Využití 3D tisku se rozšiřuje v těžkém průmyslu i v armádě

foto Na brněnském výstavišti pokračoval 5. října 2022 mezinárodní strojírenský veletrh MSV, mezinárodní slévárenský veletrh Fond-Ex, mezinárodní veletrh svařovací techniky Welding, mezinárodní veletrh technologií pro povrchové úpravy ProFintech, mezinárodní veletrh plastů, pryže a kompozitů Plastex. Končí 7. října. Na snímku 3D tiskárna PRUSA.

Brno - Trh s aditivní výrobou, tedy 3D tiskem, sice v současnosti čelí podobným potížím jako tradičnější odvětví průmyslu, zatím ale letos vykazuje růst asi o 20 procent. 3D tisk proniká stále častěji i do tradičního těžkého průmyslu a od začátku války na Ukrajině posílilo jeho využití pro armádní účely. ČTK to na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně řekl pořadatel odborné konference Fórum aditivní výroby Jan Homola.

"Meziroční růst odvětví je stále 20 procent, i když se porovnáváme s covidovým rokem 2021. Růst se ale nezastavil ani v průběhu covidu, i když na něj působí podobné tlaky jako na ostatní odvětví. Působí a něj rostoucí cena energií i nejistota na trzích a inflace. Nicméně porušení tradičních dodavatelských řetězců způsobené nejprve covidem a nyní znovu válkou na Ukrajině přivádí řadu firem k úvahám nebo zavádění aditivní výroby," uvedl Homola.

Posun v uvažování o 3D tisku je podle něj dobře vidět i na vývoji konference, která se letos koná poosmé. "Zpočátku to byla konference pro všechny, které zajímal 3D tisk pro komerční využití, dnes se zaměřujeme pro průmyslový produktivní 3D tisk pro nejnáročnější a příspěvky mají přední české technologické firmy," dodal pořadatel.

Jedním ze zásadních trendů, které se v poslední době na trhu s 3D tiskem projevují, je otevírání materiálových platforem. "Výrobci tiskáren, kteří dosud měli své zákazníky uzamčené na vlastních materiálových platformách, je otevírají, což je pro trh zásadní. 3D tiskárna vybavená čipy a senzory dokáže pomoci zákazníkům vyvíjet nové materiálové vlastnosti. Je tak například možné přibližovat vlastnosti tištěných plastů těm běžným, a díky tomu si i velké firmy nacházejí k aditivní výrobě cestu," řekl Homola.

Dalším trendem v oboru je nutná automatizace následných úprav. Pokud je 3D tisk součástí výrobního řetězce, je důležité, aby takto vyrobené součástky nevyžadovaly další manuální opracování. 3D tiskárny jsou v současné době využitelné pro malosériovou výrobu, tedy výrobu desítek tisíc kusů. "Velkou roli tak hrají stroje pro automatizované opracování tištěných dílů a zařazení 3D tiskárny do výrobního celku v rámci výrobního provozu," řekl pořadatel konference.

S válkou na Ukrajině se objevily nové oblasti, kde je možné 3D tisk využít. Jde o armádní účely, zejména výrobu některých součástek do zbraní nebo bojových vozidel nebo pro účely vojenské medicíny.

Mezinárodní strojírenský veletrh pokračuje na brněnském výstavišti do pátku, v osmi pavilonech vystavuje 1256 firem ze 41 zemí. Veletrh je letos o jeden den kratší.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 2. října 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď