Z ukrajinského Čornomorsku poprvé od krachu dohody vyplula loď s obilím

foto Ilustrační foto - Loď Navi-Star naložená obilím v ukrajinském přístavu Oděsa, 29. července 2022.

Kyjev - Z ukrajinského námořního přístavu Čornomorsk poprvé od krachu obilných dohod letos v červenci vyplula loď s obilím. Oznámil to dnes místopředseda ukrajinské vlády Oleksandr Kubrakov. Podle agentury Reuters jde o test schopnosti Ukrajiny znovuotevřít námořní cesty v době, kdy se Rusko snaží obnovit faktickou blokádu země.

"Loď Resiliant Africa, která převáží 3000 tun pšenice, opustila přístav Čornomorsk a míří k Bosporu. Jedná se o první ze dvou plavidel, která minulý týden vplula do Čornomorsku dočasným koridorem pro civilní plavidla zřízeným ukrajinským námořnictvem," uvedl ministr infrastruktury Kubrakov. K příspěvku připojil snímek lodi plující na otevřeném moři.

Ukrajina minulý měsíc vyhlásila "humanitární koridor" v Černém moři, aby uvolnila lodě uvázlé ve svých přístavech po začátku ruské plnohodnotné invaze v únoru 2022. Chce tak obejít faktickou blokádu ze strany Ruska, které Ukrajina čelí po odstoupení Moskvy od dohody umožňující Kyjevu vyvážet obilí.

Velkoobjemové lodě Resilient Africa a Aroyat, plující pod vlajkou Palau, zakotvily v Čornomorsku v sobotu a měly odplout po naložení téměř 20.000 tun pšenice pro Afriku a Asii. Podle Kubrakova loď Aroyat stále kotví v Čornomorsku a je nakládána pšenicí pro Egypt.

Ruská invaze na Ukrajinu zastavila vývoz ukrajinských zemědělských produktů přes Černé moře. Dohody z loňského června podepsané pod záštitou Turecka a OSN umožňovaly i přes ruskou námořní blokádu vyvážet obilí a další zemědělské produkty.

Když Rusko od obilných dohod odstoupilo, Kyjev zřídil vlastní koridor. Od poloviny srpna skrze něj z ukrajinských přístavů vyplulo pět z celkem desítek lodí, které válka uvěznila v ukrajinských přístavních městech Čornomorsk, Oděsa a Južne - přístav v tomto městě nese v ukrajinštině název Pivdennyj.

Moskva po odstoupení od dohody pravidelně podniká vzdušné útoky na ukrajinskou infrastrukturu pro vývoz obilí. Varovala také, že všechny lodě mířící do ukrajinských vod bude považovat za plavidla, která by mohla vézt zbraně. V polovině srpna pak ruské námořnictvo vyslalo varovné výstřely k nákladní lodi Sukra Okan, která plula do Izmajilu, což je ukrajinský přístav na Dunaji. Na plavidlo se pak nalodili vojáci, kteří podle ruských úřadů kontrolovali, zda loď neveze zbraně.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 29. září 2023

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď