Vystrčil: Je třeba počkat, jak o ústavních soudcích rozhodne Senát jako celek

foto Předseda Senátu Parlamentu České republiky Miloš Vystrčil promluvil během volebního sněmu Agrární komory ČR, 25. květen 2023, Olomouc.

Olomouc/Praha - O návrzích prezidenta Petra Pavla na ústavní soudce rozhodne definitivně až Senát jako celek, a je proto třeba počkat, jak hlasování na plénu příští týden dopadne. Předseda horní parlamentní komory Miloš Vystrčil (ODS) tak dnes reagoval na rozhodnutí senátního ústavně-právního výboru, který ve středu nepodpořil nominace bývalého předsedy Nejvyššího správního soudu (NSS) Josefa Baxy a někdejší šéfky Soudcovské unie Daniely Zemanové.

Vystrčil v Olomouci novinářům řekl, že je třeba respektovat, že prezident kandidáty na ústavní soudce navrhuje a senátoři s nimi poté buď souhlasí, nebo nesouhlasí. Je podle něj jen věcí hlavy státu, jak kandidáty vybírá, a Senátu, jak s prezidentovými návrhy naloží. Není správné se do jejich rozhodování vměšovat, míní. "Každý si nechme svou roli a podle toho hlasujme," uvedl Vystrčil.

Ústavně-právní výbor ze tří Pavlových návrhů na ústavní soudce podpořil pouze kandidaturu profesora ústavního práva Jana Wintra, zatímco Baxa a Zemanová podporu nezískali. Mohli by obsadit místa po Jaroslavu Fenykovi, Janu Filipovi a Miladě Tomkové, jejichž mandát skončil 3. května.

Soudce NSS Petr Mikeš dnes na twitteru uvedl, že rozhodnutí ústavně-právního výboru Senátu nerozumí odborně ani lidsky. "Znám spoustu právníků, kteří by mohli být ústavními soudci, ale jen jednoho, u kterého si nedokážu představit, že jím nebude. To je Josef Baxa," napsal Mikeš. "Znám ho jako člověka čestného, odborně zdatného s velkými přesahy, který vybudoval NSS jako respektovaný soud, nebojící se chránit práva jednotlivců před nezákonným jednáním veřejné správy i v citlivých kauzách," doplnil Mikeš.

O Baxovi se spekuluje jako o možném adeptovi na předsedu Ústavního soudu po Pavlu Rychetském, jehož mandát vyprší 6. srpna. Baxa senátorům řekl, že takovou nabídku od prezidenta nedostal.

Politologové míní, že odmítnutí dvou nominací na ústavní soudce senátním ústavně-právním výborem je vzkazem prezidentovi, aby s nimi konzultoval už své nominace.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je středa 31. května 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď