YouTube odstraní videa, která obsahují dezinformace o vakcínách

foto Lékař, ordinace, injekce, vakcína, očkování - ilustrační foto.

Washington - Internetový portál YouTube odstraní videa, která obsahují nesprávné informace o vakcínách proti koronaviru. Síť zakáže jakýkoli související obsah, jenž bude v rozporu s informacemi zdravotnických úřadů nebo Světové zdravotnické organizace(WHO), informovala dnes agentura Reuters. YouTube tak rozšiřuje pravidla, která mají bránit šíření klamných informací nebo konspiračních teorií o pandemii koronaviru.

Správci portálu smažou například videa tvrdící, že vakcína zabíjí, způsobuje neplodnost, nebo že společně s očkováním budou do lidí vpravovány mikročipy.

"Vakcína proti covidu-19 může být velmi brzy (vyvinuta), proto se chceme ujistit, že budeme mít správně nastavená pravidla, abychom mohli z platformy odstranit dezinformace týkající se takové vakcíny," řekl podle listu The Guardian mluvčí YouTube.

Internetový server tvrdí, že už nyní odstraňuje videa, která zpochybňují přenos koronaviru, podporují vědecky nepodložené metody léčby, odrazují lidi od vyhledání lékařské péče nebo zpochybňují doporučení zdravotnických úřadů o nutnosti izolace či fyzického odstupu. Od začátku února YouTube odstranil přes 200.000 videí s dezinformacemi kolem covidu-19.

YouTube tak následuje sociální síť Facebook, která v úterý oznámila, že začne odmítat reklamy, jež mají odradit lidi od očkování. Řada komentátorů nicméně poukázala na to, že nepravdy o očkování a další zdravotnické dezinformace se hojně šíří prostřednictvím skupin a stránek, kterých se nový zákaz netýká. Facebook už dříve začal snižovat viditelnost stránek propagujících dezinformace a nepovoluje reklamy obsahující klamné zprávy (hoaxy), na něž upozornily WHO nebo americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je neděle 25. října 2020

Očekáváme v 19:00 11°C

Celá předpověď