží.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 28.02.2026 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je sobota 28. února 2026

Očekáváme v 21:00 8°C

Celá předpověď