Podle Pekingu zaplatí Vystrčil za Tchaj-wan vysokou cenu

foto Předseda českého Senátu Miloš Vystrčil přiletěl 30. srpna 2020 do Tchaj-peje na návštěvu Tchaj-wanu.

Tchaj-pej/Peking/Praha - Čínská vláda vzkázala předsedovi českého Senátu Miloši Vystrčilovi, že oficiální návštěvou Tchaj-wanu porušuje princip jedné Číny a že za to "zaplatí vysokou cenu". České ministerstvo zahraničí si v reakci předvolalo čínského velvyslance v ČR, stejný krok učinil také Peking. Premiér Andrej Babiš označil výrok čínské diplomacie za "nemístný a nepatřičný". Vystrčil řekl, že ho prohlášení Pekingu mrzí a že zasahuje do vnitřních záležitostí České republiky.

S ostrými slovy na adresu předsedy Senátu vystoupil šéf čínské diplomacie Wang I. "Přimějeme ho zaplatit vysokou cenu za jeho krátkozraké chování a politický oportunismus," řekl Wang. Dodal, že zpochybňování zásady jedné Číny znamená "znepřátelit si 1,4 miliardy Číňanů" a že čínská vláda a lid nebudou tolerovat takovou "otevřenou provokaci" od předsedy českého Senátu a protičínských sil, jež stojí za ním.

Peking požaduje po všech zemích, s nimiž má diplomatické vztahy, aby se držely zásady jedné Číny. To mimo jiné znamená, že nemají navazovat mezistátní vztahy s Tchaj-wanem, který Peking považuje za svou odštěpeneckou provincii. Ministr zahraničí Tomáš Petříček dnes zopakoval, že současná česká vláda stejně jako ty předchozí uplatňuje politiku jedné Číny a že proto Vystrčilovi cestu nedoporučil. Dodal však, že se hodlá proti "příkrým slovům" čínské diplomacie ohradit.

Premiér Babiš uvedl, že o záležitosti mluvil s Petříčkem, který jej momentálně doprovází na zahraniční cestě do Slovinska. "Ten komentář je nemístný a nepatřičný a ministr slíbil, že to bude po úřední lince řešit. Pověří úředníky, aby panu velvyslanci vysvětlili, že jsme suverénní země," uvedl Babiš ke schůzce velvyslance s náměstkem Martinem Tlapou, která se uskutečnila po poledni.

Náměstek ministra zahraničí Tlapa si předvolal čínského velvyslance Čang Ťien-mina a vyjádřil s výrokem šéfa čínské diplomacie zásadní nesouhlas. Uvedl, že Wangovo vyjádření bylo nevhodné a neodpovídající standardům diplomatické komunikace mezi dvěma suverénními zeměmi.

Podle agentury Kjódó byl předvolán na čínské ministerstvo zahraničí také český velvyslanec v Pekingu Vladimír Tomšík. Náměstek ministra Čchin Kang mu podle agentury sdělil, že Vystrčil "porušil čínskou suverenitu otevřenou podporou 'nezávislosti' Tchaj-wanu a odštěpeneckých sil". Čchin rovněž vyjádřil naději, že Česko podnikne "praktické kroky", aby "dodrželo princip jedné Číny a vyhnulo se dalšímu poškození vzájemných vztahů", citovala jej státní televize CGTV s tím, že Vystrčilovo počínání na Tchaj-wanu je "zlomyslné" a "krátkozraké".

Vystrčil dnes zopakoval, že jeho cesta nemá cíl se proti někomu vymezovat. Výhrůžky Číny na jeho adresu jsou podle něj podobné tomu, co bylo obsaženo v čínském dopise, který obdržel bývalý předseda Senátu Jaroslav Kubera. Připomněl tak kauzu dokumentu, který byl objeven v Kuberově pozůstalosti.

Opozice v ČR považuje prohlášení šéfa čínské diplomacie za nepřijatelné. "Sklízíme plody patolízalství prezidenta, premiéra a ministrů na letišti, kteří vytvořili dojem, že si k nám Čína může dovolit vše," uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová s narážkou na to, že premiér Babiš a vicepremiéři Alena Schillerová a Jan Hamáček v březnu přišli spolu s čínským velvyslancem přivítat čínské letadlo, které do Prahy dopravilo dodávku v Číně zakoupených ochranných pomůcek. Číně tehdy v televizním projevu poděkoval i prezident Miloš Zeman.

"Cesta předsedy Senátu je v zájmu ČR, nikoho neohrožuje a není vůči nikomu myšlena nepřátelsky. Čínské výhružky ničemu nepomohou, jen zvětšují problémy v česko-čínských vztazích a pro nás jako suverénní zemi jsou absolutně nepřijatelné," poznamenal na twitteru předseda ODS Petr Fiala.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček dnes na twitteru napsal: "Česká republika vedla od dob prezidenta Václava Havla směrem k zahraničním partnerům politiku komunikace. Nyní jsme se dostali jako jediní v Evropě na cestu konfrontace, která roztáčí spirálu nepřátelských aktů a prohlášení. Není to dobrá zpráva pro budoucnost."

Vystrčil přicestoval na Tchaj-wan s asi 90člennou delegací v neděli. Dnes se zúčastnil setkání českých a tchajwanských firem na podnikatelském fóru a vystoupil také před studenty. V projevu mimo jiné vyjádřil naději, že své "demokratické zpoždění" si začnou uvědomovat i další vysocí političtí představitelé například z Evropské unie a že Tchaj-wan brzy také navštíví. Připomněl rovněž zásadní roli českých i tchajwanských studentů v boji za svobodu před několika dekádami a vyjádřil podporu demokratickým silám v Hongkongu či v Bělorusku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je pondělí 28. září 2020

Očekáváme v 15:00 11°C

Celá předpověď