Z poškozeného plynovodu Nord Stream uniklo velké množství metanu, tvrdí vědci

foto Únik plynu z plynovodu Nord Stream v Baltském moři na snímku dánských ozbrojených sil, 29. září 2022.

Oslo - Z poškozeného plynovodu Nord Stream uniklo do vzduchu velké množství metanu, který je významným skleníkovým plynem. Podle prvních odhadů se jedná o množství srovnatelné s ročními emisemi metanu města o velikosti Paříže. Informovala o tom dnes pozorovací síť emisí skleníkových plynů ICOS. Podle norských badatelů se nad poškozeným plynovodem vytvořil metanový oblak, který se zřejmě v příštích dnech posune na sever.

Fotogalerie

Podle střediska ICOS se kvůli poškození plynovodu Nord Stream dostalo do vzduchu "obrovské množství metanu". Středisko to usuzuje z údajů pozemních měřících stanic ve Finsku, Švédsku a Norsku.

Přesné množství uniklého metanu není podle představitele střediska Alexe Vermeulena možné určit. Mohou za to "složité meteorologické podmínky" v oblasti i fakt, že metan z plynovodu stále uniká. Podle prvních odhadů však uniklé množství plynu je srovnatelné s ročními emisemi města o velikosti Paříže či státu srovnatelného s Dánskem.

První výpočet dnes zveřejnili badatelé z norského ústavu pro výzkum ovzduší (Nilu). Podle záznamů z měřících stanic odhadli, že se do vzduchu z plynovodu dostalo na 80.000 tun metanu. "Nic podobného jsme dříve nezaznamenali," řekla televizi NRK badatelka Cathrine Lundová Myhreová.

"Pro lidi to není nebezpečné. V takové koncentraci se nejedná o hořlavý plyn," uvedl další badatel z norského ústavu Stephen Matthew Platt. Metan se podle něj přesune více na sever k Finsku směrem, kterým vane vítr.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je sobota 26. listopadu 2022

Očekáváme v 21:00 4°C

Celá předpověď