XIX. Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest 2012

foto Ilustrační foto - Fero Fenič pózuje u loga festivalu před zahájením tiskové konference k 19. ročníku filmové přehlídky Febiofest 22. února v Praze.

Praha - Zahájení Febiofestu 2012 proběhne ve čtvrtek 22.března 2012 ve čtyřech hlavních sálech Cinestaru Anděl. Festival představí hity Máme papeže! Báječný hotel Marigold, Superclásico, Zatímco spíš i českou novinku Příliš mladá noc.

Nanni Moretti a Sandrine Bonnaire převezmou Kristiána za přínos světové kinematografii. V rámci zahájení budou také předány Ceny Jaromila Jireše, které každoročně uděluje ARAS.

Zahájení festivalu v Hradci Králové se uskuteční 3.4.2012 v kině Cinestar.

Pardubické zahájení festivalu proběhne 4.4.2012 v Cinestaru.

Zahajovacím filmem je v obou případech romantická komedie Máme rádi velryby.

Předprodej vstupenek je již zahájen.

Herec a režisér Nanni Moretti bude letos hostem pražské části festivalu. Za rodinné drama Synův pokoj získal v roce 2001 Zlatou palmu na festivalu v Cannes, kde bude letos také předsedou poroty.

Febiofest uvede ve spolupráci s  distribuční společností CinemArt mj. jeho novinku Máme papeže!, komedii o volbě papeže se skvělým Michelem Piccolim v hlavní roli. Bude k vidění v Praze, Hradci Králové i Pardubicích.

Film Superclásico se objevil mezi oscarovými kandidáty v užší nominaci 8 filmů. Ole Christian Madsen natočil chytrou komedii o partnerských vztazích odehrávající se v Buenos Aires v Argentině.

Zábavný snímek líčí osudy Christiana, majitele upadající vinotéky v Dánsku, kterému se hroutí nejen živnost, ale i manželství s Annou. Ta odjela do Bueons Aires a jako úspěšná manažerka fotbalového klubu žije luxusní život po boku o mnoho let mladší fotbalové hvězdy. Christian se ale nehodlá tak snadno vzdát...

Po světové premiéře na letošním Berlinale uvede Febiofest velkou českou naději – snímek Příliš mladá noc. Olmo Omerzu patří k nastupující generaci režisérů hraných filmů, jejichž tvorbu stojí za to sledovat.

Příliš mladá noc vypráví o dvou dvanáctiletých klucích, kteří se náhodně ocitnou v cizím bytě den po Silvestru. V bytě mladé dívky jsou rovněž na návštěvě dva dospělí muži. Děti se v bytě zapomenou, prožijí svoje první setkání s láskou a sexualitou...

Skvělý psychologický film Musíme si promluvit o Kevinovi (r. Lynne Ramsayová) byl premiérován v Cannes. Filmová adaptace románu Lionel Shriverové vyniká především strhujícím výkonem Tildy Swintonové (nominace na Evropskou filmovou cenu a Zlatý Globus) a odosobněnou obrazovou stránkou.

Festivalové termíny:

Praha: 22.3.–30.3.2012 Cinestar Anděl

Liberec: 2.4.–4.4.2012 CineStar

Hradec Králové: 3.4.–5.4.2012 CineStar 

Pardubice: 4.4.–6.4.2012 CineStar

České Budějovice: 5.4.–7.4.2012 CineStar

Brno: 10.4.–12.4. 2012 Sál B. Bakaly 

Ostrava: 11.4. – 13. 4. 2012 CineStar + kino Art

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je čtvrtek 1. června 2023

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď