WHO odrazuje od používání plazmy uzdravených při léčbě pacientů s covidem

foto Práce zdravotníků na nemocničním oddělení pro pacienty s těžkým průběhem koronaviru - ilustrační foto.

Ženeva - Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že nákladné a časově náročné transfuze krevní plazmy lidí, kteří se uzdravili z covidu-19, podle dosavadních důkazů nezabrání těžkému průběhu tohoto onemocnění nebo úmrtí pacientů. Informovala o tom dnes agentura AP.

Odborné doporučení proti používání krevní plazmy uzdravených, v níž je obsaženo velké množství protilátek, zveřejnil British Medical Journal. Vychází ze 16 testů, do kterých se zapojilo více než 16.000 pacientů s různě závažnou koronavirovou infekcí, uvedla WHO.

"Navzdory tomu, že šlo původně o slibnou léčbu, nyní dostupné důkazy ukazují, že nezlepšuje šance na přežití, ani nesnižuje potřebu mechanické ventilace, a je nákladná a časově náročná pro zdravotníky," uvedli odborníci zdravotnické agentury OSN. "WHO proto silně nedoporučuje používat plazmu uzdravených pro pacienty s nezávažným průběhem covidu-19, a nedoporučuje ji pro lidi v závažném a kritickém stavu," uvádí organizace.

Agentura AP připomněla, že WHO v minulosti vydala doporučení, aby státy při léčbě covidu-19 nepoužívaly antiparazitikum ivermektin a hydroxychlorochin nasazovaný při prevenci a léčbě malárie.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je středa 19. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď